5x jednodenní Totes Gebirge

5 min čtení 05. 12. 2018

 

Krásný suchý podzim pokračuje a dává další a další šance handicapovaným, kteří a) neunesou pořádný batoh b) nemohou jezdit nikam daleko a c) přesto chtějí povandrovat v horách. Tři výlety v notoricky známých Tótáčích splňují všechny tři podmínky a navíc odhalí i jeden méně známý a skvělý okruh.

Jakub Cejpek - Totesky

Okružní túra na Kasberg

Povolené limity v denním převýšení nám povážlivě klesají a my si přesto chceme užít pěkných výhledů nad lesy a inverzí. Pomáháme si tedy drobnou fintou a na samém severním okraji Totes Gebirge vyjíždíme z Grünau po Mautstrasse až k Hochberghausu (1132 m) a vyrážíme na pseudookruh směr Kasberg (1747 m).

Jakub Cejpek - Totesky

Vršek pro nás není žádnou novinkou, protože byl v letošním jaru svědkem epických zimních závodů. Dneska ovšem  není po sněhu ani památky a lyžařské středisko, kterým procházíme je ještě v hlubokém letním spánku. Počasí je jako ze žurnálu, takže se ještě vydáváme po hřebeni dále na jih odlovit kešku na Rosschopf a prohlídnout si zblízka Priel.

Jakub Cejpek - Totesky

Okruh zakončujeme západem slunce u kříže na Spitzplaneck  a nakonec se k autu dostáváme až s příchodem tmy a s více než tisíci metry v nohách. Skvělá neděle.

Jakub Cejpek - Totesky

Offroad cesta na Almkogel

O týden později pořád ne a ne začít pršet. V sobotním ránu sedlám Karamelku a za necelé 2,5 hodiny docváláme do údolí Hinterstoderu. Tím jedeme až na samý konec k hostinci Baumschlagerreit a vyrážím na „großartige Rundtour für Bergsteiger mit Orientierungssinn“. Jen s tím orientačním smyslem to u mě asi nebude tak slavné, protože to jdu celé opačně.

Jakub Cejpek - Totesky

Až k Lögerhütte si jdu jak pán po značené cestě, vede tudy totiž i jiný zajímavý okruh, Dolomitensteig. Ten si necháme na jindy, až nebude celý den ve stínu. Koukám do mapy a vyrážím strmou loukou vzhůru. Měla by tudy vést neznačená cesta a já jen doufám, že ji v záplavě kleče najdu.

Jakub Cejpek - Totesky

Opravdu tam byla. Místy hůře, jindy lépe znatelná pěšina prochází kolem bizarních vápencových věží a stoupá až do sedla Hochsteinscharte (1755 m), kde se konečně potkávám se sluníčkem. Dlouho neváhám a stále bez značky pokračuji exponovaně, ale dosti přímočaře až k vrcholu Almkogelu (2121 m).

Jakub Cejpek - Totesky

Na sestupu si užívám pěkných 5 minut na značce, poté opět pokračuji off-road na Gamsstein (jednoduché) a do sedla Salzsteigjoch (místy dosti ošemetné). Rozcestník mě zase usměrňuje a stačí už jen seběhnout zpátky do údolí.

Jakub Cejpek - Totesky

Ranní Klein Priel

Výjimečným výletem předchozího dne jsem evidentně vyčerpal veškerou invenci a tak na neděli nezbývá, než zařadit klasiku. V 6:00 vyrážím z Hinterstoderu mrazivým ránem směrem na Kl. Priel (2136 m). 

Jakub Cejpek - Totesky

Na svítání už jsem tu sice pozdě, ale jinak mám radost, že jsem to zvládnul stejně rychle jako před 5 lety. Tentokrát to ovšem na žádné pokračování není a tak dávám sbohem výhledům i svižnému větru a hurá dolů. Bis bald!

Jakub Cejpek - Totesky

Vyhlídkový Lahnerkogel z Pyhrnpassu

Neuplyne ani týden a vyrážíme se opět pokusit uniknout z inverzní kaše. Předpověď není zcela přesvědčivá, ale nakonec najdeme takovou, která dává aspoň trochu naděje. Ještě v sedle Pyhrnpass ale neoplýváme optimismem, široko daleko je vše zahaleno do slizké mlhy. Přesto odhodlaně vyrážíme směrem k Fuchsalmu  a dále po značce směr Lahnerkogel (1854 m).

Jakub Cejpek - PYHRNPASS

Ještě ani nestihneme vyjít z lesa a už je nám jasné, že se na nás štěstí usmálo. Nejdříve z mlíka vyleze Warscheneck a v rychlém sledu pokračují další vršky nad údolím Ennsu: Grimming, Hochtausig a vzadu Dachstein.

Jakub Cejpek - PYHRNPASS

Skrz mamutí turnikety procházíme ke kříži Lahnerkogelu. Kristina by to nejraději dorvala až na Bosruck, ale podaří se mi ji přesvědčit, že si ho necháme na jindy.

Jakub Cejpek - PYHRNPASS

Za doprovodu čím dál krásnějších výhledů sestupujeme a s pokračujícím odpolednem klesá citelně i ručička teploměru. Topení zapínáme hned, jak odemkneme auto a dopřáváme si oblíbený čtecí a spací maraton. Zítra má už opravdu být nepěkně a tak počítáme s brzkým odjezdem…

Jakub Cejpek - PYHRNPASS

Wurzerkampl (1706 m) zalitý sluncem

V sobotu ráno počítáme jen s krátkou zdravotní vycházkou, ale co čert nechtěl, dočkáme se zase sluníčka! Vyrážíme stejně jako v zimě směrem k chalupám Hintersteineralm a od nich dál směrem na Wurzeralm.

Jakub Cejpek - PYHRNPASS

V sedle nad první zasněženou sjezdovkou vyběhneme lesíčkem k vyhlídce na sluncem zalitý Stubwieswipfel, užijeme si poslední paprsky a ultrapohodlné lehátko u Bliem Alm a oblíbený Pyhrnpass opouštíme akorát s prvními kapkami.

Jakub Cejpek - PYHRNPASS

Text a foto: Jakub Cejpek, člen Rock Point Týmu

Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey