Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Chystáte lezeckou výpravu do Řecka? Co byste měli vědět...

Podzimní Kalymnos je mezi lezci oblíbenou podzimní destinací. Prakticky celoročně se dá lézt v oblasti Leonidio východním pobřeží polostrova Peloponés, jižně od Athén. Pro plánování vašeho výletu vám pomohou tipy od Edity Vopatové, vynikající lezkyně a členky Rock Point Týmu.

Letenka

Letenky hledám na www.skyscanner.cz – je možné si zadat do vyhledávače letenek celý měsíc a vygeneruje to ceny letenek na každý den. Takže si snadno můžete najít nejvýhodnější letenku.

Kdo chce ušetřit, tak doporučuji letět z Berlína. Když chcete navštívit  Leonidio, letíte do Athén. – letenky lze najít od 1800,- Kč (bez velkého zavazadla) – velké zavazadlo vychází kolem 1400,- Kč.

Cesta na Kalymnos je o něco složitější. Dá se letět přímo na Kalymnos (s přestupem v Athénách), ale to je dost dražší a zároveň hrozí, že let z Kalymnosu se kvůli špatnému počasí zruší nebo přeloží na další den a tím pádem Vám může odlétnout letadlo z Athén.

Další variantou je letět pouze do Athén a odtamtud jet trajektem na Kos, a z Kosu znovu lodí na Kalymnos. Tento způsob také moc nedoporučuji. Jednou jsem to vyzkoušela a kvůli velkým vlnám a bouři na moři trajekt z Kosu odplul až po 7 hodinách a nestihla jsem svůj let z Athén.

Nejlepší varianta je letět přes Athény na Kos a z něho se lodí dostat na Kalymnos – cena za letenku se pohybuje kolem 5000 Kč.

Edita Vopatová na lezení v Řecku

Kdy vyrazit do Řecka

Nejpříjemnější počasí na lezení je během jara a podzimu. Je to ještě mimo turistickou sezónu, takže převážně potkáváte jen lezce a nikde nejsou davy turistů. Na jaře je krásné, že všude kvetou rostliny a vše je barevné. Ale moře je na koupání dost studené. Na podzim je moře teplejší.

Do Leonidia se jezdí i přes zimu. Dá se pohodlně lézt v jižních skalních sektorech, kterých je v Leonidiu více, než těch stinných.
 

Edita Vopatová na lezení v Řecku
Edita Vopatová na lezení v Řecku

Ubytování

V Leonidiu a v okolních vesnicích se dá sehnat levné ubytování v místních penzionech. Mimo hlavní sezónu (léto) je ubytování levnější. Ceny se pohybují od 10 € za osobu na noc. Nejlepší vyhledávač ubytování je www.booking.com

Spát je možné i na divoko na různých místech za vesnicemi. Tak jsme tam fungovali my a nikde s tím nebyl problém.

Na Kalymnosu doporučuji ubytování ve vesnici Massouri. Odtud se dá dojít pěšky do skal.

Edita Vopatová na lezení v Řecku

Místní doprava

Na výpravu do Leonidia je zapotřebí auto, které je nejjednodušší si půjčit přímo na letišti v Athénách. Já si půjčovala od společnosti Gold Car a vše proběhlo bez komplikací.

Na Kalymnosu je možnost půjčit si skútr ve vesnici Massouri a do odlehlejších lezeckých oblastí dojíždět skútru. Půjčoven je ve vesnici hned několik a ceny se pohybují kolem 12 € na den.

Jídlo a nákupy

Leonidio - restaurací je všude dost. Nejlepší jsou hned ty u moře, ve vesnici Plaka. Obchod s potravinami se nachází přímo v Leonidiu. Ale neočekávejte žádný veliký výběr. Kdo ví, že si bude převážně vařit sám, tak doporučuji udělat veliký nákup po cestě do Leonidia ve velkém supermarketu.

Kalymnos – restaurací je také všude dost. V Massouri je několik malých obchůdků. Můj nejoblíbenější je u Fani, která prodává výborné domácí pečivo. Velký supermarket je mezi Massuri a městem Pothie.

nejlepší jsou vlastní čerstvě připravené rybky

 

 

Text a foto: Edita Vopatová

Lezecký materiál

Potřebujete se ještě dovybavit lezeckým materiálem? U nás na eshopu nebo prodejnách požídíte vše potřebné. Přejít na nabídku: lezecké vybavení, lezecké oblečení Rafiki

Další outdoorové čtení

Objevte kouzlo Jizerek a užijte si výhledy na okolí Ještědu. Kam vyrazit na lyžích s tuleními pásy...
V Krušných horách na vás čeká několik skialpových tras různých náročností i délek. Podívejme se na ně více zblízka...
Šumava je krásná v létě i v zimě. Kudy se tedy můžeme vydat a obdivovat krásy Národního parku...

Skialpové trasy na Šumavě

28. 11. 2021
3 min čtení
Rady a tipy