Nenechávej stopy

3 min čtení 10. 06. 2022

Turisté uklidí 2 000 km Stezky Českem


Rekordní ročník akce Ukliďme Česko, resp. jeho jarní část je úspěšně u konce, uklízení naší přírody tím však nekončí. O dvou červnových víkendech, 11.-12. 6. a 25.-26. 6. 2022, uklidí dobrovolníci a turisté z Klubu českých turistů Stezku Českém, 2 000 km dlouhou dálkovou trasu, vedoucí po hranicích České republiky.

Nenechávej stopy - projekt udržitelného turismu

Stezka Českem je oficiální dálkový přechod přes Českou republiku, který založila skupina nadšenců a který rozvíjí společně s Klubem českých turistů. Stezka vede po značkách KČT a od května 2022 má i své značení v terénu, na mapy.cz i v největší světové aplikaci dálkových treků, FarOut.

Pod heslem, že "...může jít každý" se za svým dobrodružstvím vydalo už tisíce turistů. Jedním z pilířů celého projektu je udržitelný turismus a zanechání přírody ve stejném, či lepším stavu, než byla doposud. Nenechávej stopy je překlad anglického „Leave No Trace“. Což je filozofie, která je komunikována prakticky na všech dlouhých přechodech ve světě, a na Stezku Českem patří taky.

Jak minimalizovat stopy v přírodě

Je jen na nás, zda se nám podaří uchovat cestu v takovém stavu, aby byla stejně pěkná i pro ostatní, kteří půjdou za námi. Ve spolupráci se spolkem Ukliďme Česko chystáme společné a pravidelné úklidy Stezky Českem, abychom pomohli zlepšit stav přírody po celé trase a zvýšili povědomí o této problematice. Přidejte se k nám!

První z těchto úklidů proběhne o víkendech 11.-12. 6. a 25.-26. 6. 2022. "Přidejte se k nám", vyzývá Martin Úbl, zakladatel Stezky Českem.

Bližší informace o plánovaných turisticko/úklidových akcích: 

Klub českých turistů

Stezkaceskem.cz

Klub českých turistů se podílí na projektu Nenechávej stopy


Uklízej a vyhraj odměnu Hannah nebo nalgene

Pojďme se vydat do hor a v průběhu dvou víkendů společnými silami uklidit přírodu po celé trase Stezky Českem. Úklid bude probíhat o víkendech 11. - 12.6 a 25. - 26.6. V rámci prvního víkendu se tato akce spojí s oficiálním pochodem KČT kolem ČR po trase Stezky. Kdo se nebude moci připojit o tomto víkendu, může využít druhého termínu.

Fotky ze svého úklidu nasdílejte na svůj facebook nebo Instagram s hashtagy #UklidmeCesko a #StezkaCeskem. Tyto fotky na konci června slosujeme a výherci získají Hannah batoh, trekové hole, samonafukovací karimatku nebo láhev Nalgene s originálním potiskem.

Uklízej, sdílej fotky a vyhraj Hannah vybavení 

 

Pomozte uklidit Stezku Českej a vyhrajte Hannah nebo Nalgene outdoor vybavení

„Účastníci dálkových pochodů mohou na svých cestách využít také aplikaci www.KAMsNIM.cz, která jim poradí, kde najdou nejbližší WC, zdroj pitné vody a odpadové nádoby na jejich, či sesbíraný odpad“, uvedl závěrem autor tohoto projektu, Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

stezka-ceskem

 

Další outdoorové čtení

Vše o skitouringu najdete na jednom místě. Objevte nové termíny kurzů, nechte si poradit s výběrem výbavy, přečtěte si o tipech na skitouringové túry...
Skialpové hobby závody v u nás méně obvyklé dispciplíně - sprint startují již 25. 2. 2023, nepromeškejte...
Počasí si s námi hrálo do poslední chvíle. Nakonec nám pán hor Krakonoš přinesl dost sněhu na to, abychom odstartovali na vrchol Lysé hory. Jak to letos bylo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey