Tajemství paddleyogy

4 min čtení 10. 08. 2017

V poslední době často slyšíme o spojování různých sportovních či životních stylů a tak se tomu přirozeně nevyhnula ani jóga. Čím dál více se těší popularitě spojení paddleboardingu s jógou. Ve světě se tomu říká SUP - STAND UP Paddleboard Yoga nebo Stand Up Paddleboarding.

Odkud přišla paddleyoga?

Tak jako mnoho novinek i tato přišla z Ameriky, i když historii pádlování bychom měli pravděpodobně přisoudit Havajcům z Tichomoří. V USA najdete mnoho škol, které se přímo zaměřují na výuku lektorů paddleyogy, SUP yogy a dalších odnoží.

V našich zeměpisných šířkách se však jedná o spojení sezónní, pokud opomineme možnost, provozovat paddleyogu na hladině bazénu.

O co jde…

O co vlastně jde? Co je to zase za výmysl? Jednoduše řečeno - cvičíte jógu jen místo podložky – jógamatky, použijete něco jako surfové prkno, přesněji prkno na stále oblíbenější paddleboarding.

Moje sepětí s vodou

Na začátku to pro mě byla švanda, legrace, blbůstka, k těm všem jógových aktivitám, které jsem podnikala, také jsem měla v plánu dělat veliké množství veřejných akcí a cvičit na plovoucím prkně do roztrhání těla.

Pojďme nejprve nahlédnout do historie mého životního příběhu… Miluji vodu.

V sedmi letech jsem byla malou plavkyní s velkou perspektivou. Široká ramena, štíhlý trup a dlouhá chodidla. V devíti přišla první knížka o józe. První svezení na windsurfingu na bratislavských Zlatých Pískoch vyvolalo velkou hysterii z rychlosti, a větru. Vzali mi plachtu a tak jsem si po jezeře jezdila jako surfař na moři, jen ty vlny chyběly...

Psal se rok 1985 a celá rodina mých „kṛšṇa“ rodičů byla velmi zdatná na všemožných kajacích, kanoích a dalších plavidlech. Dodnes tráví mnoho času na Dunaji. Tak to asi všechno začalo a k mému spojení vody s jógou u mě došlo až o mnoho let později.

Paddleyoga na Vltavě

Myslím, že je to asi 4 roky, kdy byla paddleyoga představena na Vltavě v rámci velké akce zaměřené na jógu a fitness aktivity (yoga sensation). Tehdy měli lidé možnost poprvé vyzkoušet paddleyogu přímo na Vltavě, pod mým vedením. Byli skvělí, a do vody ani moc nepadali, i když vysoké teploty k tomu sváděly. Bylo to krásné a jedinečné.

Speciální prkno Tambo yoga

Začala jsem spolupracovat s chlapci z paddleboardshopu. Dali jsme hlavy dohromady a vymysleli prkno na jógu, které bude velmi stabilní, ale na druhé straně i velmi krásné a snadno ovladatelné ženou (abych se nenadřela jako kůň). Já jsem k tomu přidala jemnost mandaly do potisku a bylo na světě naše první prkno Tambo yoga.

Paddleyoga dnes?

Je to velmi populární a žádané pojetí jógy. Cvičí se na mnoha místech, vodních plochách, i bazénech. Vznikají nové půjčovny.

V minulosti jsem měla lekce na vodních plochách v Praze i v rodném Martine. Je třeba počítat s tím, že je to přímo závislé na počasí, teplotě vzduchu i vody, na větru. Chce to hodně přizpůsobivosti.

Někdy se hodina paddlejogy změnila na nahánění plujících klientů po přehradě, jindy v záchrannou akci, vždy však z dobrým koncem. Myslím, že převládají nádherně strávené chvíle pod modrým nebem, s odleskem slunce na hladině a absolutní důvěrou v sebe samu.

Moje paddleyoga s odstupem času

Paddleyoga je stále mojí vášní, ale už ji vnímám intimněji. Nechci se předvádět, ukazovat. Hledám místa bez lidí, bez diváků.

Miluji toky. Vltavu i Dunaj - zde je to však často jen o pádlování a soustředění se, je to přece jen veletok.

Miluji ranní východy slunce u moře, když je hladina klidná, a je vidět do desetimetrové hloubky. Pod sebou lovím očima rybky, jsem tam široko daleko sama. A to je to, co jsem po letech našla v pádlování, či spojení pádlování a jógy

... ale ono to nacházím i v józe obecně. Intimitu, soustředěnost, vracím se k jednoduchým, ale neskutečně účinným technikám, uzemňuji se. Vnitřně si svůj stav pojmenovávám - stárnu :-)

Ne že bych občas nevystrčila růžky a nepředvedla se jako páv, pyšně a hrdě. Ale cítím, že nacházím v józe, v pádlování, ve spojení jógy a prkna, v plavání, ale vlastně i v životě něco, co je ukryto před pohledem ostatních. Je to moje vlastní jógová identita.

Stále však budu pro lidi vést hodiny jógy na čemkoliv, na jógamatce i paddleboardu. Vnímavě, intuitivně, vesele a vášnivě, jen možná ne tak často, ne do roztrhání těla ...

 

Ať vyzkoušíte v životě cokoliv, rozhodnutí jak vést svůj život je jen na Vás.
Namasté

 


Katarína Mikulandová

Členka Rock Point Teamu, ambasadorka značky prAna a lektorka pražského Jóga ateliéru.

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey