Noc tuleních pásů 2022

noční skitouringový závod dvojic

Poznejte na vlastní kůži netradiční skitouringový zážitek. Čeká vás nejen sportovní výkon, ale především skvělá atmosféra skialpu při měsíčku. Zážitek z večerních Krkonoš bude nezapomenutelný. Postavte se na start závodu NOC TULENÍCH PÁSŮ a získejte další novou zkušenost a pěknou vzpomínku.

Termín startu se posouvá na březen!

Bohužel, Noc tuleních pásů se nemůže uskutečnit v původním termínu a musí být přesunuta na termín nový. Dobrá zpráva je, že se jej podařilo najít velmi rychle, takže zapište si do diářů:

 NOC TULENÍCH PÁSŮ - 19. 3. 2022
 

Noc tuleních pásů 2022

jak to bude s převodem registrace na nový termín?

O registraci rozhodně nepřijdete. Všem již registrovaným již přišel e-mail od časoměřičů s instrukcemi, jak postupovat v případě, že souhlasíte s převodem registrace na nový termín, ale také v případě, že se závodu v novém termínu účastnit nemůžete.

Zkontrolujte prosím svou schránku a odpovězte do 22.1.2022. Pro dotazy prosím kontaktujte na přímo info@sportchallenge.cz či info@novanoctulenichpasu.cz.

Trénujte a vyzkoušejte nové skialpové lyže v rock point půjčovnách

Do doby závodu trénujte pokud jste si chtěli vyzkoušet nové skialpové lyže v Peci v naší Rock Point Skialp Station, tak prosím zatím využijte naše skialpové Rock Point půjčovny.

Děkujeme za pochopení a brzy na pásech

Jinak pro ostatní ještě jedna dobrá zpráva - pár míst volných k registraci ještě je. Tak je nepropásněte. Omlouváme se za komplikace, které však nemůžeme příliš ovlivnit. Důvodů pro změnu bylo hned několik. Vše si podrobně můžete přečíst rovnou na webu NTP, kde najdete vždy nejaktuálnější informace o závodu.
 


Podívejte se na ntp více z blízka, aneb jak šel čas od roku 2003

V roce 2004 se v Krkonoších konal první noční závod skialpinistů s příznačným názvem – Noc tuleních pásů. Tým nadšenců kolem Jirky Pleskače tak založil desetiletou tradici, která zanikla v roce 2014. Naštěstí se po tříletém půstu legenda vrací!

Jirka Pleskač vypráví, jaké to tehdy bylo…

 Během účasti na několika podobných (hlavně nočních) závodech v sousedním Rakousku ve mně uzrála myšlenka něco podobného také zkusit u nás v Čechách. Když to jde u sousedů, tak proč by to nešlo doma.

V Dynafit vybavení a oblečení jste připraveni na závod Noc tuleních pásů

První noční závod v Peci

Tak vznikl historicky první noční skialpinistický závod na území České republiky. Závod proběhl 1. března 2003 v Peci pod Sněžkou, ještě však s názvem Noční závod Krkonoše a přinesl další nesmazatelné prvenství pro tuto horskou obec.

Logicky následovalo pokračování a oficiálně první ročník Noci tuleních pásů odstartoval 8. března 2004 opět z Pece. Na startu se sešlo již 68 závodníků a kromě národního, Českého poháru se stal závod součástí Středoevropského poháru ve skialpinismu (Slovensko, Česko a Polsko).

Nadšení bylo dostatek!

S minimem zkušeností a spoustou chyb, ale s obrovským nadšením kamarádů - spolupracovníků jsme to nějak zvládli. Tento první ročník vlastně trochu zachránil kamarád Ruda Klíma, jehož nadhled a klid byl neuvěřitelný a všechny nás posunul do dalších ročníků.

na startu závodu Noc tuleních pásů

Přesun do Jánských Lázní

V roce 2005 již ale následoval přesun závodu za lepším zázemím do Jánských Lázní. Start přímo na lázeňské kolonádě, kinosál posloužil jako zázemí pro závodníky, prostory městského úřadu pro organizátory, prostě luxus, za který by se nemuseli stydět organizátoři mnohem větších akcí.

Závod především

První ročníky ovšem byly zaměřeny vysloveně závodně. Jo, závod, takže rychle nahoru, rychle dolů, být lepší než kamarád, o to přeci jde. Postupně jsme se vypracovali k pořádání Českého poháru ve skialpinismu, logicky následoval Středoevropský pohár (SEP). Byl to myslím výborný pokus, který jsme společně se Slováky a Poláky několik let poměrně úspěšně organizovali. Dodnes vlastně pořádně nevím, proč ten báječný seriál vyšuměl do ztracena.

Kategorie open pro širokou veřejnost

Šest po sobě jdoucích ročníků (2006 – 12) bylo každý rok v podobném duchu. Středoevropský pohár se střídal s pohárem Českým. Zásadní novinkou ovšem bylo zavedení OPEN kategorií pro lidičky závodním skialpem nepolíbené, kteří ale měli vybavení, chodili na túry a pro zpestření si rádi zasoutěžili.

Také pořadatelský tým se vyvíjel a měnil (Skialp PEC, AKLVK), sponzoři přicházeli a odcházeli, těmi nejzásadnějšími byli: Alpine Pro, Namche, Doppelmayr, Bergans, Mammut a Alpsport.

Pak přišel termín ročníku osmého, rok 2011. A nebylo nic, přišla první pauza a 8. ročník jsme uspořádali až o rok později, v roce 2012.

ilustrační foto ze závodu Noc tuleních pásů

Nový trend závodu

Po přestávce jsme se rozkoukávali a určili si nový směr. Rok na to následovalo bližší spojení s Dynafitem a dva klidnější roky. Výrazně vzrostl zájem o kategorii hobíků. Po sjezdovce na Černou horu spěchaly desítky nadšenců, kteří během výstupu poznaly, jak rychle letí do kopce elitní závodníci, kteří odstartovali s časovým odstupem. Vertical pro veřejnost se osvědčil. Škoda, že zimy nebyly několik let po sobě bohaté na sníh, což snižovalo účast.

Po jedenáctém dokončeném závodě (desátým ročníkem NTP) nám opět došly pořadatelské síly. Tentokrát to vypadalo na definitivní konec.

Dynafit nastartoval znovuvzkříšení

Ovšem znovu došlo v roce 2017 k setkání s šéfem českého Dynafitu Gabem Adamcem, kdy jsme setrvali v delším rozhovoru. O skitouringu, vývoji závodního skialpinismu v Čechách, i ve světě, rostoucím zájmem sportující veřejnosti o fitness skitouring a případné možnosti pokračování Noci tuleních pásů.

nové motto NTP

"S radostí se jen tak projít noční zasněženou přírodou, bez velikých nároků na výkon, prostě pohoda a hezky strávený večer mezi stejně postiženými". S tímto heslem vyšla NTP do roku 2019. Nové pokračování tradičního závodu Noc tuleních pásů bylo v trochu odlišném kabátě. Něco zůstalo, něco se změnilo, tak jako v životě.

Velký šrám

Měl to být ročník jako ty předchozí, byl připraven, byl sníh, ale... Ale vyskytl se problém, se kterým jsme nemohli nic udělat. Covid-19 tak zhatil naše plány a tento ročník byl bohužel zrušen. S o to větší vervou a nadšením jsme se pustili do příprav ročníku 2022.

Přijeďte do Pece pod Sněžkou!

Pevně věříme, že letošní ročník proběhne jak se patří. Však jsme se na něj řádně připravili a už nám pěkně sněží. Přijeďte do Pece a porovnejte si síly s odstastními nadšenci. 

Těší se na vás Jirka Pleskač a „starý“ osvědčený tým NTP. Závod se uskuteční díky dvojici partnerů. Kromě Dynafitu se na přípravě MTP podílí i Rock Point.

Více se dozvíte na webu závodu -  noctulenichpasu.cz.


Text o historii NTP: Jiří Pleskač
Foto: Dynafit, archiv Noci tuleních pásů

Další outdoorové čtení

Vše o běhu na jednom místě. Naučíme vás správný běžecký styl, otestujete si boty světových značek na vlastní kůži, poradíme s výběrem, doporučíme tréninkový plán...
Testování běžeckých bot, slevy, výběhy s konzultací se specialistou přímo v terénu. Nepromeškejte termíny...
Stezka Českem je nyní v největší trekové aplikaci a zařadila se na mapu světových dálkových tras. Více...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey