Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Nový Zéland s Benem - 6. díl

Vánoce v bivaku

Je samozřejmě pěkné a správné dodržovat tradice, na druhou stranu je známou pravdou, že nejlepší dárky jsou ty, které si nadělíte sami a ty, které si za peníze nekoupíte. My jsme to vzali všechno jedním šmahem, vyhnuli se vánočnímu šílenství a nadělili si vskutku netradiční štědrodenní zážitek.

Malé stavení Sefton Bivvy patří k nejstarším příbytkům v celé oblasti Mt. Cook. Bylo postaveno v roce 1917 a od té doby si i přes opravy zachovalo svou původní podobu. Už před sto lety sloužil bivak jako východiště na vrcholy Mt. Sefton a The Footstool a dnes je tomu nejinak. I samotné přespání ovšem stojí za to. Opuštěním turistických chodníků v údolí Hooker utečete od zástupů turistů a můžete si vychutnat exkluzivní výhledy na jezero Pukaki a okolní velikány Jižních Alp. 

Bivakovací chata Sefton Bivvy se nachází na dohled od Mt. Cook VillageBivakovací chata Sefton Bivvy se nachází na dohled od Mt. Cook Village, ale cesta k ní je poměrně krkolomná. Strmé stoupání vede kamenitým korytem potoka i téměř vertikálními travami. Námaha ovšem stojí za to, po třech hodinách nás přivítá jeden z nejmalebnějších příbytků, ve kterém jsme na Zélandu složili hlavu.

Předzvěst nového dne odhaluje v dálce jezero Pukaki i bližší jezero Hooker
Předzvěst nového dne odhaluje v dálce jezero Pukaki i bližší jezero Hooker, které vzniklo jako relikt ledovců, které kdysi zaplňovaly zdejší údolí.

vyrážíme na blízký vrchol The Footstool a svítání nás zastihuje na strmém ledovci
Štědrý den vyžaduje štědrý program. Ještě za tmy vyrážíme na blízký vrchol The Footstool a svítání nás zastihuje na strmém ledovci. Lehce potátým firnem stoupáme vstříc strmým podvrcholovým pasážím.

Vánoční výstup byl jedním z mála, kde jsme nebyli sami.
Vánoční výstup byl jedním z mála, kde jsme nebyli sami. Novozélanďané Dave s Monikou mají stejný cíl, jen vyráželi o chvíli dříve. Míjíme se s nimi ve chvíli, kdy krásné ranní paprsky osvětlují naši trasu i majestátní vrchol Mt. Cook.

V bezvadném ranním panoramatu máme Jižní Alpy jako na dlani - Nový Zéland
V bezvadném ranním panoramatu máme Jižní Alpy jako na dlani. Výhledu dominuje tzv. "New Zealand highest mile" – hřeben Mt. Cook, který má tři vrcholy, které od sebe dělí přesně 1,6 kilometru.

stojíme na elegantní převeji The Footstool, který je samozřejmě tak trochu ve stínu většího a výraznějšího souseda, třítisícovky Mt. Sefton.
Ještě neodbyla ani sedmá a my už stojíme na elegantní převeji The Footstool, který je samozřejmě tak trochu ve stínu většího a výraznějšího souseda, třítisícovky Mt. Sefton. Výstup na tuto pyramidu je už o něco obtížnější a zahrnuje dlouhý přístup od západního pobřeží.

údolí Copland Valley, kterým lze dojít až k Tasmanskému moři.
Pohled na západ ukazuje nejen zmíněné třítisícovky, ale také údolí Copland Valley, kterým lze dojít až k Tasmanskému moři. Od oceánu nás dělí pouhé tři desítky kilometrů.

Krásná bivakovací chata na Novém Zélandu
S krásným biváčkem se nám těžko loučí, zvláště když máme neobvyklé štěstí na slunečné počasí, které trvá už třetí den! Neodoláme a strávíme na tomto fantastickém místě ještě jednu noc a pro dodržení štědrovečerní tradice hodujeme na bramborové kaši s tuňákem.

u oblíbeného jezera Ohau
Sváteční pohoda pokračuje u oblíbeného jezera Ohau. Vánoční svátky v létě nejsou vůbec špatné, v teple a na slunci se kempuje výrazně lépe než v závějích.

Skromná chata Greta Lodge
Skromná chata Greta Lodge se stala naší oblíbenou dočasnou základnou, do které jsme se několikrát vraceli. V místním krbu se nám podařilo upéct chleba i vánoční koláč, čímž jsme naše trampské dovednosti vypilovali téměř k dokonalosti.

Pádlování po novozélandských vodách
Novozélanďané jsou neskutečně přátelští a ochotní. Rádi jsme tak využili nabídky a na chvíli vyměnili mačky a lana za náčiní, které více odpovídá aktuálnímu ročnímu období. Po chvíli pádlování už ovšem zase začneme mít roupy, studujeme předpovědi počasí a spřádáme plány, co podnikneme dál...

Text a foto: Jakub Cejpek
http://newzealandrover.cz

Přečtěte si také - Nový Zéland - 1. díl, Nový Zéland - 2. díl, Nový Zéland - 3. díl, Nový Zéland - 4. díl, Nový Zéland - 5. díl, Nový Zéland - 7. díl,

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...