Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Petzl – francouzská legenda

Na počátku byly jeskyně...

Rodinnou firmu původně ztělesňoval můj otec, Fernand Petzl, a jeho vášeň pro speleologii. Byl jedním z vedoucích odborníků své generace, celý svůj život strávil experimentováním s novými technikami vertikálních výstupů a vynalezl vybavení, které radikálně změnilo status quo.

Firma Petzl, která následně vznikla, rychle aplikovala tyto pomůcky pro podzemní aktivity do ostatních vertikálních činností. Nejprve mezi horolezce a potom do práce a záchrany ve výškách. Petzl je ve vertikálním světě známý jako vůdčí inovátor a již od 70. let je spojen se všemi nejdůležitějšími speleologickými, alpskými a himálajskými dobrodružstvími. I když jsme v úzkém kontaktu s nadšenci i profesionály outdoorových sportů, zůstáváme věrni naší filozofii a hodnotám: nasloucháme a ceníme si našich zákazníků, máme inovativní a praktický přístup a požadujeme nejvyšší kvalitu.

Tak charakterizuje v několika větách slavnou francouzskou značku Paul Petzl, zakladatel a prezident společnosti.

Petzl - dokumentární film představující celou společnost.
Po třicet let zůstává poslání firmy Petzl neměnné: Nabízet lidem praktická řešení, která maximalizují jejich bezpečnost a pohyblivost ve vertikálním světě. Podívejte se na příběh značky Petzl na videu (12 minut).
 

Historie firmy Petzl


Historie známé francouzské firmy začínají ve 30. letech minulého století a jsou spojeny s osobou Fernanda Petzla, vášnivého speleologa. S Pierrem Chevalierem se pustili do objevování nových jeskynních systémů ve Francii. Tehdy se používaly žebříky a konopná lana. Tito dva přátelé nejprve začali plést a používat provazové žebříky a později také polyamidová lana. Oba se postupně stali uznávanými odborníky na speleologii. Zasloužili se o objevení komplexu Gouffre Berger v masívu Vercors (první sestup delší než 1000 m) a spoustu dalších rekordních sestupů a pobytů pod zemí.

Vymyslet, vyrobit, vyzkoušet…

Nejprve vymýšleli a vyráběli pomůcky pouze pro sebe, později pro své přátele. Vždycky, když se objevili s něčím novým, kamarádi říkali: „Ukaž co to je. To je skvělý nápad, já to chci taky.“ Doma měl Fernand malou dílnu, kde měl dva soustruhy, frézku a stolní vrtačku. Tady započala éra slavných produktů. V roce 1968 Fernand Petzl vymyslel a sestrojil první blokant (BASIC) a slaňovací brzdu (SIMPLE). Pod jménem „Fernand Petzl“ se tyto vynálezy začaly prodávat a znamenaly revoluční změnu ve speleologii.

Z otce na syna

Fernand věděl, že jeho syn Paul je nejen velmi zručný, ale také chytrý. Poslal ho tedy na studia s přáním, aby z malé rodinné firmy vybudoval světovou značku. Paul jeho výzvu přijal a pustil se do práce.  Tátovy vynálezy v oblasti lanových technik byly praktické a výjimečné, daly se snadno a rychle aplikovat i do horolezectví. 
 

Zrození čelovky

Proč vlastně neexistuje nějaká svítilna, která by se dala připevnit na hlavu a alpinistům vyrážejícím na alpské výstupy časně ráno, by se tak uvolnily ruce pro lezení. Tak. Psal se rok 1973, když se zrodil v Paulově hlavě nápad na první čelovku.

Svítilna na čele a pouzdro na baterie na temeni, spojené kabelem. Protože v té době neexistovaly elastické pásky jako dnes, zašla Paulova žena do galanterie a koupila gumu na podvazkové pásy.
 

1968 - první blokant (BASIC)

1973 - první čelovka

Rozvoj firmy Petzl

Firma se začala rozrůstat a v roce 1975 koupil Petzl pozemky v krásném údolí u Grenoblu, ve vesničce Crolles. Na těchto loukách vzniklo nové sídlo firmy PETZL, které se postupně rozšiřovalo.

Důležité milníky

  • 1975 začal Petzl vyrábět první horolezecké úvazky. V osmdesátých letech expanduje ze speleologie do všech ostatních vertikálních disciplín.
  • 1986 je založeno oddělení výzkumu a vývoje a staví se první laboratoř s testovací věží pro pádové zkoušky.
  • 1990 - následuje vývoj a výroba speciálních produktů pro pohyb ve výškách a záchranáře, zejména blokanty.
  • 1991 - revoluční samoblokovací brzda GRIGRI.
  • 2000 - první použití LED diod v čelovkách dnes už legendární řady TIKKA.
  • 2000 - dochází ke spojení slavných značek Charlet Moser a PETZL.
  • 2001 - první cepín pro lezení v ledu bez poutek a s ergonomickou rukojetí – QUARK ERGO.
  • 2004 - první pohyblivý zachycovač pádu pro práce ve výškách ASAP.
  • 2006 zakládá firma PETZL nadaci, která financuje projekty na záchranu lezeckých oblastí, ochranu přírody a rozvoj bezpečnosti ve vertikálních aktivitách.
  • 2008 - otevření vzdělávací instituce Petzl V-axess, což je školící centrum pro studium a zkoušení nových technik a postupů ve vertikálním světě,


Made in France, Europe

V současnosti má firma Petzl továrnu na výrobu čelových svítilen, blokantů, karabin a ostatních kovových výrobků přímo v Crolles. Poblíž je menší továrna Charlet na výrobu cepínů a stoupacích želez. V těchto provozech zaměstnává Petzl zhruba 300 lidí. Při návštěvě výroby vás překvapí čistota provozů a organizace práce. Máte pocit, že jste v provozu na výrobu počítačových čipů. Firma Petzl si klade vysoké nároky na kvalitu dodávaných materiálů a na produkci samotnou. V každé fázi výroby je vše neustále kontrolováno.

Největší devizou značky PETZL je vysoká kvalita používaných materiálů, kvalita výroby, jedinečný design výrobků a jejich bezchybná funkčnost a jednoduchá manipulace s nimi.

Prohlédněte si produkty Petzl v kategoriích: LEZENÍ, ČELOVKY.

Další outdoorové čtení

Původně chtěl vyzkoušet jednu etapu, nakonec dal všechny čtyři. Jáké jsou jeho postřehy a zážitky z trasy Dešenice - Vysoké lávky...
Etapa Vysoké Lávky - Modrava nám ukázala nádherná panorámata, lesní cesty i šumavské louky. Jak se běží...
Podzimní turistika v rakouském pohoří Hochschwab láká krásnou přírodou...