Rock Point výzva "napříč Šumavou" na zkrácené etapy

5 min čtení 16. 06. 2022

Výzva naprosto pro každého!

Výzva pro všechny běžce i turisty, kteří si netroufají na ultamaratonské vzdálenosti. Na celé trase jsme vytyčili 5 kratších tras, které částečně vedou po nejhezčích místech trasy. Každý okruh startuje a končí v jednom místě, které je vždy dostupné autem, autobusem nebo vlakem.  Délka okruhů je zvolená tak, aby byly dosažitelné pro výrazně širší skupinu běžců.

na-zkracene-etapy

Trasy jednotlivých okruhů


Železná Ruda - Čertovo jezero (16 km / převýšení 580 m)

https://mapy.cz/s/fajadoroso

Železná Ruda je snadno dostupným centrem západní části Šumavy. Výběh na nejvyšší bod okruhu 1214 m vysoký vrchol Pancíře dá naopak hodně zabrat, ale odměnou bude nádherným panoramatický výhled na Šumavu, Bavorský les, české vnitrozemí a často i Alpy, pokud to počasí dovolí. Čertovo jezero je jedním z highlightů celé Šumavy. Je ledovcového původu, opředené mnoha pověstmi a maximální hloubka dosahuje 36,5 m.

Prášily - Poledník (17 km / převýšení 526 m)

https://mapy.cz/s/dafobefada

Trasa vás z horské osady Prášily zavede přes původem ledovcové Prášilské jezero až na vrchol Poledník (1315 m), který byl v minulosti v přísně střeženém hraničním pásmu. Z tehdejšího vojenského objektu zůstala pouze věž, která dnes slouží jako rozhledna a vy se můžete těšit na jedinečný výhled na centrální Šumavu, Bavorský les a při troše štěstí i Alpy.

Modrava - Březník (16 km / převýšení 350 m)

https://mapy.cz/s/dekonevuna

Z Modravy, která leží na soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka (vzniká řeka Vydra) ve výšce bezmála 1000 m vás trasa zavede přes Cikánskou slať na vrchol Březníku, kde se vám otevře výhled na nepřístupné Luzenské údolí a hraniční vrchol Luzný (1375 m) s kamenným mořem.   

Bučina - Knížecí Pláně (20 km / převýšení 340 m)  

https://mapy.cz/s/famufozase

Za zaniklou obcí Bučina, která bývala nejvýše položenou obcí v ČR (1162 m), začíná tak trochu jiná Šumava. Hluboké lesy nahradí horské louky, pastviny a pozůstatky vesnic. Tato část Šumavy naše běžce naprosto uchvátila. Určitě i na vás dýchne zvláštní atmosféra těchto míst. Start a cíl okruhu v Bučině je odstupný pouze pěšky, na kole a nebo autobusovými spoji z Kvildy!

Nové Údolí - Třístoličník (17 km / převýšení 560 m)

https://mapy.cz/s/fuhebalezu

Tento okruh je rozhodně náročný. Budete překonávat velké převýšení až na vrchol Třístoličníku 1302 m. V roce 2021 jsme díky polomům museli trasu na Třístoličník vést po německé straně hranice, a protože se líbila, využíváme ji k návratu do Nového Údolí. Pokud na Třístoličníku budete fyzicky v pohodě a budete mít dostatečnou časovou rezervu, doporučujeme pokračovat nádhernou šumavskou hřebenovkou po červené turistické značce na Trojmezí (hranice ČR, Německa a Rakouska), dále na vrchol Plechý (1378 m), který je nejvyšším bodem české části Šumavy a zpět na Třístoličník. Trasu si tak protáhnete o 10 km, na které budete určitě dlouho vzpomínat. Start i cíl okruhu trasy v Novém údolí je dostupný pouze pěšky, na kole nebo vlakem z Volar a Nové Pece.


Povinná výbava

Přeci jen, jedná se o trailový nezajištěný běh, je třeba dodržovat zásady bezpečného pohybu.

Co byste určitě měli s sebou mít:
 

  • funkční a nabitý mobilní telefon, powerbanka (nabíječka baterií) o dostatečné kapacitě pro dobíjení mobilního telefonu
  • funkční čelovka a náhradní baterie do ní
  • odpovídající zásoba jídla a pití na celou dobu výkonu
  • nepromokavá bunda, náhradní oblečení (triko, ponožky, mikina), NRC alufolie (proti podchlazení)
  • základní lékárnička
  • průkaz totožnosti, kartička zdravotní pojišťovny, finanční hotovost pro případné zakoupení občerstvení na trase i nouzový návrat veřejnými dopravními prostředky
     
  • doporučujeme mít v mobilu nainstalovanou aplikaci Záchranka
  • doporučujeme mít nějaké zařízení pro záznam GPS
 


KDY SE DO VÝZVY ZAPOJIT

Kdykoliv. Každé období má své kouzlo. Pozor na případné sezónní uzavírky například kvůli ochraně přírody, nebo omezeních na trasách, které absolvování výzvy znemožní.

Chcete se stát členem klubu „napříč pohořími?“

Pokud se rozhodnete následovat naše běžce objevitele a absolvujete naši výzvu, budeme rádi, když se s námi podělíte o své zážitky, zkušenosti nebo fotografie. Pokud nám poskytnete GPS záznam svého úspěšného pokusu, zařadíme vás do čestného klubu „napříč pohořími“.  Povinností v takovém případě je, absolvování všech částí dané výzvy (24/30 HODIN, V KUSE, NA 4 ETAPY nebo 5 OKRUHŮ).

Kontaktní e-mail: napric@rockpoint.cz
 

Prosíme o dodržování všech platných pravidel pro pohyb a pobyt v přírodě, Národním parku i CHKO  Šumava a pravidel konkrétní výzvy.
 

Více o běžeckých výzvách si přečtete na blogu:
 

 

 

Užijte si letošní výzvu,
Rock Point

Další outdoorové čtení

Vše o běhu na jednom místě. Naučíme vás správný běžecký styl, otestujete si boty světových značek na vlastní kůži, poradíme s výběrem, doporučíme tréninkový plán...
Stezka Českem se v některých úsecích stávala téměř Stezkou smrti. Jak se osm handbikerů popralo s terénem...
Cyklojízda vozíčkářů na handbiku proběhne na Stezce Českem. Přidejte se na kole k handbikům, startujeme už 1. 7. 2022 z Karlových Varů...

Stezkou Českem na handbicích

30. 06. 2022
3 min čtení
Podporujeme

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey