Nový Zéland s Benem - 5. díl

4 min čtení 21. 04. 2018

Božské Godley Valley


O tomto zapadlém údolí u Tekapa jsme neměli ani páru, natož abychom ho měli v plánu. Ale jak to tak bývá, nečekaná překvápka bývají ta nejlepší. Bylo to dobrodružství se vším všudy! Nejdřív si máknul Ben a potom hned několikrát my.

V odlehlém údolí Godley jsme využili Bena naplno. Možná až lehce za jeho možnosti. Konečně došlo na to, co bylo mou počáteční vzletnou myšlenkou – totiž, že využijeme terénního auta k tomu, abychom si usnadnili daleký nástup pod kopec. Idea byla jistě dobrá, realita o něco komplikovanější. Západ slunce na cestě podél břehu jezera Tekapo

V zapadajícím slunci projíždíme podél východního břehu jezera Tekapo. Nízké světlo vykresluje krajinu do fantastických barev. Přesto máme lehké šimrání v žaludku. Kvůli zdržení v servisu jsme tu o několik hodin později, než jsme chtěli a máme před sebou ještě solidní štreku, abychom dojeli k chatě v polovině údolí.

štěrková cesta kolem řeky Macaulay River
Štěrková cesta záhy končí a přichází první brod. Hned ten úvodní je nejkomplikovanější. Noříme se do hluboké a rozbouřené Macaulay River. Rozsvítí se nám všechny kontrolky (dvě), ale jedem dál! Ještě v půl jedenácté hledáme cestu říčním štěrkem, když nezbývá, než rezignovat a spát v autě ... Následně ráno tři hodiny vysoušíme motor a vyléváme vodu z oleje ve vzduchovém filtru.

Stylová chata Godley HutKdyž už to vypadá, že jsme dojeli, Ben naskočí a my můžeme statečně dál. „Cesta“ je čím dál horší, další brody, kameny čím dál větší. Nakonec se dokodrcáme až k Separation Stream. Nahazujeme batohy a pokračujeme už po svých. Netrvá ani hodinu a otevíráme dveře útulné a stylové chaty Godley Hut.

počasí na Novém Zélandu se rychle měníNačasování máme perfektní. Přichází fronta špatného počasí a tak trávíme v přístřeší chaty hned dvě noci. Odpočíváme, čteme si staré zápisy a obdivujeme výkony mnohých pionýrů.

Chata Godley HutChata Godley Hut byla postavena už v 50. letech 20. století a při tomto procesu hrál velkou roli Land Rover! Odolné vozidlo místního farmáře pomáhalo transportovat materiál 30 kilometrů dlouhým údolím a ušetřilo tak stavitelům mnoho sil. O deset let později musela být celá chata přesunuta o 100 metrů na jiné místo, protože kolaps ledovcové morény ohrožoval její existenci.

stoupání údolím Separation StreamJak rychle špatné počasí na Zélandu přichází, tak rychle mizí. Následujícího dne ráno sbíháme k Benovi, přihazujeme do batohu mačky a stan a stoupáme krkolomným údolím Separation Stream. Tady už si o cestě, stezce, neřkuli o značení můžete nechat jen zdát. Místní popisy mají smysl pro humor – „příjemná procházka, byť lehce ošidná” Překlad? 7 kilometrů podél potoka kudy vás to pustí, pak morénou, kde se pod nohama hýbou půltunové šutry a pak konečně ledovec, který je s pár trhlinami vlastně nejpohodovější částí.

stanování ve více než dvoutisícové výšce v sedle Separation Col na Novém Zélandu
V pozdním odpoledni dosahujeme sedla Separation Col. Ve více než dvoutisícové výšce stavíme stan a užíváme si snad nejvelkolepější stanování na Zélandu.

vrchol Mt. d´Archiac (vpravo)Vrchol Mt. d'Archiac (vpravo) je nejvyšším vrcholem oblasti a na jeho vrchol vede teoreticky nepříliš obtížná trasa. Realita je ovšem od řádek v knize výrazně vzdálená. Na východním hřebeni opatrně balancujeme mezi uvolněnými kameny a pak se statečně stahujeme z bojiště.

nižší a snáze dostupnější Mt. CoatesJako náhradní cíl volíme vedlejší nižší a výrazně snáze dostupnější Mt. Coates. Stále jsou ale potřeba dva lezecké cepíny. Výhledy po okolním údolích jsou fantastické, počasí jak z žurnálu a sousední d'Archiac majestátní.

překonávání řeky Macaulay na Novém Zélandu
Cesta zpět údolím Godley je naštěstí tentokrát prosta větších dramat, ale i tak jsme nervózní až do chvíle, kdy úspěšně překonáme zpět řeku Macaulay a ocitáme se s poslední kapkou benzínu v nádrži zpět v civilizaci. Výprava do Godley Valley byla opravdu výživná!

http://newzealandrover.cz
foto: Jakub Cejpek

Přečtěte si také - Nový Zéland - 1. díl, Nový Zéland - 2. díl, Nový Zéland - 3. díl, Nový Zéland - 4. díl, Nový Zéland - 6. díl, Nový Zéland - 7. díl

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey