Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Noc tuleních pásů očima pořadatele

4 min čtení 02. 02. 2019

V sobotu 19. 1. 2019 proběhl v Peci pod Sněžkou večerní skitouringový závod dvojic - legendární NOC TULENÍCH PÁSŮ. Po loňském přesunu závodu z Jánských Lázní do Pece pod Sněžkou šlo po tříleté přestávce o druhý ročník NTP po restartu.

Rock Point je hrdý na skutečnost, že je generálním partnerem největšího nočního skialpového závodu ve střední Evropě a lví podíl na organizaci závodu měl i Tomáš Bystřický, člen Rock Point Teamu.

počáteční prudké stoupání - Skialpový závod Noc tuleních pásů 2019

Tomáši, co nového přinesl tento ročník závodu v Peci?

Zejména to, že 400 startovních míst (tedy 200 dvojic) bylo rozprodáno během jednoho víkendu! Zároveň se to ukázalo jako limit do budoucna, jak kvůli propustnosti trasy, tak celkově kapacity Pece v tomto období. Druhou novinkou byl slavnostní průvod městem.

nervozita před začátkem závodu Noc tuleních pásů 2019

Byly nějaké změny na trase?

Trasa se nijak zásadně neměnila a ani pro příště změny neplánujeme. Jen jsme trošku upravili dojezd do cíle, abychom se nekřížili s večerním lyžováním na Javoru. Kvůli tomu bylo posledních 50 metrů závodu do kopce, a to leckoho překvapilo.

posledních 50 metrů bylo do kopečka - Skialpový závod Noc tuleních pásů 2019

Nově jste zařadili kategorii mix. Jak se to osvědčilo? Letos se běželo pouze ve dvojicích?

Ano, letos jsme vypustili kratší variantu trasy pro jednotlivce, která loni byla v nabídce. Jednak jsme si trochu uvolnili ruce a jednak pobídli váhající, zkusit delší trasu. Ta není tak náročná, aby jí nezvládl někdo, kdo je zvyklý na delší výlety v kopcích na kole či běžkách. Nyní byla tedy otevřená pouze pro dvojice, aby prověřila týmovou spolupráci. Letos bylo k vidění hodně dvojic tahajících se na gumě.

Skialpový závod Noc tuleních pásů 2019

Kolik času a úsilí stojí za přípravou NTP?

Tohle je otázka spíš pro Jirku Pleskače, ředitele závodu, který tráví nejvíc času „v terénu” před i během závodu. Můj díl práce je především u počítače v komunikaci závodu na internetu, se sponzory, partnery a závodníky. Zařizuji stránky, grafiku, fotky, medaile, čelenky, vyhlášení a tak podobně, čili spousta věcí se rozpustí během podzimu v běžné práci. V den závodu ale taky na zadku zrovna nesedím.

Tomáš Bystřický a David Moravec jako dvojice při závodu Noc tuleních pásů 2019

Přilákala i letos NTP špičkové závodníky?

Ano, i letos vyhrál Radoslav Groh, tentokrát s Ondrou Fejfarem v neuvěřitelně rychlém čase 1 hodina a 12 minut, úplně stejně jako loni! Hodně zajímavá ale byla letos kategorie „mix“, kde mezi prvními třemi dvojicemi byl rozdíl shodně po minutě, tedy menší rozestupy než mezi muži.

Vítězové Skialpového závodu Noc tuleních pásů 2019

Jaké je nejzajímavější místo na trati?

Pro většinu závodníků asi hned první stoupání, které rychle vyžene tepovku do červených čísel a zároveň prověří techniku otoček. Já mám ale moc rád druhou polovinu tratě, kolem Javořího potoka a celkově druhé stoupání. Tam je klid, příjemná občerstvovačka a většinou se tam láme chleba.

Skialpový závod Noc tuleních pásů 2019

Co se podle ohlasů závodníků líbilo letos nejvíc?

Musím říct, že lidi hodnotí v superlativech častěji celou akci, než jednotlivosti. Já jsem stejný dojem měl loni i letos. Dojedete do cíle a srší z Vás radost a v cílovém prostoru to je na všech znát, tam byla super atmosféra. Přidali jsme finisherské medaile a věřím, že si jí někteří cení dost vysoko.

Emoce po závodu Noc tuleních pásů jsou kladné

Stejně tak průvod za hrajícím autem Red Bullu s moderátory na střeše skrz celé město, dal pocítit všem, že jsou součástí něčeho velkého. Měli jsme samozřejmě i trošku obavy z reakce veřejnosti, ale kolemjdoucí se naopak se zájmem zastavovali, fotili, otevírali okna a sledovali ten průvod. Letos vyšlo i počasí, byla jasná mrazivá noc, sníh skřípal pod nohama, pásy namrzaly, měsíc zářil, prostě značka Ideál. Nutno podotknout, že podíl na celkovém zážitku má i kapela S-Band.

Klondike - vytvořil zázemí závodu Noc tuleních pásů 2019

Vidíš jako jeden z pořadatelů prostor pro nějaká vylepšení? Co zajímavého plánujete za rok?

Letos se poprvé startovalo ve vlnách a zdá se to jako jediné rozumné řešení v tomto počtu závodníků. Nasazení do vln ale musíme ještě vylepšit. Minimálně to včas definovat před registrací. Průvod před startem chceme určitě zachovat.

Tomáš Bystřický provází závodem Noc tuleních pásů 2019

Limit počtu startujících dvojic byl po dohodě s ochranáři stanoven na 400. Letos bylo vyprodáno za 2 dny. Uvažuje se o zvýšení počtu startujících do budoucna?

Ne to určitě ne, naopak padla myšlenka na snížení, ale spíš zkusíme tento počet lépe usměrnit.

Skialpový závod Noc tuleních pásů 2019

Děkuji za zajímavé odpovědi

Podívejte se na video ze závodu Noc tuleních pásů 2019:


 

 

Ptal se: Michal Bulička
Odpovídal: Tomáš Bystřický, člen Rock Point Teamu
Foto: Jakub Cejpek, člen Rock Point Teamu

Další outdoorové čtení

Povoleno! Na základě rozhodnutí vlády ČR máme možnost uskutečnit běžecké kempy. Pojďme si společně protáhnout těla...
Běžecká výzva pro všechny milovníky trailů! Pojďte do toho s námi...
Závěrečná etapa celé 200km výzvy nás vedla z Božího Daru do Kraslic. Co na trase očekávat...