Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Praktické informace a tipy pro lezeckou výpravu do Řecka

Podzimní Kalymnos je mezi lezci oblíbenou podzimní destinací. Prakticky celoročně se dá lézt v oblasti Leonidio východním pobřeží polostrova Peloponés, jižně od Athén. Pro plánování vašeho výletu vám pomohou tipy od Edity Vopatové, vynikající lezkyně a členky Rock Point Týmu.

Letenka

Letenky hledám na www.skyscanner.cz – je možné si zadat do vyhledávače letenek celý měsíc a vygeneruje to ceny letenek na každý den. Takže si snadno můžete najít nejvýhodnější letenku.

Kdo chce ušetřit, tak doporučuji letět z Berlína. Když chcete navštívit  Leonidio, letíte do Athén. – letenky lze najít od 1800,- Kč (bez velkého zavazadla) – velké zavazadlo vychází kolem 1400,- Kč.

Cesta na Kalymnos je o něco složitější. Dá se letět přímo na Kalymnos (s přestupem v Athénách), ale to je dost dražší a zároveň hrozí, že let z Kalymnosu se kvůli špatnému počasí zruší nebo přeloží na další den a tím pádem Vám může odlétnout letadlo z Athén.

Další variantou je letět pouze do Athén a odtamtud jet trajektem na Kos, a z Kosu znovu lodí na Kalymnos. Tento způsob také moc nedoporučuji. Jednou jsem to vyzkoušela a kvůli velkým vlnám a bouři na moři trajekt z Kosu odplul až po 7 hodinách a nestihla jsem svůj let z Athén.

Nejlepší varianta je letět přes Athény na Kos a z něho se lodí dostat na Kalymnos – cena za letenku se pohybuje kolem 5000 Kč.

Kdy vyrazit do Řecka

Nejpříjemnější počasí na lezení je během jara a podzimu. Je to ještě mimo turistickou sezónu, takže převážně potkáváte jen lezce a nikde nejsou davy turistů. Na jaře je krásné, že všude kvetou rostliny a vše je barevné. Ale moře je na koupání dost studené. Na podzim je moře teplejší.

Do Leonidia se jezdí i přes zimu. Dá se pohodlně lézt v jižních skalních sektorech, kterých je v Leonidiu více, než těch stinných.
 

Ubytování

V Leonidiu a v okolních vesnicích se dá sehnat levné ubytování v místních penzionech. Mimo hlavní sezónu (léto) je ubytování levnější. Ceny se pohybují od 10 € za osobu na noc. Nejlepší vyhledávač ubytování je www.booking.com

Spát je možné i na divoko na různých místech za vesnicemi. Tak jsme tam fungovali my a nikde s tím nebyl problém.

Na Kalymnosu doporučuji ubytování ve vesnici Massouri. Odtud se dá dojít pěšky do skal.

Místní doprava

Na výpravu do Leonidia je zapotřebí auto, které je nejjednodušší si půjčit přímo na letišti v Athénách. Já si půjčovala od společnosti Gold Car a vše proběhlo bez komplikací.

Na Kalymnosu je možnost půjčit si skútr ve vesnici Massouri a do odlehlejších lezeckých oblastí dojíždět skútru. Půjčoven je ve vesnici hned několik a ceny se pohybují kolem 12 € na den.

Jídlo a nákupy

Leonidio - restaurací je všude dost. Nejlepší jsou hned ty u moře, ve vesnici Plaka. Obchod s potravinami se nachází přímo v Leonidiu. Ale neočekávejte žádný veliký výběr. Kdo ví, že si bude převážně vařit sám, tak doporučuji udělat veliký nákup po cestě do Leonidia ve velkém supermarketu.

Kalymnos – restaurací je také všude dost. V Massouri je několik malých obchůdků. Můj nejoblíbenější je u Fani, která prodává výborné domácí pečivo. Velký supermarket je mezi Massuri a městem Pothie.

Text a foto: Edita Vopatová

Další outdoorové čtení

Abyste i pod širákem nebo pod stanem měli dostatečný komfort, o to se postará dobrý spacák. Poradíme vám, jak si ho vybírat.

Víte, jak se značí náročnost ferratových cest, jak se v nich orientovat a jak s informacemi nakládat? Podrobněji o stupnicích obtížnosti ve článku...
Vyrazte na umělou lezeckou stěnu, kde se naučíte základy. Kromě odvahy se vám bude ještě hodit základní „starter pack“ pro lezce...