Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Nový Zéland s Benem - 6. díl

Vánoce v bivaku

Je samozřejmě pěkné a správné dodržovat tradice, na druhou stranu je známou pravdou, že nejlepší dárky jsou ty, které si nadělíte sami a ty, které si za peníze nekoupíte. My jsme to vzali všechno jedním šmahem, vyhnuli se vánočnímu šílenství a nadělili si vskutku netradiční štědrodenní zážitek.

Malé stavení Sefton Bivvy patří k nejstarším příbytkům v celé oblasti Mt. Cook. Bylo postaveno v roce 1917 a od té doby si i přes opravy zachovalo svou původní podobu. Už před sto lety sloužil bivak jako východiště na vrcholy Mt. Sefton a The Footstool a dnes je tomu nejinak. I samotné přespání ovšem stojí za to. Opuštěním turistických chodníků v údolí Hooker utečete od zástupů turistů a můžete si vychutnat exkluzivní výhledy na jezero Pukaki a okolní velikány Jižních Alp. 

Bivakovací chata Sefton Bivvy se nachází na dohled od Mt. Cook VillageBivakovací chata Sefton Bivvy se nachází na dohled od Mt. Cook Village, ale cesta k ní je poměrně krkolomná. Strmé stoupání vede kamenitým korytem potoka i téměř vertikálními travami. Námaha ovšem stojí za to, po třech hodinách nás přivítá jeden z nejmalebnějších příbytků, ve kterém jsme na Zélandu složili hlavu.

Předzvěst nového dne odhaluje v dálce jezero Pukaki i bližší jezero Hooker
Předzvěst nového dne odhaluje v dálce jezero Pukaki i bližší jezero Hooker, které vzniklo jako relikt ledovců, které kdysi zaplňovaly zdejší údolí.

vyrážíme na blízký vrchol The Footstool a svítání nás zastihuje na strmém ledovci
Štědrý den vyžaduje štědrý program. Ještě za tmy vyrážíme na blízký vrchol The Footstool a svítání nás zastihuje na strmém ledovci. Lehce potátým firnem stoupáme vstříc strmým podvrcholovým pasážím.

Vánoční výstup byl jedním z mála, kde jsme nebyli sami.
Vánoční výstup byl jedním z mála, kde jsme nebyli sami. Novozélanďané Dave s Monikou mají stejný cíl, jen vyráželi o chvíli dříve. Míjíme se s nimi ve chvíli, kdy krásné ranní paprsky osvětlují naši trasu i majestátní vrchol Mt. Cook.

V bezvadném ranním panoramatu máme Jižní Alpy jako na dlani - Nový Zéland
V bezvadném ranním panoramatu máme Jižní Alpy jako na dlani. Výhledu dominuje tzv. "New Zealand highest mile" – hřeben Mt. Cook, který má tři vrcholy, které od sebe dělí přesně 1,6 kilometru.

stojíme na elegantní převeji The Footstool, který je samozřejmě tak trochu ve stínu většího a výraznějšího souseda, třítisícovky Mt. Sefton.
Ještě neodbyla ani sedmá a my už stojíme na elegantní převeji The Footstool, který je samozřejmě tak trochu ve stínu většího a výraznějšího souseda, třítisícovky Mt. Sefton. Výstup na tuto pyramidu je už o něco obtížnější a zahrnuje dlouhý přístup od západního pobřeží.

údolí Copland Valley, kterým lze dojít až k Tasmanskému moři.
Pohled na západ ukazuje nejen zmíněné třítisícovky, ale také údolí Copland Valley, kterým lze dojít až k Tasmanskému moři. Od oceánu nás dělí pouhé tři desítky kilometrů.

Krásná bivakovací chata na Novém Zélandu
S krásným biváčkem se nám těžko loučí, zvláště když máme neobvyklé štěstí na slunečné počasí, které trvá už třetí den! Neodoláme a strávíme na tomto fantastickém místě ještě jednu noc a pro dodržení štědrovečerní tradice hodujeme na bramborové kaši s tuňákem.

u oblíbeného jezera Ohau
Sváteční pohoda pokračuje u oblíbeného jezera Ohau. Vánoční svátky v létě nejsou vůbec špatné, v teple a na slunci se kempuje výrazně lépe než v závějích.

Skromná chata Greta Lodge
Skromná chata Greta Lodge se stala naší oblíbenou dočasnou základnou, do které jsme se několikrát vraceli. V místním krbu se nám podařilo upéct chleba i vánoční koláč, čímž jsme naše trampské dovednosti vypilovali téměř k dokonalosti.

Pádlování po novozélandských vodách
Novozélanďané jsou neskutečně přátelští a ochotní. Rádi jsme tak využili nabídky a na chvíli vyměnili mačky a lana za náčiní, které více odpovídá aktuálnímu ročnímu období. Po chvíli pádlování už ovšem zase začneme mít roupy, studujeme předpovědi počasí a spřádáme plány, co podnikneme dál...

Text a foto: Jakub Cejpek
http://newzealandrover.cz

Přečtěte si také - Nový Zéland - 1. díl, Nový Zéland - 2. díl, Nový Zéland - 3. díl, Nový Zéland - 4. díl, Nový Zéland - 5. díl, Nový Zéland - 7. díl,

Další outdoorové čtení

Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...
S přítelem zakončila léto v okolí chaty Envers. Je to nejlépe dostupná lezecká oblast v masivu Mont Blanc.