Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Nahlédněte do zákulisí Noci tuleních pásů 2018

Skutečnost, že se bude znovu pořádat Noc Tuleních pásů, teď už legendární závod, se definitivně potvrdila až na konci srpna 2017, takže se vše muselo stihnout za 4 měsíce! Já jsem s pořádáním zimního závodu ještě zkušenost neměl, ale Jirka Pleskač a jeho tým měli vše už dobře zaběhnuté, jen potřebovali pomoc s „online“ přípravou závodu a samozřejmě podporu sponzorů.

Noc tuleních pásů 2018

Přípravy začaly

Takže jsme si jednou večer ve Dvoře Králové plácli a rozběhla se příprava nového loga, grafiky, webu a dalších věcí a to jsem měl na starost já.  

Shodli jsme se tom, že akce by měla být tak trochu setkáním lidí, oslavou skitouringu, nežli kvalifikačním závodem. Dnes utíká hodně lyžařů ze sjezdovek do lesů a tahle večerní akce tento trend jen potvrdila!

Díky webu se přihlášky hrnuly

NTP je tradiční krkonošská akce a za 10 uplynulých ročníků závod zažil různé změny, ale teď po tříleté pauze, bylo naruby skoro všechno. Povědomí o závodu mezi lidmi bylo, ale abychom ho opravdu rozšířili, udělali jsme nové ikonické logo, facebookový profil a zmodernizovali web. Díky tomu byla reakce na obnovení závodu blesková.

Noc tuleních pásů 2018

Přesun závodu do Pece pod Sněžkou

Zásadní změny byly dvě, tedy přesun do Pece pod Sněžkou a místo jednotlivců závod dvojic. Obě se ukázaly jako správný krok, město Pec nám totiž poskytlo úplnou podporu, v rámci toho, jak „pozdě“ před startem jsme o ni žádali a velkou část účastníků přesvědčilo právě to, že můžou závod jít s kamarádem nebo partnerem.

Výhodou pro ty, co už opravdu závodí, byl také test týmové spolupráce před velkými alpskými závody. Aby každý z účastníků mohl dosáhnout na dárky od sponzorů, rozhodli jsme se, že cenou pro nejrychlejší budou pouze velké pamětní medaile a všechny věcné ceny půjdou do tomboly. Byly tam vázání, batohy, poukazy, čelovky a další hodnotné kousky do výbavy.

Noc tuleních pásů 2018

Zájem nás příjemně překvapil

Vzhledem k zájmu o Rock Point Skialp Academy a odprodej našeho skialpového vybavení jsme očekávali, že účastnický rekord překonáme a řekli jsme si, že asi 250 závodníků bude dobré číslo na první obnovený ročník. Měli jsme připravené dvě varianty tratí, kdy na tu kratší mělo být možné přihlášení i na místě a tak trochu jsme na ní sázeli. Jenže situace byla taková, že asi po dvou týdnech po otevření registrace jsme byli na dřívějším maximu registrací a před koncem roku se počet zájemců začal limitně blížit čtyřem stovkám!

Noc tuleních pásů 2018

400 a dost!

Tento počet byl ale strop, nejen proto, že jsme to nahlásili na KRNAP a město, ale ani kapacita základny, klubu Klondike, není neomezená. Některé dárky pro účastníky byly také objednané dlouho dopředu. Zkrátka jsme s takovým zájmem nepočítali.

Když jsem dva dny před závodem prošlapával stopu, v jednom kuse mi zvonil telefon a všichni se ptali, zda se mohou ještě přihlásit. Protože jsme museli registraci ukončit o deset dní dříve a nepřijímali už jsme ani žádné přihlášky na místě. Pravda je, že to způsobilo trochu rozruch, ale větší počet lidí bychom tam už nenacpali, máme tedy poučení pro příště.

Noc tuleních pásů 2018

Finalizace rychlé trasy

Těsně před startem jsme zveřejnili poslední změnu a to přímo na trati. V posledních týdnech před závodem jsme sjezd do Velké Úpy vyhodnotili jako lepší (i bezpečnější), v návaznosti na stoupání podél Javořího potoka, které bylo skoro pohádkové. Trať se tím trochu zkrátila i zrychlila, což potvrzují časy prvních týmu.

Noc tuleních pásů 2018

Vítězní Radoslav Groh a Michal Štantejský ji proběhli za neuvěřitelných 1:12:49 h. Nejen, že jsme neočekávali tolik startujících, ale ani tolik kvalitních závodníků. Na startu se sešla skoro kompletní česká špička a všichni, kdo v českém závodním skialpu něco znamenají. Každý účastník tak měl možnost potkat se a vidět v akci většinu naší reprezentace, což přesně naplnilo naši představu o tom, že se všichni, co rádi chodí a běhají na lyžích do kopce, sejdou jednou za rok na pořádné akci. Závěrečný večírek, to jen podtrhnul.

Noc tuleních pásů 2018

Spontánně na start!

Asi hodinu před startem jsme se s Davidem Moravcem rozhodli, že taky poběžíme. Ta atmosféra byla taková, že jsem to prostě chtěl zažít i na trati. Takže jsme na start přišli na poslední chvíli, ale v úvodním běžeckém úseku jsme se procpali až někam k desátému místu.

Noc tuleních pásů 2018

Hned po nasazení lyží se za potokem začalo stoupat a průsek pod lanovkou na Růžohorky se pěkně utahoval. Ze začátku trochu monotónní kličkování, ale zhruba od poloviny se otevřel skoro magický pohled na dvě stovky čelovek pod námi. Luxus! Krátké otočky v prudkém kopci prověřily techniku stoupání a sundaly několik pásů, my jsme trošku zvolnili a pustili pár dvojic před sebe.

Noc tuleních pásů 2018

Rychlá elita

Pod horní stanicí lanovky už jsme na čelo závodu neviděli, tam se vytvořila skupina čtyř týmů a ještě na mezičase v Úpě byli všichni v pouhých 10 vteřinách. Můj tip byl, že pořádně závodit se začne právě až ve druhém stoupání. Sjezd do Úpy byl luxusní záležitostí, nejprve po lesní cestě na Portášky a pak po sjezdovce až k silnici.

Stehna mě pálila jako čert, ale roztrhlo se to tak, že v podstatě až na vrchol Javoru jsme došli s Davidem sami. Tam se spojovala trasa A i B a začalo být víc rušno. Já jsem v krátkém sjezdu něco přejel a ulomil si aretační páku na vázání, takže jsme při přezouvání na poslední výstup ztratili asi tři pozice a po stíhání cílem jsme projeli na 13. místě. Zatímco první dvojice tam byla o 22 minut rychleji a Pavel Skalický s Kubou Fabiánem z Dolní Moravy jen 8 vteřin za nimi!  

Noc tuleních pásů 2018

Parádní počasí a sněhu dost!

Do karet nám zahrálo i počasí, protože připadla spousta čerstvého sněhu a během závodu byla jasná noc, takže zážitek byl opravdu maximální. I moje přítelkyně se z prvního skialpového závodu vrátila nadšená. Cílem akce bylo nabídnout nevšední, zajímavý zážitek z večerních Krkonoš, kde by se zároveň lidi nemuseli ničeho bát.

Noc tuleních pásů 2018

Parametry tratě jsou dobrým kompromisem, ujde ji každý, ale taky není nezajímavá pro závodníky, kteří chtějí běžet na plné obrátky. Díky tomu, že nejčastější hodnocení na Facebooku je 5 hvězdiček, věříme, že Noc tuleních pásů 2018 nabídla přesně to, co jsme chtěli. Někdo si půjčil vybavení na místě a zkusil první stoupání do kopce, někdo se rozhoupal k závodu, protože měl s sebou parťáka a někdo ze sebe vytepal maximum.

Rock Point Dynafit test centrum

Řada organizačních věcí si v novém prostředí závodu ještě musí sednout a doladit, ale už jsme si nad tím sedli a ze všech postřehů plánujeme další ročník. Díky Vám všem!

Noc tuleních pásů 2018

Prožil a napsal: Tomáš Bystřický
Foto: Noc tuleních pásů

Další outdoorové čtení

Také milujete ten bílý svět? Lukáš Klingora nás navnadil na skialpové túry i ledolezení ve švýcarských Alpách...
Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...