Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím
Věděli jste, že teplejší spacák neznamená vždy lepší uživatelský a spánkový komfort?
Test spacího pytle Hannah Scout
Spacák pod skálu i na horskou chatu
Jak si kdo ustele, tak si lehne. V případě spacáku je tento proces dosti usnadněný, ale věděli jste, že teplejší spacák neznamená vždy lepší uživatelský a spánkový komfort? Pokud nepatříte mezi extrémní dobrodruhy, zřejmě ne každou noc při vašich výletech trávíte ve sněhové závěji nebo v šesti tisících metrech a nepotřebujete tudíž expediční péřový speciál, který vás uchrání před nemilosrdným klimatem. Ba právě naopak, po většinu roku se hodí sbalit s sebou do batohu univerzální spacák, který se příliš nepronese, ve kterém se nebudete zbytečně potit při horkých letních nocích a u kterého nebudete mrzutí, když se na něj snese jiskra od táborového ohně nebo kapky deště při nečekané noční přepršce.
Spacák Hannah Scout tyto předpoklady splňuje a během uplynulých tří let se mi osvědčil jako praktická část výbavy při výpravách, kde člověk zrovna nečeká, že bude zápasit o holý život s přírodními živly. Tahám ho ven od jara do podzimu, spím v něm pod širákem pod skalou, v kempu při cyklozájezdech a přibalím ho i v zimě na Winterraum horské chaty do Alp (pokud vím, že tam budou kamna a dřevo).
díky kompresnímu obalu nezabere moc místa
osvědčená výbava na akce od jara do podzimu
nejlepší výkon při teplotách 5 - 20 ºC
Pokud od spacáku vyžadujete opravdu vysokou tepelnou izolaci, jsem toho názoru, že peří nemá konkurenci. Ale ne vždy je takový spacák výhodný. I když odhlédneme od finanční stránky (která ovšem rozhodně není zanedbatelná), může lehčí syntetický spacák v jistých případech péřového rivala snadno přemoci. Například když se cvaknete na Vltavě s děravým loďákem nebo přijde letní bouřka a místo vyvětraného spacáku držíte v ruce nasáklou houbu.
Syntetiku vždy lépe usušíte a ve vlhkém prostředí vás lépe zahřeje a déle vám vydrží. Další výhoda spacáku dimenzovaného do vyšších teplot nastává v situaci, kdy se ocitnete v přetopené ložnici horské chaty a vaši spolunocležníci sveřepě odmítají vyvětrat (s argumentací, že ze smradu ještě nikdo nenastydl) nebo ještě lépe, když k tomu vytrvale ládují kamna dalším dřevem. Mít v takovém případě za nočního společníka péřovou "devítistovku" představuje čiré utrpení. Vyzkoušeno mnohokrát na vlastní pěst.
Pod kilo a pod dva tisíce
Pokud zabředneme do hry s čísly, zajímá nás především hmotnost, teplotní limity a cena. S hmotností 950 g se vaše záda nijak výrazně neprohnou a co víc, ve stáhnutém kompresním obalu spacák nezabere v batohu nebo cyklobrašně mnoho prostoru (oficiální údaj hovoří o rozměru 16x30 cm). Teplotní údaje dle evropské normy udávají čtyřmístnou šifru 16/6/2/-13°C a z osobní zkušenosti musím říci, že do mrazu bych se v tomto spacáku pouštěl opravdu jen v nouzi nejvyšší.
Subjektivně si troufám tvrdit, že se ve Scoutovi nejlépe vyspíte při teplotách od 5 do 20 stupňů. Dobrý spánek je samozřejmě záhodno podpořit kvalitní karimatkou (formu předspánkové přípravy ponechám na vás). Hannah Scout se vyrábí ve dvou velikostech, a to v délce 210 cm pro osoby do 180 cm a prodloužené verzi 230 cm (pro velikost postavy 195 cm). Basketbalisti nad dva metry si musí podomácku sešít dva kusy k sobě. S cenou pod dva tisíce korun je Hannah Scout spacákem se skvělým poměrem cena/výkon.
hmotnost: 950 g
teplotní rozsah: 16/6/2/-13 °C
rozměr po sbalení: 16x30 cm
DMOC: 1990,- Kč Spací pytel získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
Najdete u nás také model spacího pytle Scout z nové kolekce jaro 2016 a dále rozšířený model Scout Wide, pro ty, kteří rádi usínají na boku.
Výhody:
nízká hmotnost
dobrá sbalitelnost
možnost spojení spacáků
univerzální použití po většinu roku
Nevýhody:
na chladnější období/podmínky nutné pořídit další, teplejší spacák
Testoval:
JAKUB CEJPEK
Šéfredaktor časopisu Everest, fotograf, horský průvodce, horolezec a dobrodruh tělem i duší. Z nejrůznějších outdoorových aktivit dává přednost veškerému vertikálnímu pohybu – ať už jsou to prosluněné skály nebo zasněžené vrcholky šestitisícovek. Kromě nesčetných výprav do oblíbených Alp ho v uplynulých letech vítr zavál do všech koutů světa – od pustého Pamíru až po bolivijské Altiplano.