Na Vysočině jsou dvě nové ferraty!

4 min čtení 02. 08. 2016

Ledová a Jezerní stěna

Nad řekou Svratkou se lesknou zánovní lana dvou zajištěných cest. Obliba ferat je stále veliká a právě ve Víru na Vysočině, bezprostředně pod přehradou, vytvořila parta nadšenců dvě hezké linie. Před několika lety očistili skálu přímo nad řekou a začali na ní provozovat první umělou ledovou stěnu u nás.

Vysočina doteď žádnou feratu neměla a její poloha je lákadlem také pro Brňáky, ze severního okraje města je to 50 km. Obě zajištěné oblasti jsou nedaleko od sebe a zprovozněny byly v dubnu letošního roku.

Obtížnost cest

Na webu provozovatele je údaj B-C, slovní popis by mohl znít asi takto: docela lehká cesta, skvěle zajištěná, vhodná i pro děti a samozřejmě dospělé začátečníky. Kdo chce okusit jaké je lezení na ferátě, ať dorazí do Víru!

Jak se tam dostat

Po projetí Vírem uvidíte vpravo od silnice starou textilku a vlevo, hned vedle řeky, nepřehlédnutelnou skálu. Pod ní domeček, místními zvaný Krabička. Tam si můžete půjčit potřebné vybavení (přilba, jisticí set, úvazek) a můžete vyrazit po kamenných schůdcích k ocelovému lanu.

Ledová stěna

Na Ledové stěně vám budou často tvořit oporu pod nohama kramle a zlatým hřebem cesty je pak desetimetrová lávka mezi skalami. To už je kousek pod vrcholem cesty, a jestliže jste zvyklí z alpských kopců na vrcholový kříž, tak ten mají i ve Víru.

Na konci feraty máte dvě možnosti. Sestup vedle skály po pěšině k domečku nebo pokračovat dál okruhem k Jezerní stěně. Jméno má podle hráze přehrady, která je nadohled nejen od začátku ferátky, ale i z okruhu, který vás k ní přes hráz přivede.

Procházka mezi stěnami

Pečlivě zbudovaná i označená cesta vás vede lesem mírně nahoru a po chvíli se otevírá pohled na 390 metrů širokou a 76 metrů vysokou betonovou hráz. Po chvíli se otevře pohled na obec Vír a po krátkém sestupu se můžete osvěžit lahodnou vodou ve studánce.

Odtud je to kousek po silnici na hráz. Otevře se pohled na rozlehlou vodní plochu, která slouží pro zásobování pitnou vodou a tak se v ní nesmí koupat. Na konci hráze můžete pokračovat na vyhlídku, ale spíš vás to potáhne dolů pod hráz k Jezerní stěně.

Jezerní stěna

Začátek ferátky nemůžete minout, leze se přímo od asfaltky po žebříku. Cesta se stáčí doprava a mírně stoupá. Obtížnost je nízká, takže v pohodě i pro děti. Na konci u borovice se přejde hřebínek a po pěšince přejdete kolem bytovky a textilky na parkovišti. Okruh je u konce.

Lezec na konec

Ovšem kdo rád leze, má na zdejších skalách o další zábavu postaráno. Několik slušně odjištěných cest obtížnosti (4-6 UIAA) s perfektními štandy. Většinou jde o dvoudélkové lezení, a to je v ČR málokde..

Osvěžení ve Svratce

Když je horko, není nad závěrečné osvěžení v řece Svratce, zvlášť když hrázný upustí více vody z přehrady. Kousek za mostkem vedou schody do řeky… Koupel je pořádně ledová a tuze osvěžující!

Dobroty za odměnu

Před odjezdem do Brna jsme vyzkoušeli kvality kuchyně v hotelu Vír, nalákal nás banner u skály. Jídlo bylo vynikající, posezení na zahrádce přímo nad Svratkou nemělo chybu, můžeme jen doporučit.

Praktické informace:

Souřadnice pro GPS: N 49.559533, E 16.310402
Obtížnost: B-C
Potřebné vybavení: přilba, úvazek (sedací, celotělový, kombinovaný), jistící set, případně ferratové rukavice a menší batoh.
Časová náročnost: Ledová stěna + okruh + Jezerní stěna 1–2 hodiny, podle vašeho tempa.
Pro děti: vhodné
Parkoviště: vedle silnice přímo naproti skále, dostatek míst
Web: http://www.ledovastenavir.cz
Facebook: profil „Via Ferrata Vír“ přináší aktuální zprávy z místa.

 

Nákupní tipy:


Jisticí sety http://www.rockpoint.cz/via-ferrata-sety/c-219/
Úvazky http://www.rockpoint.cz/uvazky/c-209/
Přilby http://www.rockpoint.cz/prilby/c-210/
Jistící set, u kterého se vám nebudou překrucovat popruhy http://www.rockpoint.cz/set-edelrid-via-ferrata-cable-comfort/pELD33010017-2/
Jistící set, u kterého se vám budou automaticku zkracovat popruhy http://www.rockpoint.cz/set-salewa-via-ferrata-ergo-zip/pSAL33010146-2/
Dětský celotělový úvazek http://www.rockpoint.cz/sed-uvaz-edelrid-fraggle-ii-xxs-oasis-i/pELD33010454-2/

 

Text a foto: Michal Bulička

Další outdoorové čtení

Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...
Kolega Martin je nadšený běžec a když se naskytla příležitost, vyběhl směr Sněžka. Z Horní Břízy je to dobrých 246 km! Zeptali jsme ho...
Aleš Sedlák, jeden ze členů Rock Point běžecké výzvy "napříč krušnými horami"  bravurně zvládl závod UTMB - 167, 6 km/+ 6 515 m...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey