Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Petzl – francouzská legenda

Na počátku byly jeskyně...

Rodinnou firmu původně ztělesňoval můj otec, Fernand Petzl, a jeho vášeň pro speleologii. Byl jedním z vedoucích odborníků své generace, celý svůj život strávil experimentováním s novými technikami vertikálních výstupů a vynalezl vybavení, které radikálně změnilo status quo.

Firma Petzl, která následně vznikla, rychle aplikovala tyto pomůcky pro podzemní aktivity do ostatních vertikálních činností. Nejprve mezi horolezce a potom do práce a záchrany ve výškách. Petzl je ve vertikálním světě známý jako vůdčí inovátor a již od 70. let je spojen se všemi nejdůležitějšími speleologickými, alpskými a himálajskými dobrodružstvími. I když jsme v úzkém kontaktu s nadšenci i profesionály outdoorových sportů, zůstáváme věrni naší filozofii a hodnotám: nasloucháme a ceníme si našich zákazníků, máme inovativní a praktický přístup a požadujeme nejvyšší kvalitu.

Tak charakterizuje v několika větách slavnou francouzskou značku Paul Petzl, zakladatel a prezident společnosti.

Petzl - dokumentární film představující celou společnost.
Po třicet let zůstává poslání firmy Petzl neměnné: Nabízet lidem praktická řešení, která maximalizují jejich bezpečnost a pohyblivost ve vertikálním světě. Podívejte se na příběh značky Petzl na videu (12 minut).
 

Historie firmy Petzl


Historie známé francouzské firmy začínají ve 30. letech minulého století a jsou spojeny s osobou Fernanda Petzla, vášnivého speleologa. S Pierrem Chevalierem se pustili do objevování nových jeskynních systémů ve Francii. Tehdy se používaly žebříky a konopná lana. Tito dva přátelé nejprve začali plést a používat provazové žebříky a později také polyamidová lana. Oba se postupně stali uznávanými odborníky na speleologii. Zasloužili se o objevení komplexu Gouffre Berger v masívu Vercors (první sestup delší než 1000 m) a spoustu dalších rekordních sestupů a pobytů pod zemí.

Vymyslet, vyrobit, vyzkoušet…

Nejprve vymýšleli a vyráběli pomůcky pouze pro sebe, později pro své přátele. Vždycky, když se objevili s něčím novým, kamarádi říkali: „Ukaž co to je. To je skvělý nápad, já to chci taky.“ Doma měl Fernand malou dílnu, kde měl dva soustruhy, frézku a stolní vrtačku. Tady započala éra slavných produktů. V roce 1968 Fernand Petzl vymyslel a sestrojil první blokant (BASIC) a slaňovací brzdu (SIMPLE). Pod jménem „Fernand Petzl“ se tyto vynálezy začaly prodávat a znamenaly revoluční změnu ve speleologii.

Z otce na syna

Fernand věděl, že jeho syn Paul je nejen velmi zručný, ale také chytrý. Poslal ho tedy na studia s přáním, aby z malé rodinné firmy vybudoval světovou značku. Paul jeho výzvu přijal a pustil se do práce.  Tátovy vynálezy v oblasti lanových technik byly praktické a výjimečné, daly se snadno a rychle aplikovat i do horolezectví. 
 

Zrození čelovky

Proč vlastně neexistuje nějaká svítilna, která by se dala připevnit na hlavu a alpinistům vyrážejícím na alpské výstupy časně ráno, by se tak uvolnily ruce pro lezení. Tak. Psal se rok 1973, když se zrodil v Paulově hlavě nápad na první čelovku.

Svítilna na čele a pouzdro na baterie na temeni, spojené kabelem. Protože v té době neexistovaly elastické pásky jako dnes, zašla Paulova žena do galanterie a koupila gumu na podvazkové pásy.
 

1968 - první blokant (BASIC)

1973 - první čelovka

Rozvoj firmy Petzl

Firma se začala rozrůstat a v roce 1975 koupil Petzl pozemky v krásném údolí u Grenoblu, ve vesničce Crolles. Na těchto loukách vzniklo nové sídlo firmy PETZL, které se postupně rozšiřovalo.

Důležité milníky

  • 1975 začal Petzl vyrábět první horolezecké úvazky. V osmdesátých letech expanduje ze speleologie do všech ostatních vertikálních disciplín.
  • 1986 je založeno oddělení výzkumu a vývoje a staví se první laboratoř s testovací věží pro pádové zkoušky.
  • 1990 - následuje vývoj a výroba speciálních produktů pro pohyb ve výškách a záchranáře, zejména blokanty.
  • 1991 - revoluční samoblokovací brzda GRIGRI.
  • 2000 - první použití LED diod v čelovkách dnes už legendární řady TIKKA.
  • 2000 - dochází ke spojení slavných značek Charlet Moser a PETZL.
  • 2001 - první cepín pro lezení v ledu bez poutek a s ergonomickou rukojetí – QUARK ERGO.
  • 2004 - první pohyblivý zachycovač pádu pro práce ve výškách ASAP.
  • 2006 zakládá firma PETZL nadaci, která financuje projekty na záchranu lezeckých oblastí, ochranu přírody a rozvoj bezpečnosti ve vertikálních aktivitách.
  • 2008 - otevření vzdělávací instituce Petzl V-axess, což je školící centrum pro studium a zkoušení nových technik a postupů ve vertikálním světě,


Made in France, Europe

V současnosti má firma Petzl továrnu na výrobu čelových svítilen, blokantů, karabin a ostatních kovových výrobků přímo v Crolles. Poblíž je menší továrna Charlet na výrobu cepínů a stoupacích želez. V těchto provozech zaměstnává Petzl zhruba 300 lidí. Při návštěvě výroby vás překvapí čistota provozů a organizace práce. Máte pocit, že jste v provozu na výrobu počítačových čipů. Firma Petzl si klade vysoké nároky na kvalitu dodávaných materiálů a na produkci samotnou. V každé fázi výroby je vše neustále kontrolováno.

Největší devizou značky PETZL je vysoká kvalita používaných materiálů, kvalita výroby, jedinečný design výrobků a jejich bezchybná funkčnost a jednoduchá manipulace s nimi.

Prohlédněte si produkty Petzl v kategoriích: LEZENÍ, ČELOVKY.

Další outdoorové čtení

Také milujete ten bílý svět? Lukáš Klingora nás navnadil na skialpové túry i ledolezení ve švýcarských Alpách...
Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...