Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Chcete ochránit zrak svých dětí před škodlivým UV zářením?

Léto v plném proudu. Zatímco ochrana kůže je už pro většinu z nás samozřejmostí, na oči tak trochu zapomínáme. I ty jsou však intenzivními slunečními paprsky ohroženi. Ultrafialové záření (UV) se podle vlnové délky dělí na UVA, UVB a UVC záření. Pokud nejsme zrovna na vrcholu osmitisícovek, pak nás nejvíce ohrožují právě první dva typy: UVA a UVB. Jejich nadměrné množství může vést až k poškození rohovky, sítnice a oční čočky. Nejvíce ohrožené je právě dětské oko, protože teprve v dospělosti je čočka schopná se sama bránit UV záření typu A.

jak ochráníte zrak svých dětí

Jak tedy oči svých dětí ochráníte? Zní to jako klišé, ale jednoduše: výběrem KVALITNÍCH SLUNEČNÍCH BRÝLÍ a jejich nošením - v kapse by vám ani sebekvalitnější brýle nepomohly. Nenechte se zlákat nízkou cenou brýlí na kdejakých tržištích, i když mají na sobě nepřeberné množství nálepek lecjakých norem a certifikátů. Myslete na to, že poškození zraku dětí sluncem je nevratné. Poradíme vám, jak vybrat správné obroučky a jaké zvolit čočky...

 

Jak si vybrat správné brýlové rámečky

Sluneční brýle mohou chránit děti pouze tehdy, pokud je děti nosí. Stejně jako tuto prostou skutečnost, je nutno vzít v úvahu i potřeby a morfologii dítěte: více pohybu, více nárazů a specifický tvar obličeje. Miminka a batolata mají plochý nos, apod. A tyto potřeby se mění s tím, jak dítě roste, proto je důležité vybírat vždy vhodné brýlové rámečky.

Tvary dětského obličeje
 

Dítě ve věku 2 - 3 roky
 
Dítě ve věku 12 let

 


Tvary rámečků

 

  • Rámečky musí dostatečně překrývat oči, aby blokovaly světlo dopadající z různých úhlů.
  • Velikost rámečků musí být vhodná pro tvar obličeje.
  • Postranní pacičky se nesmí při čelním pohledu rozšiřovat. Musí dobře sedět při pohybu hlavou dolů i do stran.
  • Tvar rámečků musí brát v úvahu specifické rysy obličeje. Plochý obličej a nevyvinutý kořen nosu.


Pro nejmenší

Pro nejmenší děti a batolata jsou nejvhodnější např. modely Looping I, II, III nebo Bubble. Jsou to brýle maximálně přizpůsobené malému obličejíku a potřebám dětí. Postranní pacičky jsou pružné, takže nemusíte mí strah, že je dítko při nešetrném nandavání zlomí či vyvrátí. Také když si dá brýle úplně vzhůru nohama, tak to nevadí, jsou tomu přizpůsobené. Důležité je, že se je naučí nosit, budou se líbit a přivykne na ně. Samozřejmostí je jemná a pružná gumička, která udrží brýle na svém místě i při dětských hrách. Jsou vhodné pro děti 0-4 roky.

Mladší školáci

pro věk 4 - 8 let jsou už brýle více podobné těm dospěláckým. Stále ale nosník a délka postranic přizpůsobená drobnému dětskému obličeji. Na většině modelů je v postranich pacičkách otvor na přidání gumičky, protože i při sportu je nutné oči chránit. Zejména na horách nebo u vody. Vhodné modely nesou názvy např.: Luky, Solan SP4 Baby, Turn.

 

junioři

Pro věkovou kategorii 6 - 10 let můžete vybírat např. z modelů Player L, Trailner L nebo Reach s různým zabarvením skel. Sluneční brýle vhodné pro starší děti 8 - 12 let najdete v nabídce pod názvem: Piccolo, Extend nebo Rookie. Mladé slečny a pánové ve věku 10 - 15 let uvítají jistě módní teenagerský look a vyberou si z modelů Reach L nebo Access.

jak si vybrat brýlové čočky

Zorníky Julbo junior

Všechny sluneční brýle značky Julbo jsou vybaveny speciálními zorníky Spectron 3, Spectron 3+, Spectron 4 a Spectron 4 Baby. Aby splňovaly požadavky na bezpečnost a komfortní nošení, jsou vyrobeny z polykarbonátu (minerální zorníky jsou při rozbití nebezpečné). Jsou dostupné v indexu 3 pro univerzální ochranu. A rovněž v indexu 4 pro optimální ochranu ve vysoce exponovaném prostředí, pro miminka a batolata.

Polar Junior jsou polarizované zorníky speciálně přizpůsobené pro dětské brýle. Jsou lehčí a mají polarizační filtr k redukci odrazu slunečního záření (např. od vodní hladiny), a proto umožňují lepší "čtení" terénu a vylepšují kontrast. Např. brýle Rookie Polar3 , Solan Polar.

Index ochrany proti slunci

filtry proti slunečními světlu musí splňovat evropskou normu, a sice:

  • blokovat 100 % UV záření
  • bránit oslnění viditelným světlem
  • být dostatečně mechanicky odolné (rázová zkouška)
  • musí mít dostatečnou optickou kvalitu


Indexy doporučované pro děti jsou 3 a 4. Index 4 je zejména doporučovaný při vystavení intenzivnímu slunečnímu záření (celý den na slunci ve vysoké nadmořské výšce, u moře).

Julbo má už 130 let zkušeností

Poškození oka způsobené v dětství se akumuluje a podporuje rozvoj onemocnění v dospělosti, proto Vám nabízíme značku JULBO. Značku se 130letou tradicí, jedinečností, zkušeností a dokonalostí - Julbo je synonymem pro kvalitu a neustálý rozvoj. Rodinná firma udržuje svou dlouholetou tradici, ctí budované hodnoty a zakládá si na vývoji a výrobě stále dokonalejších produktů. S Julbo víte, že jsou oči Vašich dětí (i ty Vaše) maximálně chráněny.

vyberte dětem (i sobě) kvalitu Julbo

 

 

Julbo brýle, které se líbí na první pohled:

 

Looping III SP4
děti 2 - 4 roky

dětské sluneční brýle Julbo LOOPING III SP4 Baby  

Solan SP3+
děti 4 - 6 let

dětské brýle Julbo SOLAN SP3+ 

Trainer L SP3+
děti 6 - 10 let

Access SP3 CF
junioři 10 - 15 let

dětské sluneční brýle Julbo ACCESS SP3 CF

 

 

 Pravdy a nepravdy o uv záření


UV paprsky jsou intenzivnější v horách - PRAVDA

 

V horách se intenzita ultrafialových paprsků zvyšuje s každými 100 metry nadmořské výšky. Proto zde musíme chránit oči nejen proti jasu a odlesku (např. zářivě bílého sněhu).

 

 

Kšilt čepice nebo krempa klobouku poskytuje odekvátní ochranu pro dětské oči - NEPRAVDA

 

Významný podíl UV záření totiž pochází z ostrého odrazu ultrafialových paprsků:
od sněhu až 90 % záření
od vody až 30 % záření
od písku až 28 % záření

 

V horách ani u moře nemusíme nosit sluneční brýle, když je zataženo - NEPRAVDA

Mraky zachytí jako filtr maximálně 10 % UV záření. Lidé si často spálí pokožku i za horšího počasí, protože mají pocit, že není velké horko, a proto se nijak nechrání. Totéž platí i pro oči.

 

 

Rock Point
Foto: Julbo

Další outdoorové čtení

V termínu 11. - 15. 9. 2019 nabízíme 20% slevy na vše nezlevněné. Skvělá příležitost pro pořízení značkové outdoor výbavy...
Outletová neděle je opět tady! Vyberte si jakékoliv zboží z online kategorie "outlet" a snižte si cenu o dalších 10 %...
Vybrané outdoor produkty u nás zakoupíte během září za výhodnější cenu. Jaké to jsou?