Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test čelovky Black Diamond Sprinter

Dokáže "černý diamant" zářit tak, aby si mohl říkat Sprinter? Vyzkoušeli jsme ho pro vás.

Tahle čelovka se mi dostala do ruky pár měsíců před tím, než se začala dodávat na trh a hned na mne zapůsobila svou velmi nízkou hmotností a jednoduchostí ovládání. Tyto vlastnosti, spolu s perfektním vyvážením, které mne doslova nadchlo hned při prvním výběhu a technickými údaji, které udával výrobce, ji opravdu předurčovali k běžeckým aktivitám, jak napovídal název. "Zbývalo" tohle všechno ověřit v praxi a vzhledem k tomu, že 90 % času naběhám potmě, prověřil jsem ji za více jak půl roku co ji používám opravdu důkladně.

Čelovka BLACK DIAMOND SPRINTER

Nemám rád věci a přístroje přecpané funkcemi, které jsou pak z velké části v praxi nevyužitelné a jen komplikují ovládání a zvyšují možnost poruchy.  V případě téhle čelovky, ale výrobce přesně trefil potřeby běžců a přitom se mu podařilo zachovat jednoduchost ovládání, kterou při běhání, na běžkách a na skialpech opravdu oceníte.

Čelovka Sprinter nabízí tři módy předního bílého svícení: maximální, snížený nastavitelný a blikání. A k tomu zadní, samostatně ovladatelnou, červenou blikačku. V podstatě všechny funkce používám. Většinou "jedu" na mírně snížený výkon, v orientačně náročnějším terénu pak přepínám na maximální (přepínáte "lízátkem" na boku a funguje to i v normálních rukavicích). Přední blikačku s úspěchem využívám, když dobíhám již za svítání po silnici a nepotřebuji svítit kvůli tomu, abych viděl, ale jen abych byl viděn.

A zadní červená má jednak jasné využití ve městě a na silnici, ale já ji zapínám i v lese v době lovecké sezony (přece jen si říkám, že i rozespalého lovce na posedu trkne, že divočák nebliká).  Čelovka svítí rozptýleným bílým světlem a kužel má na konci oválný profil, což se mě zatím osvědčilo jako ideální kombinace pro trailové běhání i běžky.

Trochu jsem měl obavy, zda bude dostačující výrobcem udávaný a i v terénu ověřený dosvit 30m, ale ukázalo se, že zbytečně. Tento dosvit v kombinaci s rozptýleným světlem a konstantním regulovaným světelným výkonem je na běhání v podstatě ideální, protože zároveň neoslňuje odrazy a překvapivě dobře se osvědčila i v nočních sjezdech na skialpech, kde bych očekával problémy. Pravděpodobně už ale nebude stačit orientačním běžcům, kteří pro svá noční pátrání budou muset sáhnout po nějakém těžším kalibru.

Čelovka BLACK DIAMOND SPRINTER

Protože jsem doposud nepoužíval nabíjecí čelovky, měl jsem jisté pochybnosti i o výdrži akumulátoru. Výrobce udává 6h na maximální výkon, a to bylo na podzimní Horskou výzvu, opravdu na hraně. I tady ale Sprinter obstál na jedničku a ani dlouhá noc, ani chlad, který akumulátorům nedělá moc dobře, mu nezkazily dobré známky.

Spíše naopak ukázaly na opatrnost výrobce, protože výdrž v praxi byla výrazně delší. Ještě podotknu, že čelovka samozřejmě disponuje indikátorem stavu baterie, ale vězte, že když na vás místo zelené blikne oranžová, máte času asi tak jako v křižovatce… tak akorát na 20-minutové doběhnutí. I v téhle fázi se ale čelovka chová "běžecky" a nejdříve zhasne přední bílé svícení, ale zadní červená blikačka ještě nějakou dobu funguje.

Čelovka BLACK DIAMOND SPRINTER

Protože se očekává, že vás hned tak nějaký deštík a plískanice neodradí od hltání kilometrů, je čelovka vyrobena a výrobcem testována jako Storm proof… to znamená proti stříkající vodě ze všech směrů… a opravdu to funguje.

A ještě jedna praktická vlastnost, která není vždy samozřejmostí: všechny gumové pásky je možné jednoduše sundat a vyprat.  V mých očích tedy diamant Sprinter zazářil. A v podstatě bez chybičky v brusu…


Čelovka BLACK DIAMOND SPRINTERČelovka Black Diamond Sprinter

hmotnost: 105 g (včetně akumulátoru)
dosvit: 30 m
akumulátor: Lithium polymer
doba svícení na max udávaná výrobcem/praxe : 6h/7-8 hod
doba svícení na min udávaná výrobcem: 42 hod
doba nabíjení: 5 hod
nabíjení přes Micro USB
funkce: plný výkon, snížený individuálně nastavitelný, bílá blikačka přední, červená blikačka zadní (samostatně ovladatelná), konstantní regulovatelný světelný výkon

DMOC: 2199,-
Čelovku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.


výhody:

  • nízká hmotnost a perfektní vyvážení
  • jednoduché ovládání
  • všechny funkce jsou opravdu využitelné... nic navíc
  • dobíjení přes USB


nevýhody:

  • nenalezl jsem

 

DAVID MORAVEC

David MoravecA teď se podržte. David je totiž členem téhle outdoorové lodě už od roku 1998! A jeho práce je pořádně vidět. Díky němu si můžete vybírat z tak široké nabídky lezeckého vybavení, batohů nebo třeba vybavení na skialpy. Je to prostě produktový specialista na pravém místě. Ve svém volnu totiž dělá přesně to, co pro tuhle práci potřebuje. Trošku leze, trošku jezdí do hor, trošku na skialpy, trošku běhá, výborně peče, a taky si nenechá ujít příležitost pokochat se západem slunce nebo jen tak nasávat atmosféru přírody – ideálně s šálkem dobré kávy. Ačkoli má zkušeností na rozdávání, nikdy nepohrdne ani menším zážitkem. U nás třeba spunktoval pravidelné ranní výběhy, abychom se s kolegy trochu víc tužili dohromady. A takhle vymýšlí pořád něco…

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Lehkou hybridní bundu Agile jsem venku prakticky nesundal. Přečtěte si, proč je tahle hybridní bunda ideální volba...
Designově i funkčně povedená péřovka, která překvapí svou lehkostí...
Zimní sněhule, které ocení děti i rodiče...