Na výlet do Katalánska

6 min čtení 30. 08. 2019

Ola Catalunya

Katalánsko není Španělsko. Ihned po překročení francouzsko-katalánské hranice je jasné jak se věci mají. Nelze si nevšimnout na prvních betonových svodidlech podél silnice ručně vyvedeného nápisu: Spain 185 km se šipkou ukazující někam tam dopředu. S odkazem na příslušnost ke Katalánsku se setkáváme na každém kroku. To jen na úvod.

Katalánsko jsme projížděli autem a tentokrát jsme si i kromě kratších treků užívali i trochu té městské kultury. Objevili jsme zase krásný kousek země a obohatili svou mysl o nové zážitky. Pokud tedy vyrazíte do tohoto koutu světa, určitě nevynechejte pár našich tipů...

mapa Katalánsko - naše cesta

 

Přírodní park Cap de Creus s překrásnými výhledy na divoké pobřeží nejzápadnějšího cípu Pyrenejského poloostrova se svislými útesy, skrytými zátokami a mnoha ostrůvky. Rozmanitě tvarované skály vymodelované tisíciletou erozí. S trochou fantazie můžete spatřit draka, velblouda, orla a taky králíka.

Nejen příroda a koupání v moři je v Katalánsku atraktivní. Navštívit Teatre-Museu Dalí ve Figueres je povinností a potěšením. Ještě za svého života sám Salvador Dalí navrhl a nechal instalovat expozice v bývalém divadle svého rodného města. Neskutečně bohatá sbírka obsahuje průřez Dalího tvorbou ze všech jeho tvůrčích období.

Dešťový cadillac – exponát v malé dvoraně, který se nevešel dovnitř. Umělecké dílo se skládá z předválečné limuzíny, na jejíž kapotě stojí monumentální socha nahé ženy. Když do příslušného otvoru hodíte minci, uvnitř auta začne pršet.
 

Za autem, s nímž umělec ve 40. letech opravdu jezdil, pak stojí sloup z pneumatik, na kterém se ještě vzpíná loďka.

Opona

Surrealistická kompozice Mae West face viditelná pouze z určitého speciálního místa. Součástí je Mae West Lips Sofa, což je surrealistická „socha“ ve formě pohovky, která je napodobeninou rtů americké herečky.

Expozice se skládá z 22 místností a vůbec nic se nestane, když se prochází na přeskáčku. Překvapivá jsou díla z Dalího počátků tvorby. Maloval totiž ve 20. letech Cadaqué, Port Alguer a další španělské vesničky v melancholickém stylu, trochu připomínajícím našeho Jana Zrzavého.

 

Některá díla  je dobré fotit z nezvyklých pozic. Dětská bezstarostnost. Sám jsem se neodvážil.
Nástropní freska v barokním stylu, kde nebeskou klenbu na ní místo andělů drží sám Dalí a jeho choť Gala.

 

Neobvyklý sport

Další noc a střetnutí s neobvyklým sportem. Padel tenis se hraje na kurtu rozměrech 20x10 metrů a je současně ohraničen stěnami (podobně jako třeba squash). Hra je však více podobná tenisu, neboť hrací plocha je rozdělena sítí. Rakety jsou o něco menší než tenisové a míčky se liší od tenisu jen menším tlakem.


Platja dels Canyerets. Public pláže jsou v každém přímořském městě, jsou ve valné většině písčité a čisté. My jsme vyhledávali zátoky a koupání na divoko. I v těchto případech jsme většinou narazili na písčité nebo oblázkové pláže s čistým a teplým mořem. Zájemců o koupání v moři při pěkném počasí bylo až dost, ale čím zastrčenější, menší a od civilizace vzdálenější zátoka, tím soukromější slunění a plavání.

Nebo se můžete koupat přímo ze skalisek z přístupových cest a turistických tras, které se vinou podél nejatraktivnějších míst Costa Brava. Els ponts de Cala Canyet.

V uličkách starobylé čtvrti v Tossa de Mar. Původ se datuje již od římské doby.  Romantické jsou i uličky, obchůdky, kavárny a hospůdky mimo hradby starobylé části města. Proto se mu také říká "Saint Tropez Costa Bravy".

Girona je hlavním městem stejnojmenné provincie. Správní oblast, která pod Gironu spadá, tvoří vlastně celé pobřeží Costa Brava. V ulicích Girony se ještě masivněji setkáváme s hnutím za osvobození politických vězňů, kteří jsou dlouhodobě ve vězení od doby katalánské krize (2017), kdy eskalovalo úsilí za odtržení Katalánska od Španělska.

 

 Girona je hlavním městem stejnojmenné provincie.
 
Dominantami historické části města jsou kostel Sant Feliu a katedrála Panny Marie.
 

Klášter Monserrat. Dobře, že jsme do kláštera dorazili již brzy po ránu. Později už nádvoří i přilehlé chodníky a stezky zaplnily davy turistů z celého světa.

Pro Katalánce, Španěly a věřící z celého světa je Monserrat významné poutní místo s benediktinským klášterem. Jedno z nejposvátnějších míst Katalánska, zasvěcené Panně Marii.

Nejnavštěvovanější v klášteře Monserrat je Černá Madona, která se nachází ve výklenku nad oltářem, v ruce drží jablko a podle místní tradice se říká, že kdo si na jablko sáhne a něco si přitom přeje, tak se mu to do roka vyplní.
 


V Národním parku Aigüestortes. NP leží v Pyrenejích na severozápadě Katalánska, svou rozlohou je poměrně malý, přibližně 20 x 9 km. Přesto se v něm nachází téměř 200 jezer, která vznikla činností ledovců před dvěma miliony lety. Hory, mezi kterými se jezera nachází, sahají až do výše 3000 m n.m.

Zajímavostí je, že hranice národního parku jsou poměrně klikaté, tedy okolo jezer, protože si rybáři vylobovali, aby některá jezera nebyla součástí národního parku Aigüestortes a mohlo se v nich rybařit.

Nejznámější a zřejmě i nejnavštěvovanější z jezer v NP je Estany de Sant Mauricius. Výchozím místem pro trek kolem tohoto a dalších jezer je malebná vesnička Espot.


Jezero Estany de Sant Mauricius

Cascada de Ratera

Estany de Ratera

 

Fauna a flóra. Vegetace se mění podle nadmořské výšky, od středomořských lesů až po alpskou krajinu. Jedlové a borovicové lesy střídají horské pastviny. Lesy i pastviny jsou domovem mnoha druhů zvířat jako je například kamzík, svišť nebo sup. A samozřejmě motýli.

Při zpáteční cestě domů ještě zastávka v Carcassonne. Stará část patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě, ale to už jsme ve Francii a tak „Ola Catalunya“ a někdy na shledanou.

Střípky z Katalánska:

  • Katalánci jsou velmi ochotní a vstřícní. I v největších vedrech si zachovávají úsměv a dobrou náladu.
  • Za celých 12 dnů jsme nepotkali ani jednoho Čecha, jo a ani auto s českou SPZ.
  • A abych řekl pravdu, tak si myslím, že většina Katalánců asi ani netuší, kde je nějaké Česko.
  • Při pobřeží nás považovali za Francouze, ve vnitrozemí za Švédy.
  • Místní vína vynikající, za dobrou cenu. Testováno na lidech. Hlavně červené.
  • Jídlo - patas, paella, ryby a mořská havěť, šunky, sýry, vše skvělé. Testováno na lidech. Jen Les Moules by měli dávat větší porce, říká partnerka Riana.
  • Orientace dle stažené mapy.cz bez problémů a doporučuji, kvůli zakresleným plážím. Silnice dobré, značení výborné, provoz plynulý a úměrný lokálně předpokládané koncentraci turistů.
  • Bivaky na divoko v pohodě.

 

Foto a text: Sváťa Antoš, Rock Point
více fotek: instagram, facebook

Další outdoorové čtení

Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...
Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey