Chcete ochránit zrak svých dětí před škodlivým UV zářením?

Léto v plném proudu. Zatímco ochrana kůže je už pro většinu z nás samozřejmostí, na oči tak trochu zapomínáme. I ty jsou však intenzivními slunečními paprsky ohroženi. Ultrafialové záření (UV) se podle vlnové délky dělí na UVA, UVB a UVC záření. Pokud nejsme zrovna na vrcholu osmitisícovek, pak nás nejvíce ohrožují právě první dva typy: UVA a UVB. Jejich nadměrné množství může vést až k poškození rohovky, sítnice a oční čočky. Nejvíce ohrožené je právě dětské oko, protože teprve v dospělosti je čočka schopná se sama bránit UV záření typu A.

jak ochráníte zrak svých dětí

Jak tedy oči svých dětí ochráníte? Zní to jako klišé, ale jednoduše: výběrem KVALITNÍCH SLUNEČNÍCH BRÝLÍ a jejich nošením - v kapse by vám ani sebekvalitnější brýle nepomohly. Nenechte se zlákat nízkou cenou brýlí na kdejakých tržištích, i když mají na sobě nepřeberné množství nálepek lecjakých norem a certifikátů. Myslete na to, že poškození zraku dětí sluncem je nevratné. Poradíme vám, jak vybrat správné obroučky a jaké zvolit čočky...

 

víte, proč chránit zrak svých dětí před škodlivými slunečními UV paprsky? Poškození zraku je nevratné!

Jak si vybrat správné brýlové rámečky

Sluneční brýle mohou chránit děti pouze tehdy, pokud je děti nosí. Stejně jako tuto prostou skutečnost, je nutno vzít v úvahu i potřeby a morfologii dítěte: více pohybu, více nárazů a specifický tvar obličeje. Miminka a batolata mají plochý nos, apod. A tyto potřeby se mění s tím, jak dítě roste, proto je důležité vybírat vždy vhodné brýlové rámečky.

Tvary dětského obličeje
 

tvar dětského obličeje ve věku 2 - 3 roky
Dítě ve věku 2 - 3 roky
tvar dětského obličeje ve věku 12 let 
Dítě ve věku 12 let

 


Tvary rámečků

 

  • Rámečky musí dostatečně překrývat oči, aby blokovaly světlo dopadající z různých úhlů.
  • Velikost rámečků musí být vhodná pro tvar obličeje.
  • Postranní pacičky se nesmí při čelním pohledu rozšiřovat. Musí dobře sedět při pohybu hlavou dolů i do stran.
  • Tvar rámečků musí brát v úvahu specifické rysy obličeje. Plochý obličej a nevyvinutý kořen nosu.


Pro nejmenší

Julbo brýle pro nejmenší děti a batolata mají speciální tvar - je jedno jak je nandáte, třeba i vzhůru nohamaPro nejmenší děti a batolata jsou nejvhodnější např. modely Looping I, II, III. Jsou to brýle maximálně přizpůsobené malému obličejíku a potřebám dětí. Postranní pacičky jsou pružné, takže nemusíte mí strah, že je dítko při nešetrném nandavání zlomí či vyvrátí. Také když si dá brýle úplně vzhůru nohama, tak to nevadí, jsou tomu přizpůsobené. Důležité je, že se je naučí nosit, budou se líbit a přivykne na ně. Samozřejmostí je jemná a pružná gumička, která udrží brýle na svém místě i při dětských hrách. Jsou vhodné pro děti 0-4 roky.

Mladší školáci

Julbo brýle pro mladší školákypro věk 4 - 8 let jsou už brýle více podobné těm dospěláckým. Stále ale nosník a délka postranic přizpůsobená drobnému dětskému obličeji. Na většině modelů je v postranich pacičkách otvor na přidání gumičky, protože i při sportu je nutné oči chránit. Zejména na horách nebo u vody. Vhodné modely nesou názvy např.: Luky SP3, Solan SP3+, Turn SP3 nebo Turn SP3 CF.

 

junioři

Julbo brýle pro juniory a teenageryPro věkovou kategorii 6 - 10 let můžete vybírat např. z modelů Player L, nebo Reach s různým zabarvením skel. Sluneční brýle vhodné pro starší děti 8 - 12 let najdete v nabídce pod názvem: Piccolo, Extend nebo Rookie. Mladé slečny a pánové ve věku 10 - 15 let uvítají jistě módní teenagerský look a vyberou si z modelů Reach L nebo Access.

jak si vybrat brýlové čočky

Zorníky Julbo junior

Všechny sluneční brýle značky Julbo jsou vybaveny speciálními zorníky Spectron 3, Spectron 3+, Spectron 4 a Spectron 4 Baby. Aby splňovaly požadavky na bezpečnost a komfortní nošení, jsou vyrobeny z polykarbonátu (minerální zorníky jsou při rozbití nebezpečné). Jsou dostupné v indexu 3 pro univerzální ochranu. A rovněž v indexu 4 pro optimální ochranu ve vysoce exponovaném prostředí, pro miminka a batolata.

Polar Junior jsou polarizované zorníky speciálně přizpůsobené pro dětské brýle. Jsou lehčí a mají polarizační filtr k redukci odrazu slunečního záření (např. od vodní hladiny), a proto umožňují lepší "čtení" terénu a vylepšují kontrast. Např. brýle Rookie Polar3 , Solan Polar.

Polar Junior od Julbo jsu polarizované zorníky speciálně pro dětské brýle

Index ochrany proti slunci

filtry proti slunečními světlu musí splňovat evropskou normu, a sice:

  • blokovat 100 % UV záření
  • bránit oslnění viditelným světlem
  • být dostatečně mechanicky odolné (rázová zkouška)
  • musí mít dostatečnou optickou kvalitu


Indexy doporučované pro děti jsou 3 a 4. Index 4 je zejména doporučovaný při vystavení intenzivnímu slunečnímu záření (celý den na slunci ve vysoké nadmořské výšce, u moře).

Julbo má už 130 let zkušeností

Poškození oka způsobené v dětství se akumuluje a podporuje rozvoj onemocnění v dospělosti, proto Vám nabízíme značku JULBO. Značku se 130letou tradicí, jedinečností, zkušeností a dokonalostí - Julbo je synonymem pro kvalitu a neustálý rozvoj. Rodinná firma udržuje svou dlouholetou tradici, ctí budované hodnoty a zakládá si na vývoji a výrobě stále dokonalejších produktů. S Julbo víte, že jsou oči Vašich dětí (i ty Vaše) maximálně chráněny.

vyberte dětem (i sobě) kvalitu Julbo

 

 

 

Pravdy a nepravdy o uv záření


UV paprsky jsou intenzivnější v horách - PRAVDA

V horách se intenzita ultrafialových paprsků zvyšuje s každými 100 výškovými metry

 

V horách se intenzita ultrafialových paprsků zvyšuje s každými 100 metry nadmořské výšky. Proto zde musíme chránit oči nejen proti jasu a odlesku (např. zářivě bílého sněhu).

 

 

Kšilt čepice nebo krempa klobouku poskytuje odekvátní ochranu pro dětské oči - NEPRAVDA

ani kšilt či krempa klobouku neposkytuje adekvátní ochranu dětských očí před slunečním UV zářením

 

Významný podíl UV záření totiž pochází z ostrého odrazu ultrafialových paprsků:
od sněhu až 90 % záření
od vody až 30 % záření
od písku až 28 % záření

 

V horách ani u moře nemusíme nosit sluneční brýle, když je zataženo - NEPRAVDA

Mraky zachytí jako filtr maximálně 10 % UV záření. Lidé si často spálí pokožku i za horšího počasí, protože mají pocit, že není velké horko, a proto se nijak nechrání. Totéž platí i pro oči.

 

 

Zdroj a Foto: Julbo

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey