Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Noc tuleních pásů

aneb Jak šel čas 2003 – 2014

V roce 2004 se v Krkonoších konal první noční závod skialpinistů s příznačným názvem – Noc tuleních pásů. Tým nadšenců kolem Jirky Pleskače tak založil desetiletou tradici, která zanikla v roce 2014. Naštěstí se po tříletém půstu legenda vrací!

Jirka Pleskač vypráví, jaké to tehdy bylo…

 Během účasti na několika podobných (hlavně nočních) závodech v sousedním Rakousku ve mně uzrála myšlenka něco podobného také zkusit u nás v Čechách. Když to jde u sousedů, tak proč by to nešlo doma.

První noční závod v Peci

Tak vznikl historicky první noční skialpinistický závod na území České republiky. Závod proběhl 1. března 2003 v Peci pod Sněžkou, ještě však s názvem Noční závod Krkonoše a přinesl další nesmazatelné prvenství pro tuto horskou obec.

Logicky následovalo pokračování a oficiálně první ročník Noci tuleních pásů odstartoval 8. března 2004 opět z Pece. Na startu se sešlo již 68 závodníků a kromě národního, Českého poháru se stal závod součástí Středoevropského poháru ve skialpinismu (Slovensko, Česko a Polsko).

Nadšení byl dostatek!

S minimem zkušeností a spoustou chyb, ale s obrovským nadšením kamarádů - spolupracovníků jsme to nějak zvládli. Tento první ročník vlastně trochu zachránil kamarád Ruda Klíma, jehož nadhled a klid byl neuvěřitelný a všechny nás posunul do dalších ročníků.

Přesun do Jánských Lázní

V roce 2005 již ale následoval přesun závodu za lepším zázemím do Jánských Lázní. Start přímo na lázeňské kolonádě, kinosál posloužil jako zázemí pro závodníky, prostory městského úřadu pro organizátory, prostě luxus, za který by se nemuseli stydět organizátoři mnohem větších akcí.

Závod především

První ročníky ovšem byly zaměřeny vysloveně závodně. Jo, závod, takže rychle nahoru, rychle dolů, být lepší než kamarád, o to přeci jde. Postupně jsme se vypracovali k pořádání Českého poháru ve skialpinismu, logicky následoval Středoevropský pohár (SEP). Byl to myslím výborný pokus, který jsme společně se Slováky a Poláky několik let poměrně úspěšně organizovali. Dodnes vlastně pořádně nevím, proč ten báječný seriál vyšuměl do ztracena.

Kategorie open pro širokou veřejnost

Šest po sobě jdoucích ročníků (2006 – 12) bylo každý rok v podobném duchu. Středoevropský pohár se střídal s pohárem Českým. Zásadní novinkou ovšem bylo zavedení OPEN kategorií pro lidičky závodním skialpem nepolíbené, kteří ale měli vybavení, chodili na túry a pro zpestření si rádi zasoutěžili.

Také pořadatelský tým se vyvíjel a měnil (Skialp PEC, AKLVK), sponzoři přicházeli a odcházeli, těmi nejzásadnějšími byli: Alpine Pro, Namche, Doppelmayr, Bergans, Mammut a Alpsport.

Pak přišel termín ročníku osmého, rok 2011. A nebylo nic, přišla první pauza a 8. ročník jsme uspořádali až o rok později, v roce 2012.

Nový trend závodu

Po přestávce jsme se rozkoukávali a určili si nový směr. Rok na to následovalo bližší spojení s Dynafitem a dva klidnější roky. Výrazně vzrostl zájem o kategorii hobíků. Po sjezdovce na Černou horu spěchaly desítky nadšenců, kteří během výstupu poznaly, jak rychle letí do kopce elitní závodníci, kteří odstartovali s časovým odstupem. Vertical pro veřejnost se osvědčil. Škoda, že zimy nebyly několik let po sobě bohaté na sníh, což snižovalo účast.

Po jedenáctém dokončeném závodě (desátým ročníkem NTP) nám opět došly pořadatelské síly. Tentokrát to vypadalo na definitivní konec.

Dynafit nastartoval znovuvzkříšení

Ovšem znovu došlo v roce 2017 k setkání s šéfem českého Dynafitu Gabem Adamcem, kdy jsme setrvali v delším rozhovoru. O skitouringu, vývoji závodního skialpinismu v Čechách, i ve světě, rostoucím zájmem sportující veřejnosti o fitness skitouring a případné možnosti pokračování Noci tuleních pásů.

Přijeďte do Pece pod Sněžkou!

Výsledkem je, že přichází nové pokračování tradičního závodu Noc tuleních pásů, tentokrát ale v trochu odlišném kabátě. Něco zůstalo, něco se mění, tak jako v životě.

Tak se nechte překvapit a rozhodně přijeďte 20. ledna 2018 do Pece!

A nové motto NTP?

"S radostí se jen tak projít noční zasněženou přírodou, bez velikých nároků na výkon, prostě pohoda a hezky strávený večer mezi stejně postiženými".

Těší se na vás Jirka Pleskač a „starý“ osvědčený tým NTP. Závod se uskuteční díky dvojici partnerů. Kromě Dynafitu se na přípravě MTP podílí i Rock Point.

Více se dozvíte na novém webu závodu -  noctulenichpasu.cz.


Text: Jiří Pleskač
Foto: Dynafit, archiv Noci tuleních pásů

Další outdoorové čtení

Také milujete ten bílý svět? Lukáš Klingora nás navnadil na skialpové túry i ledolezení ve švýcarských Alpách...
Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...