Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Nejlepší bateriový lavinový batoh na trhu

Díky kombinaci pohodlných batohů Osprey s nejlepší technologií firmy Alpride, vznikl lehký lavinový batoh. Pánský Osprey Soelden Pro AVY a dámský Sopris Pro AVY.

Lehký lavinový batoh osprey

Kvalitní materiály Osprey a dosavadní nejlepší bateriová technologie na trhu "Alpride E1" se supercapacitorem dala vzniknout novým lavinovým batohům. Soelden i Sopris jsou vyrobeny z polyethylenového materiálu NanoFly®. Stručně řečeno, batoh je velmi lehký a zároveň odolný. Pánský batoh váží 2,95 kg, dámský 2,88 kg i s airbag náplní.

popis lavinového batohu Osprey Soelden Pro AVY 32 l

Jednoduché vnitřní uspořádání

 • Červeným zipem vstupujete do samostatné kapsy určené na lavinové vybavení - lopatu, sondu a lékárničku (pozn.: vyhledávač neboli "pípák" máte na těle).
 • Hlavní úložný prostor se dá otevřít ze tří stran. Snadno tak do něj věci sbalíte. Je to jako balit si kufr na cesty.
 • Boční vstup slouží pro rychlovstup např. pro rukavice, brýle apod.

 

Do Osprey batohu snadno sbalíte vše potřebné na túru, od lavinové výbavy, přes pití, náhradní oblečení, rukavice až po lyžařské brýle.

Praktické vnější detaily

 • Záda tvoří komfortní pěnový panel, který je lehký a příjemně sedne.
 • Bederní popruh na jedné straně doplňuje praktická kapsa na zip a na druhé straně materiálové poutko.
 • Bezpečnostní červený popruh najdete v zadní části bederáku. Popruh se protáhne mezi nohama a navlékne na bederní popruh. Tím je batoh pevně spojen s celým tělem (dle normy TUV na 500 kg).

 

Batoh lze otevřít ze tří stran, což umožňuje rychlý přístup jakékoliv věci v batohu Batoh lze otevřít ze tří stran, což umožňuje rychlý přístup jakékoliv věci v batohu
Před použitím zkontroluje Před použitím zkontroluje "připravenost" systému a jeho plné nabití

 

Jednoduché "odpalování" airbagu

Odpalovací madlo si můžete sami přehodit na levý či pravý popruh, přičemž druhou stranu můžete využít na hydrovak nebo vysílačku. Ovládání airbagu je jednoduché. Když se dostanete do svízelné situace, stačí zatáhnout za rukojeť spouště a airbag se nafoukne. Během 3 vteřin se kolem vás nafoukne 150 l vzduchu. Rukojeť byste měli mít ideálně ve výšce hrudníku.

Tvar airbagu chrání záda a hlavu a zaoblený tvar poskytuje maximální účinost při "plavání" v lavině. Svítivá barva ostatním usnadňuje vizuální hledání a lokalizaci.

Před každou túrou stačí pomocí tlačítka batoh "aktivovat" kdy současně systém provede test, že vše je připraveno a funguje tak, jak má. Výsledek zjistíte pomocí "LED semaforu".

Podívejte se na krátké video o batohu Osprey Soelden 32 Pro AVY:
 


"supercapacitor" - Co to je a jak funguje

Můžete se setkat také s názvem "systém E1" využívající superkondenzátoru. Tento jejinečný systém funguje tak, že k pohonu kompresoru nevyužívá klasické baterie ani systému kartuše se stlačeným plynem, ale svou energii ukládá v supercapacitoru (nebo-li superkondenzátoru) ve formě elektrostatického pole.

Konstrukce systému E1 umožňuje vysokorychlostní proudění vzduchu a zajišťuje tlak nafukování rovnocený, jako mají klasické kazetové systémy na stlačený vzduch.

Proč je tedy batoh "na baterky"?

Systém E1 využívá AA baterií ze dvou důvodů:

 • pro dobití superkapacitátorů (40 - 80 min.)
 • pro zaručení, že si supercapacitor udrží svůj plný výkon (zajistí tak několik měsíců "nezávislosti")
   
 • bez baterií je pohotovost systému minimálně 6 hodin


Dobíjení supercapacitoru je možné i bez AA baterií, a to přes USB kabel (20 - 40 min.), který je součástí balení při nákupu batohu. Použíjete-li baterie, je třeba zmínit, že pro rychlé dobití i při velmi nízkých teplotách je vhodné používat pouze alkalické nebo lithiové AA baterie prémiové kvality, protože zinkové, uhlíkové či "dobíjecí" často nejsou dost silné.

AA baterie v lavinovém batohu Osprey Soelden Pro AVY 32 l slouží pro dobití a udržení výkonu, ne pro aktivaci batohu

5 zásadních výhod supercapacitoru oproti bateriím s kartuší na stlačený vzduch:

 • je rychlý, odpadá nutnost vytoviřit nejprve chemickou reakci, aby vůbec došlo k uvolnění energie a spuštění nafouknutí,
 • není citlivý na výkyv teploty a stejný výkon zajistí od -30°C do +50°C,
 • je lehčí, protože celkově celý systém A1 je menší a lehčí než konkurenční ventilátory,
 • má delší životnost (baterie se při opakovaném nabíjení opotřebovává),
 • nepodléhá omezením spojeným s cestováním letadlem apod., protože jsou tyto systémy považovány za "pasivní elektronické prvky" (jako třeba fotoaparát), takže s těmito batohy bez problémů můžete i do letadla.

 


Důležité!

Je nutné si uvědomit, že každá lavina přináší smrtelné nebezpečí bez ohledu na jakékoliv bezpečnostní zařízení, které s sebou máte. Lavinové batohy Osprey zvyšují vaše bezpečí, ale rozhodně vás nepodněcují k většímu riziku. Dodržujte pravidla bezpečného pohybu v horách.Testovali jsme "na vlastní kůži"

Rock Point zaměstnanci testují outdoor vybavení na vlastní kůži

Lavinový batoh Osprey Soelden Pro AVY vzal náš kolega Tomáš otestovat na skialpových túrách v okolí gruzínské Mestie. Jak s ním byl spokojen? Přečtěte si recenzi na našem blogu - Test batohu Osprey Soelden.

Jak čistit Osprey lavinový batoh?

Batohy Osprey Soelden Pro AVY a dámský Sopris Pro AVY nevyžadují náročnou péči, ale pozor dejte zejména při čištění kompresoru.
 

 • k čištění batohu používejte pouze vlhký hadřík (žádné čisticí prostředky),
 • před dalším použitím se ujistěte, že je celý produkt suchý, abyste předešli riziku námrazy,
 • v případě znečištěného nafukovače musí být nafukovací systém řádně vyčištěn vlhkým měkkým ručníkem z mikrovlákna,
 • pozor, k poškození může dojít, pokud voda přijde do styku s motorem kompresoru.

 

Tomáš Kučera s lavinovým batohem Osprey Soelden v gruzínských horách

Rock Point

Text: Eva Votavová
Foto: archiv Osprey, Jakub Cejpek, Tomáš Kučera

Další outdoorové čtení

Odpovídáme na nejčastější dotazy k fungování našeho e-shopu a prodejen...
Výdejní okénka běží dál...
Není vám životní prostředí lhostejné?  Podpořte lídry v boji za snížení negativních dopadů na přirodu: značky Patagonia, Ternua a Icebreaker nyní se slevou...