Norskem na kole i pěšky

4 min čtení 15. 09. 2022

Norsko jsme s manželem navštívili poprvé a tuto krajinu s nedotčenou přírodou jsme si zamilovali. Na jednom místě zde najdete nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů.

Naše poznávání Norska začalo v národním parku Rondane u jezera Rondvatnet. Krása této severské krajiny nás tady naprosto ochromila, tajil se nám dech při pohledu na tisíce čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků.
 

Norsko si nás získalo svou překrásnou přírodou Norsko si nás získalo svou překrásnou přírodou

Liduprázdno, zato zvěře spousta

Lidí jsme tady moc nepotkali, na tak ohromné ploše nás to ani nepřekvapilo. Občas jsme někde zahlédli stan, nebo potkali turistu s batohem, či cyklistu. Nejvíce lidí bylo u jezera. Však tu také bylo vytvořené pěkné zázemí pro kempování včetně venkovních sprch.
 

Zázemí kempu bylo jednoduché, ale praktické. Jen ty sprchy venku jsou spíše pro otužilce Zázemí kempu bylo jednoduché, ale praktické. Jen ty sprchy venku jsou spíše pro otužilce


Na co jsme však narazili každou chvíli, byla zvířata. A to jak hospodářská, zejména stáda ovcí a krav, která se tady pásla všude podél cest, tak se nám občas podařilo zahlédnout i stádo sobů.
 

Zvědavé ovce se nechaly občas i pohladit Zvědavé ovce se nechaly občas i pohladit
Krávy si zase přišly poslechnout naše příběhy z Čech Krávy si zase přišly poslechnout naše příběhy z Čech
Z dálky se zdají jako obyčejné srnky, ale z blízka je to pěkná parta sobů Z dálky se zdají jako obyčejné srnky, ale z blízka je to pěkná parta sobů
Víte, že kráva dokáže krátkodobě vyvinout rychlost až 40 km/hod.? (takový sob až 51 km/ hod.) Víte, že kráva dokáže krátkodobě vyvinout rychlost až 40 km/hod.? (takový sob až 51 km/hod.)

Míříme do země obrů

Druhý den jsme zavítali do národního parku Jotunheimen, název tohoto parku znamená v překladu Země obrů a je opravdu výstižný. Na kolech jsme dojeli k chatě Glitterheim, kde jsme je nechali a pěšky se vypravili na vrchol druhé nejvyšší hory Skandinávie Glittertind. Byl to docela slušný výstup. Nahoru jsme šli asi dvě hodiny, ale stálo to za to.

Po sestupu dolů jsme opět nasedli na kola a údolím řeky Veo se vrátili zpět do kempu.

 

Cestou na vrchol druhé nejvyšší hory Skandinávie - Glittertind Cestou na vrchol druhé nejvyšší hory Skandinávie - Glittertind

Nádhera jezer

Třetí den jsme se rozhodli trochu ohřát a odpočinout si, proto jsme zůstali v nižší nadmořské výšce a projeli si trasy kolem jezer Tesse a Lemonsojen. Překvapilo nás, že jsme zde nepotkali nikoho, kdo by provozoval nějaké vodní sporty. Ani na řekách, ani na jezerech.
 

Nádhera jezera Lovatnet Nádhera jezera Lovatnet

Hřeben mezi jezery

Čtvrtý den jsme se lodí přes ledovcové jezero Gjende dostali na začátek jedné z nejatraktivnějších túr Norska, která vede přes legendární hřeben Besseggen, jehož stěny kolmo spadají na jedné straně k světle modrému jezeru Gjende a na straně druhé k tmavším vodám jezera Bessvatnet. Projít si tuto cestu, byl pro nás pro oba neskutečný zážitek, navíc skvěle vyšlo počasí, takže jsme si ten den pořádně užili.
 

Jedna z nejatraktivnějších túr Norska vede přes hřeben Besseggen Jedna z nejatraktivnějších túr Norska vede přes hřeben Besseggen

Ledovcové údolí

Jelikož nám počasí přálo, rozhodli jsme se další den projet ledovcové údolí Erdal až k jezeru Strynevatnet. Zde se nám otevřely nádherné rozhledy na mohutné a rozeklané vrcholky hor. Potkávali jsme zde spoustu obytných aut, odpočívadla byla plná, lidé posedávali uprostřed té nádhery a kochali se výhledy.
 

Projíždíme ledovcové údolí Erdal Projíždíme ledovcové údolí Erdal

I další den byl slunečný. Doporučujeme vyrazit pěšky k ledovcovému splazu Briksdalsbreen. K ledovci vede naučná stezka, kterou lemuje spousta cedulí s popisem, ve kterém roce kam až ledovec sahal.

Opět nasedáme na kola a ledovec necháváme za zády. Sjíždíme k jezeru Lovatnet. A stoupáme k ledovcovému splazu Kjenndalsbreen.

Cestou orlů na vyhlídku

Poslední cyklovyjížďku jsme naplánovali na světoznámou vyhlídku Dalsnibba. Pak nás čekal sjezd do městečka Geiranger na okraji stejnojmenného fjordu. Cestou orlů jsme si vyjeli na vyhlídku na jeden z  nejkrásnějších fjordů Norska (UNESCO).
 

Proslulá vyhlídka Dalsnibba Proslulá vyhlídka Dalsnibba

Návštěva Osla

Poslední den v Norsku jsme strávili návštěvou Osla. Projeli jsme na kole Frognerův park, jeden z nejatraktivnějších turistických cílů. Najdete zde plno roztodivných soch. Nenechali jsme si ujít také Dům Vikingských lodí. Ze všech stran si tu prohlédnete úžasnou ruční práci tří monumentálních vikingských lodí, kdy nejdelší má 25 metrů. 
 

Rozlehlý Frognerův park Rozlehlý Frognerův park
V Muzeu Vikingských lodí V Muzeu Vikingských lodí

V Norsku se nám velice líbilo, možná to bylo i tím, že vyšlo počasí a během našeho pobytu pršelo pouze jednou. Určitě bychom se sem někdy rádi vrátili a projeli tentokrát severní část země.

Tipy, co určitě navštívit:

  • národní park Rondane
  • národní park Jotunheimen
  • Glittertind - druhá nejvyšší hora Skandinávie
  • legendární túra přes hřeben Besseggen
  • vyhlídka Dalsnibba
  • Oslo - Frognerův park, muzeum Vikingských lodí


Náročnost

celkově na kole: 347 km
nastoupáno na kole: 10 999 m
celkově pěšky: 20 km
nastoupáno pěšky: 2 219 m
výstup na druhou nejvyšší horu Skandinávie Glittertind: délka 6 km, nastoupáno 1 085 m

Mapa tras


 

MICHAELA FISCHEROVÁ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Rock Point Liberec, OC Nisa
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2010
V Rock Pointu jsem od roku: 2018
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: cyklistika, turistika, ferraty a sjezdové i běžecké lyžování
Specialista na výrobky: bundy, boty, spacáky,
Specialista na značky: Hannah, TNF, Smartwool, Craft


Fotogalerie


Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey