Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Na Vysočině jsou dvě nové ferraty!

Ledová a Jezerní stěna

Nad řekou Svratkou se lesknou zánovní lana dvou zajištěných cest. Obliba ferat je stále veliká a právě ve Víru na Vysočině, bezprostředně pod přehradou, vytvořila parta nadšenců dvě hezké linie. Před několika lety očistili skálu přímo nad řekou a začali na ní provozovat první umělou ledovou stěnu u nás.

Vysočina doteď žádnou feratu neměla a její poloha je lákadlem také pro Brňáky, ze severního okraje města je to 50 km. Obě zajištěné oblasti jsou nedaleko od sebe a zprovozněny byly v dubnu letošního roku.

Obtížnost cest

Na webu provozovatele je údaj B-C, slovní popis by mohl znít asi takto: docela lehká cesta, skvěle zajištěná, vhodná i pro děti a samozřejmě dospělé začátečníky. Kdo chce okusit jaké je lezení na ferátě, ať dorazí do Víru!

Jak se tam dostat

Po projetí Vírem uvidíte vpravo od silnice starou textilku a vlevo, hned vedle řeky, nepřehlédnutelnou skálu. Pod ní domeček, místními zvaný Krabička. Tam si můžete půjčit potřebné vybavení (přilba, jisticí set, úvazek) a můžete vyrazit po kamenných schůdcích k ocelovému lanu.

Ledová stěna

Na Ledové stěně vám budou často tvořit oporu pod nohama kramle a zlatým hřebem cesty je pak desetimetrová lávka mezi skalami. To už je kousek pod vrcholem cesty, a jestliže jste zvyklí z alpských kopců na vrcholový kříž, tak ten mají i ve Víru.

Na konci feraty máte dvě možnosti. Sestup vedle skály po pěšině k domečku nebo pokračovat dál okruhem k Jezerní stěně. Jméno má podle hráze přehrady, která je nadohled nejen od začátku ferátky, ale i z okruhu, který vás k ní přes hráz přivede.

Procházka mezi stěnami

Pečlivě zbudovaná i označená cesta vás vede lesem mírně nahoru a po chvíli se otevírá pohled na 390 metrů širokou a 76 metrů vysokou betonovou hráz. Po chvíli se otevře pohled na obec Vír a po krátkém sestupu se můžete osvěžit lahodnou vodou ve studánce.

Odtud je to kousek po silnici na hráz. Otevře se pohled na rozlehlou vodní plochu, která slouží pro zásobování pitnou vodou a tak se v ní nesmí koupat. Na konci hráze můžete pokračovat na vyhlídku, ale spíš vás to potáhne dolů pod hráz k Jezerní stěně.

Jezerní stěna

Začátek ferátky nemůžete minout, leze se přímo od asfaltky po žebříku. Cesta se stáčí doprava a mírně stoupá. Obtížnost je nízká, takže v pohodě i pro děti. Na konci u borovice se přejde hřebínek a po pěšince přejdete kolem bytovky a textilky na parkovišti. Okruh je u konce.

Lezec na konec

Ovšem kdo rád leze, má na zdejších skalách o další zábavu postaráno. Několik slušně odjištěných cest obtížnosti (4-6 UIAA) s perfektními štandy. Většinou jde o dvoudélkové lezení, a to je v ČR málokde..

Osvěžení ve Svratce

Když je horko, není nad závěrečné osvěžení v řece Svratce, zvlášť když hrázný upustí více vody z přehrady. Kousek za mostkem vedou schody do řeky… Koupel je pořádně ledová a tuze osvěžující!

Dobroty za odměnu

Před odjezdem do Brna jsme vyzkoušeli kvality kuchyně v hotelu Vír, nalákal nás banner u skály. Jídlo bylo vynikající, posezení na zahrádce přímo nad Svratkou nemělo chybu, můžeme jen doporučit.

Praktické informace:

Souřadnice pro GPS: N 49.559533, E 16.310402
Obtížnost: B-C
Potřebné vybavení: přilba, úvazek (sedací, celotělový, kombinovaný), jistící set, případně ferratové rukavice a menší batoh.
Časová náročnost: Ledová stěna + okruh + Jezerní stěna 1–2 hodiny, podle vašeho tempa.
Pro děti: vhodné
Parkoviště: vedle silnice přímo naproti skále, dostatek míst
Web: http://www.ledovastenavir.cz
Facebook: profil „Via Ferrata Vír“ přináší aktuální zprávy z místa.

 

Nákupní tipy:


Jisticí sety http://www.rockpoint.cz/via-ferrata-sety/c-219/
Úvazky http://www.rockpoint.cz/uvazky/c-209/
Přilby http://www.rockpoint.cz/prilby/c-210/
Jistící set, u kterého se vám nebudou překrucovat popruhy http://www.rockpoint.cz/set-edelrid-via-ferrata-cable-comfort/pELD33010017-2/
Jistící set, u kterého se vám budou automaticku zkracovat popruhy http://www.rockpoint.cz/set-salewa-via-ferrata-ergo-zip/pSAL33010146-2/
Dětský celotělový úvazek http://www.rockpoint.cz/sed-uvaz-edelrid-fraggle-ii-xxs-oasis-i/pELD33010454-2/

 

Text a foto: Michal Bulička

Další outdoorové čtení

Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...
S přítelem zakončila léto v okolí chaty Envers. Je to nejlépe dostupná lezecká oblast v masivu Mont Blanc.