Cesta do Tilaku - ikony českého outdooru

4 min čtení 20. 10. 2016

Pocházím z Moravskoslezského kraje. Mou domovinou jsou Beskydy a druhým nejbližším pohořím Jeseníky. Tam jsme jezdili na všechny lyžáky a výlety, když už nám Beskydy přišly okoukané. Pro mě a mé krajany je Tilak pojem. Značku bereme osobně a všichni víme, že oblečení se šije v Šumperku a obléká ho Horská služba.

Roman Kamler (zakladatel firmy Tilak) v roli průvodce
Roman Kamler (zakladatel firmy Tilak) v roli průvodce

Raptor pro nás není zlý dinosaurus z Jurského parku, ale špičková bunda od Tilaku s Gore-tex Pro. Nesmrtelný model. A jednoho krásného dne mi píše šéfka: „ Káťo, jedeš do Tilaku.“ Fakt mě ta zpráva udělala radost a byla jsem natěšená, že konečně uvidím i do zákulisí značky, o které mám jen to nejlepší mínění. A tak naše Rockpointí výprava, čítající 24 hlav, vyjela směr Šumperk. A jako bonus jsme viděli první sníh.

Rockpointí výprava do Tilaku
Rockpointí výprava do Tilaku

Sídlo Tilaku? Hezký domeček s přiměřeně velkou halou stojí v ulici, pojmenované podle šlechtického rodu Žerotínů. Odhaduji, že počet zaměstnanců nepřevyšuje číslo šedesát. Všechno tady působí útulně. Průvodcem nám byl Roman Kamler, majitel a zakladatel firmy, všestranný lezec a někdejší československý reprezentant. Prostě ten pravý, kterého se můžeme zeptat na cokoliv.

Takhle se šije
Takhle se šije "goráčovka"

Za chvíli nám bylo jasné, že je schopný obsluhovat každou mašinu, kterou do výroby pořídil a za kterou je mnohokrát příběh. Je skoro neskutečné a imponující, že v této továrničce probíhá kompletní proces výroby. Od nařezávání gore-texových pláten na zázračném, technologicky a provozně náročném stroji, horko těžko vykoupeném z Prostějova s názvem “Katr”, až po zapošití každého detailu na zipech.

Model Raptor -zapošití dolního lemu - Tilak
Model Raptor -zapošití dolního lemu

Roman si zakládá na kvalitě bez kompromisů. Počínaje kvalitními knoflíky a pneumatickou mašinkou, kterou se nastřelují, až po zřejmě nejdůležitější věc, což je materiál Gore-tex. Jen firma Tilak, jako jediná v České republice, tuto legendární membránu využívá při výrobě technického oblečení a plní tak přísné podmínky, nastavené firmou Gore.

Precizní práce českých švadlen - Tilak
Precizní práce českých švadlen

Nejde si nevšimnout, jak Romanovi září oči, když nám popisuje každý přístroj, jeho obsluhu a proces výroby. Je to prostě nadšenec. A právě proto je Tilak takový, jaký je: kultovní.

Vyšívání loga - Tilak
Vyšívání loga

Naší druhou povinností bylo okouknout novinky z katalogu. Netřeba se zmiňovat o modelech, které jsou už roky prověřené. Zmíním se o třech, co mě zaujaly.

Nad již zmiňovanou „Raptorkou“ stojí ještě o něco bytelnější model bundy - EVOLUTION, vhodné k náročnějším outdoorovým aktivitám.

Zateplovací bunda SPIKE. U té Tilak spolupracuje s další věhlasnou světovou značkou Polartec, a ve které využívá v současnosti stale oblíbenější Polartec Alpha, který jednak izoluje a jednak je velice prodyšný.

Spike z Polartecu Alpha - Tilak
Spike z Polartecu Alpha

A do třetice lehká bunda VEGA, která by měla konečně splnit požadavky, kladené nejčastěji cyklisty: „Chci něco lehkého jako větrovku, ale ať je to nepromokavé.“

Tilak není ikonou jen u nás, ale vybudoval si věhlas také u Japonců. Několikrát jsem v továrně zaslechla, že tohle je ještě do Japonska a načtené rozhovory v médiích s Romanem mi to potvrdily.
 

Narážení patentů - Tilak
Podlepování švů - Tilak

Narážení patentů (vlevo) a podlepování švů (vpravo)

Je jedna věc, kterou na českých firmách oceňuji a beru ji jako velký benefit - pozáruční servis. Tilak v této službě vyniká! Když máte drahou bundu a sami si ji rozříznete, třeba hranou lyží či cepínem, nemusíte si hned nadávat a bědovat, že tohle je prostě v háji, peníze v čudu… pošlete to do Šumperka a vrátí se vám to jako nové a hlavně opět plně funkční. To je podle mě servis k nezaplacení.

Zlaté české ručičky - Tilak
Zlaté české ručičky
 

Svoje vyprávění zakončím radou k údržbě. Lidi, perte své goráčovky, membrána rozleptaná potem bohužel nejde opravit. Byla by škoda zničit špatnou údržbou oblečení, které mohlo bezvadně sloužit třeba deset let.

Co napsat nakonec? Tilaku přeji, ať je navždy takový, jaký je.

Text a foto: Kateřina Michajlovová

Další outdoorové čtení

Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy
Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey