Test stanu Hannah Covert

4 min čtení 22. 06. 2016

Hledáte-li opravdu dlouhodobý test stanu Covert, jste na správné adrese. Vždyť tomuto modelu jsem se dostal pod tropiko už před devíti lety, když jsem prvně objevoval, jak to vypadá mimo evropský kontinent. Za ta léta jsem Hannah Covert, který jsem postupně otestoval ve třech vývojových verzích (všechny tři kusy jsou stále funkční), protáhl půlkou světa. Byl nám přístřeškem při mnohatýdenních výpravách po malebných údolích Ladakhu, odlehlých horách Pamíru i na přelidněné Jávě (na těch pár metrech čtverečních, které jsou na tomto ostrově volné). Spal jsem v něm u mořské hladiny i v šesti tisících ve výškovém táboře Huascaránu, nejvyšší hory Peru. Díky tomuto mobilnímu domovu jsem mohl navštívit nepřeberné množství nádherných míst, užívat si krás a samoty hor a vystoupat na mnohé vrcholy. Ostatně, je to právě stan, který sice vaše záda zatíží nějakým tím kilem navíc (v tomto případě třemi), ale dává vám neskutečné množství svobody a jistoty.

stan HANNAH COVERT 3

Hannah Covert představuje stan klasické kopulové konstrukce se dvěma pruty kříženými v jednom bodě. Žádná revoluce, ale funkční a léty osvědčený koncept. Velkou devízou, kterou tento stan nabízí, jsou dvě prostorné předsíňky, které vzniknou díky třetímu kratšímu prutu, který se instaluje ve vrchní části (dříve pod tropiko, u nejnovějšího modelu praktičtěji zvenku). Touto vysunutou "pergolou" získáte dostatečný prostor u každého vchodu, kam uložíte i velké batohy a přitom můžete stále pohodlně vařit uvnitř stanu. Dva vchody jsou také nadmíru praktické pro dlouhodobé putování, kdy si každý z nocležníků spravuje vlastní nepořádek na své straně a neruší, když neustále v noci lítá na toaletu po večerním dýchánku nad jačím mlékem.

stan HANNAH COVERT 3

Stan postavíte i v jednom člověku jedna dvě. Vnitřní stan se na tyčky zavěsí pomocí plastových úchytek, pak přehodíte tropiko (v tu chvíli už do stanu neprší), které zacvaknete k rohům pomocí přezky, kterou můžete podle potřeby dotáhnout. Čtyřmi kolíky ukotvíte rohy a dalšími čtyřmi předsíňky. Dál už záleží jen na vás, jak si chcete (nebo potřebujete) vyhrát s dalším kotvením. Za dobrého počasí můžete nechat stan v této základní konfiguraci, pokud se ovšem blíží horská bouřka nebo písečná boře, není od věci stabilizovat stan i ostatními kolíky po obvodu a vypínacími šňůrami (ideálně zatížit velkými kameny). V situaci, kdy jsme nocovali na sněhu nebo ve velkém větru, obětovali jsme většinu prostoru předsíňky a tropiko po obvodu zahrnuli sněhem nebo sutí s kameny. V tomto nestandardním módu nás Covert podržel i ve výškovém táboře na bolívijské Sajamě, kde se jinak v nadmořské výšce 5700 m třepotaly pouze žluté expediční speciály, jejichž počet prutů, hmotnost a cenovka se pohybovala ve zcela jiných dimenzích.

Když se mě čas od času někdo zeptá na univerzální stan, který je praktický a nějaký ten pátek vydrží, doporučím právě Covert. Zatím mi za tuto radu nikdo kosti zpřerážet nepřišel.

stan HANNAH COVERT 3

stan HANNAH COVERT 3

stan HANNAH COVERT 3Stan Hannah Covert 3 os/2 os

hmotnost: 3,3 kg /3,1 kg
rozměr vnějšího stanu: 230 x 365 x 120 cm / 230 x 330 x 110 cm
rozměr složeného stanu: 18 x 45cm / 16 x 45cm
kapacita: 3 osoby / 2 osoby


DMOC: 5.290,- / 4.990,-
Stany získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

Testoval:

Jakub CejpekJAKUB CEJPEK

Šéfredaktor časopisu Everest, fotograf, horský průvodce, horolezec a dobrodruh tělem i duší.  Z nejrůznějších outdoorových aktivit dává přednost veškerému vertikálnímu pohybu – ať už jsou to prosluněné skály nebo zasněžené vrcholky šestitisícovek. Kromě nesčetných výprav do oblíbených Alp ho v uplynulých letech vítr zavál do všech koutů světa – od pustého Pamíru až po bolivijské Altiplano.


OTESTOVALI JSME I DALŠÍ PRODUKTY »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey