Povinnost používat lyžařskou helmu - v jakých zemích ji musíte nosit?

Používání lyžařské helmy na lyžích nebo na snowboardu je v každém případě správné, protože úrazy hlavy patří k těm nejzávažnějším. Stále však není její nošení povinné pro všechny. Buď je pouze doporučené nebo platí jen pro děti do určitého věku.

Podívejte se na přehled, jak je to s používáním přilby v nejnavštěvovanějších zemích v rámci zimní dovolené. Dále zmiňujeme důvody, proč ji nosit za všech okolností, a na konci článku najdete i několik rad, na co se při výběru lyžařské helmy zaměřit.

Obsah:


Doporučujeme nosit lyžařskou helmu všem a dětem dvojnásob
Doporučujeme nosit lyžařskou helmu všem a dětem dvojnásob

Přehled povinnosti používat lyžařskou přilbu ve vybraných zemích

 • Česká republika – lyžařská přilba není povinná, jen doporučená
 • Rakousko – lyžařská helma je povinná pro děti do 15-16 let dle střediska
 • Itálie – lyžařská helma je povinná pro děti do 14 let
 • Německo – lyžařská přilba není povinná, jen doporučená
 • Slovensko – lyžařská helma je povinná pro děti do 15 let
 • Francie – lyžařská přilba není povinná, jen doporučená
 • Švýcarsko – lyžařská přilba není povinná, jen doporučená
 • Slovinsko – lyžařská helma je povinná pro děti do 15 let
 • Polsko – lyžařská helma je povinná pro děti do 16 let
 • Chorvatsko – lyžařská helma je povinná pro děti do 15 let

Když si projdete výše uvedené body, zjistíte, že pro dospělé není používání lyžařské helmy povinné v žádné z často navštěvovaných zemí, jak už bylo zmíněno v úvodu. My však můžeme nošení lyžařské přilby doporučit naprosto všem nehledě na věk stejně jako snad všichni odborníci zabývající se bezpečností při zimních sportech i při sportu obecně.

Děti by měly lyžařskou přilbu brát jako samozřejmost
Děti by měly lyžařskou přilbu brát jako samozřejmost

Proč používat lyžařskou helmu

Pokud lyžařskou helmu nenosíte s argumentem, že jezdíte opatrně a žádný závažný pád vás tak nečeká, jste na omylu. Zaprvé nepříjemný pád prostě může přijít, i když jezdíte opravdu opatrně, a zadruhé nemusí být způsoben jen vaší chybou. Na sjezdovce je totiž spoustu dalších lyžařů a snowboardistů a případy, kdy jeden druhého nečekaně srazí, rozhodně nejsou výjimečné. A pády způsobené srážkou jsou nebezpečné prakticky vždy.

Ať už byste absolvovali pád vlastní nebo cizí vinou, lyžařské přilba výrazně snižuje riziko zranění hlavy. Není od věci používat také kvalitní páteřák, poranění páteře jsou totiž další možnou příčinou trvalých zdravotních následků po větším pádu nebo srážce na lyžích.

Tip:

Pokud nemáte helmu vybavenou vestavěnými brýlemi, je vhodné používat spolu s lyžařskou helmou také lyžařské brýle, které zlepší upevnění helmy na hlavě, takže bude na hlavě lépe držet při jízdě i při případném pádu. Nejen při nepříznivém počasí navíc zlepšují vidění a umožňují tak rychlejší reakce.

I dospělí by měli dbát na své zdraví, nosit lyžařskou helmu a jít příkladem
I dospělí by měli dbát na své zdraví a jít příkladem

Výběr lyžařské helmy

Pokud jste se rozhodli pořídit lyžařskou helmu, ať už první, nebo chcete nahradit vaši stávající, udělali jste správné rozhodnutí. Aby helma co nejlépe plnila (a byla připravena splnit) to, co od ní očekáváte a proč si ji pořizujete, musíte dbát několika základních pravidel při jejím výběru.
 

 • padnoucí - Asi tím nejdůležitějším je to, že vám lyžařská přilba musí dokonale sedět na hlavě. Nesmí být příliš velká, ale ani příliš malá. Velká helma by při pádu nedržela na svém místě, a dokonce by vám mohla úplně spadnout. Nemohla by tak správně plnit svou funkci. Malá helma by vám byla na hlavě nepříjemná, a tím vás rozptylovala. Helma musí být pohodlná a tak akorát těsná, aby se po zapnutí pásku ani při rychlejším pohybu hlavy nehýbala dopředu a dozadu nebo do stran.
 • kukla pod helmou - Je vám na lyžích zima a plánujete pod helmou pravidelně nosit lyžařskou kuklu? Myslete na to při výběru velikosti helmy.
 • vyzkoušení - Velikost přilby je uváděna v centimetrech dle obvodu hlavy. Každá přilba, zejména od různých výrobců, je však jiná, a proto se neřiďte pouze touto hodnotou a dejte spíše na váš pocit, jak vám helma sedí na hlavě.
 • hmotnost - Hmotnost klasických plných lyžařských přileb se obvykle pohybuje kolem 500 g. I když to není mnoho, při celodenním nošení vám může tato zátěž na krční svalstvo působit potíže. Především pokud jste náchylnější na bolesti krku či hlavy, vyberte si helmu s nižší hmotností, protože každých pár gramů navíc po celém dnu v helmě poznáte.
 • finance - Nešetřete. Vysoká cena sice automaticky neznamená záruku toho, že je helma kvalitní, ale většinou tato úměra skutečně platí. Nemusíte si nutně kupovat helmu za několik tisíc, ale těm úplně nejlevnějším modelům přileb na trhu se raději vyhněte.
   

Nosit lyžařskou helmu by mělo být automatické i pro dospělé
A nosit lyžařskou helmu by mělo být automatické...

Další outdoorové čtení

Kvalitní nůž patří mezi základní výbavu každého turisty. V outdooru se bez něj neobejdete. Jak ho vybírat...
Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey