Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

...aneb jóga na vodní hladině

Tajemství paddleyogy

4 min čtení 10. 08. 2017

V poslední době často slyšíme o spojování různých sportovních či životních stylů a tak se tomu přirozeně nevyhnula ani jóga. Čím dál více se těší popularitě spojení paddleboardingu s jógou. Ve světě se tomu říká SUP - STAND UP Paddleboard Yoga nebo Stand Up Paddleboarding.

Odkud přišla paddleyoga?

Tak jako mnoho novinek i tato přišla z Ameriky, i když historii pádlování bychom měli pravděpodobně přisoudit Havajcům z Tichomoří. V USA najdete mnoho škol, které se přímo zaměřují na výuku lektorů paddleyogy, SUP yogy a dalších odnoží.

V našich zeměpisných šířkách se však jedná o spojení sezónní, pokud opomineme možnost, provozovat paddleyogu na hladině bazénu.

O co jde…

O co vlastně jde? Co je to zase za výmysl? Jednoduše řečeno - cvičíte jógu jen místo podložky – jógamatky, použijete něco jako surfové prkno, přesněji prkno na stále oblíbenější paddleboarding.

Moje sepětí s vodou

Na začátku to pro mě byla švanda, legrace, blbůstka, k těm všem jógových aktivitám, které jsem podnikala, také jsem měla v plánu dělat veliké množství veřejných akcí a cvičit na plovoucím prkně do roztrhání těla.

Pojďme nejprve nahlédnout do historie mého životního příběhu… Miluji vodu.

V sedmi letech jsem byla malou plavkyní s velkou perspektivou. Široká ramena, štíhlý trup a dlouhá chodidla. V devíti přišla první knížka o józe. První svezení na windsurfingu na bratislavských Zlatých Pískoch vyvolalo velkou hysterii z rychlosti, a větru. Vzali mi plachtu a tak jsem si po jezeře jezdila jako surfař na moři, jen ty vlny chyběly...

Psal se rok 1985 a celá rodina mých „kṛšṇa“ rodičů byla velmi zdatná na všemožných kajacích, kanoích a dalších plavidlech. Dodnes tráví mnoho času na Dunaji. Tak to asi všechno začalo a k mému spojení vody s jógou u mě došlo až o mnoho let později.

Paddleyoga na Vltavě

Myslím, že je to asi 4 roky, kdy byla paddleyoga představena na Vltavě v rámci velké akce zaměřené na jógu a fitness aktivity (yoga sensation). Tehdy měli lidé možnost poprvé vyzkoušet paddleyogu přímo na Vltavě, pod mým vedením. Byli skvělí, a do vody ani moc nepadali, i když vysoké teploty k tomu sváděly. Bylo to krásné a jedinečné.

Speciální prkno Tambo yoga

Začala jsem spolupracovat s chlapci z paddleboardshopu. Dali jsme hlavy dohromady a vymysleli prkno na jógu, které bude velmi stabilní, ale na druhé straně i velmi krásné a snadno ovladatelné ženou (abych se nenadřela jako kůň). Já jsem k tomu přidala jemnost mandaly do potisku a bylo na světě naše první prkno Tambo yoga.

Paddleyoga dnes?

Je to velmi populární a žádané pojetí jógy. Cvičí se na mnoha místech, vodních plochách, i bazénech. Vznikají nové půjčovny.

V minulosti jsem měla lekce na vodních plochách v Praze i v rodném Martine. Je třeba počítat s tím, že je to přímo závislé na počasí, teplotě vzduchu i vody, na větru. Chce to hodně přizpůsobivosti.

Někdy se hodina paddlejogy změnila na nahánění plujících klientů po přehradě, jindy v záchrannou akci, vždy však z dobrým koncem. Myslím, že převládají nádherně strávené chvíle pod modrým nebem, s odleskem slunce na hladině a absolutní důvěrou v sebe samu.

Moje paddleyoga s odstupem času

Paddleyoga je stále mojí vášní, ale už ji vnímám intimněji. Nechci se předvádět, ukazovat. Hledám místa bez lidí, bez diváků.

Miluji toky. Vltavu i Dunaj - zde je to však často jen o pádlování a soustředění se, je to přece jen veletok.

Miluji ranní východy slunce u moře, když je hladina klidná, a je vidět do desetimetrové hloubky. Pod sebou lovím očima rybky, jsem tam široko daleko sama. A to je to, co jsem po letech našla v pádlování, či spojení pádlování a jógy

... ale ono to nacházím i v józe obecně. Intimitu, soustředěnost, vracím se k jednoduchým, ale neskutečně účinným technikám, uzemňuji se. Vnitřně si svůj stav pojmenovávám - stárnu :-)

Ne že bych občas nevystrčila růžky a nepředvedla se jako páv, pyšně a hrdě. Ale cítím, že nacházím v józe, v pádlování, ve spojení jógy a prkna, v plavání, ale vlastně i v životě něco, co je ukryto před pohledem ostatních. Je to moje vlastní jógová identita.

Stále však budu pro lidi vést hodiny jógy na čemkoliv, na jógamatce i paddleboardu. Vnímavě, intuitivně, vesele a vášnivě, jen možná ne tak často, ne do roztrhání těla ...

 

Ať vyzkoušíte v životě cokoliv, rozhodnutí jak vést svůj život je jen na Vás.
Namasté

 


Katarína Mikulandová

Členka Rock Point Teamu, ambasadorka značky prAna a lektorka pražského Jóga ateliéru.

Další outdoorové čtení

Podařilo se? Přečtěte si, jak si česká expedice vedla...
Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy
Lukáš Klingora a Jakub Cejpek a jejich přelezení krásné cesty Traumfänger (6a, 305 m)...