Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Nový Zéland s Benem - 7. díl

Vzhůru na Mt. Cook

Výstup na nejvyšší vrchol Nového Zélandu byl od začátku naším tajným přáním. Snažili jsme se na něj připravit, ale věděli jsme, že by se muselo sejít mnoho faktorů, aby se nám to podařilo. A světe div se, ono se na nás nakonec to štěstí opravdu usmálo!

Po dramatických zážitcích na JZ hřebeni Mt. Aspiring jsme se už ani nechtěli pouštět do žádných větších akcí. Konstelace dobré předpovědi a možnosti usnadnit si přístup však nakonec přispěla k tomu, že Kristina nadhodila, že bychom to měli zkusit, když už tu jednou jsme. V cuku letu jsme si tak sbalili batohy a opět se vydali podél blankytně modrého jezera Pukaki vstříc srdci Jižních Alp.

Jakub Cejpek - Nový Zéland s Benem - 7. dílTradiční cestovatelský novozélandský snímek vylepšujeme o Bena a nervózní úsměv. Rádi bychom vylezli na tu bílou špičku, která dominuje obzoru, ale v tuto chvíli je opravdu ve hvězdách, jak to dopadne.

Jakub Cejpek - Nový Zéland s Benem - 7. dílS Benem se bohužel nedá dostat úplně všude a tak volíme poněkud odlišný dopravní prostředek. Po dlouhém špekulování nad předpovědí počasí, podmínkou a naší únavou rozbíjíme prasátko a nasedáme do helikoptéry, která nám velmi ošemetný přístup na Plateau Hut zkrátí z 10 hodin na 10 minut.

Jakub Cejpek - největší alpine huts Plateau Hut Plateau Hut je největší chatou v kategorii „alpine huts“ a i když to vypadá, že je odtud vrchol coby kamenem dohodil, je nutné nastoupat pěkných 1700 výškových metrů, než se dostanete ze zápraží na kótu nejvyšší.

Jakub Cejpek - Grand Plateau. Mt. Cook doplňují ledovcové stěny vrcholů Tasman a DixonGrand Plateau sice leží ve výšce pouhých 2 kilometrů, ale kulisa je věru velehorská. Masiv Mt. Cook doplňují majestátní ledovcové stěny vrcholů Tasman a Dixon.

Jakub Cejpek - úsvit v mixovém terénu Summit RocksPrůvodce udává obvyklý čas výstupu 15-18 hodin a tak dáváme budík na 0:15 a vyrážíme vstříc zatažené noci. Kličkujeme mezi trhlinami, necháme se bombardovat ledovými projektily, lehce bloudíme, ale nakonec naštěstí nacházíme správnou cestu. V úsvitu nového dne bojujeme v mixovém terénu Summit Rocks.

Jakub Cejpek - svítání na vrcholové čepici Mt. Cook 200 pod vrcholemKrvavé svítání v nás vyvolává rozporuplné emoce, ale magické světlo, které následuje, nás očaruje a naplňuje optimismem. Už stojíme na ledové vrcholové čepici a zbývá překonat jen 200 výškových metrů.

Jakub Cejpek - jedna profilovka z Mt. CookPočasí se mění co pět minut. V jednu chvíli se tak rozplýváme nad pohádkovými výhledy a vzápětí už jsme zase uprostřed mraku. Nejvyšší vrchol tak máme totálně zahalený v mlze. Nad tím ale nesmutníme, bezmračných dnů už jsme zažili mnoho.

Slaňování Summit RocksJen co začneme sestupovat, mraky se zase rozfouknou. Slaňujeme Summit Rocks a máváme na sousední Mt. Tasman, který nabízí rovněž fantastické výstupové trasy.

Jakub Cejpek - trasa Gun BarrelsTrasa mezi ledovcem Linda a vrcholovým hřebenem se nazývá Gun Barrels a není to označení zcela náhodné. Nám se naštěstí díky brzkému sestupu kamenné a ledové střely vyhýbají a tak stačí přeskočit odtrhovou trhlinu, překonat velmi strmý traverz a dojít k chatě po relativně plochém ledovci.

Jakub Cejpek - kličkování mez trhlinami při sestupu Mt. CookNa spodní části ledovce ale vplouváme opět do neproniknutelné mlhy. Po stopách z rána není chvílemi ani památky a tak zapínáme GPS a jen díky její asistenci kličkujeme mezi trhlinami. Po necelých 12 hodinách a závěrečném brození rozměklým ledovcem přicházíme na chatu.

Jakub Cejpek - Mt. Cook v ranních paprscíchRáno dalšího dne si vychutnáváme ještě procházku po Grand Plateau. Mt. Cook se koupe v prvních slunečních paprscích a my s respektem pozorujeme, jaká nadílka se sesypala ze séraků Mt. Dixon.

Jakub Cejpek - z vrcholu Glacier Dome je vidět inverzní oblačnost v údolí Tasman ValleyZ vrcholu Glacier Dome pozorujeme východ slunce a ukázkovou inverzní oblačnost, ve které se koupe celé údolí Tasman Valley. Mt. Cook nám opravdu naservíroval všechny tváře, které místní počasí nabízí.

Jakub Cejpek - přesun helikoptérou z alpine hut kvůli bezpečnostiPůvodně jsme chtěli aspoň zpátky z chaty jít po svých, ale uznali jsme, že si nebudeme kazit zážitek. Cesta přes nestabilní morény a suťové svahy je nejen namáhavá, ale především objektivně nebezpečná a tak ještě jednou využíváme luxusu helikoptéry. Z její paluby máváme Mt. Cooku a děkujeme, že nám bylo dopřáno stanout na jeho vrcholu.

 

Text a foto: Jakub Cejpek
http://newzealandrover.cz

Přečtěte si také - Nový Zéland - 1. díl, Nový Zéland - 2. díl, Nový Zéland - 3. díl, Nový Zéland - 4. díl, Nový Zéland - 5. díl, Nový Zéland - 6. díl,

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...