Prašan v Engadinu

7 min čtení 29. 01. 2021

Nevím, jak jsme si ono štěstí zasloužili, ale náš první letošní skialpový alpský výlet nemohl vyjít lépe. Sněhu kopce a to v té nejlepší kvalitě, slunce od rána do večera a k tomu fantastické kulisy a atmosféra švýcarských Alp. Kdyby nás do tváří neštípal 20stupňový mráz, mysleli bychom si, že se nám to jen zdá.

Na hřebeni Cima Cardan vysoko nad údolím Laguné
Na hřebeni Cima Cardan vysoko nad údolím Laguné

 

Došly věrohodné výmluvy

Nechtěli jsme jet do Alp za každou cenu. Proto jsme strávili svátky se svými blízkými a užili jsme si drobné zimní radovánky včetně zodpovědného skialpového tréninku na uzavřených sjezdovkách. Při novoročním bruslení ale došlo na přetřes Švýcarsko, jediný alpský stát toho času snadno přístupný. Skvělá předpověď i sněhová podmínka nám nedaly mnoho možností na výmluvy. Druhý den jsme zamluvili ubytování a za tři dny už jsme seděli v autě.

Ranní mrazivá idyla v údolí Fain
Ranní mrazivá idyla v údolí Fain

Objevování Val da Camp

Možná překvapí, že jsme navzdory nepřebernému množství engadinských kopců strávili pět dní túrami de facto jen ve dvou bočních dolinách. Důvodem ale byla ona ideální podmínka, pořád bylo co objevovat. První dva dny jsme prozkoumávali malebné údolí Val da Camp (východiskem je toto parkoviště) na jižní straně Berninapassu.

První túra vedla na Piz Ursera, odkud kluci objevili parádní a dlouhý sjezd JZ svahy až do Val Laguné, druhý den jsme zkoušeli různé varianty sjezdu z vrcholu Motal, dobře dostupného cíle poblíž vstupu do údolí Camp. Užívali jsme si jízdy v pláních i v lesích, v různých expozicích a vždy jsme se dole potkali s širokými úsměvy na tvářích.

Krásný prašanový sjezd z dobře dostupného vrcholu Motal (2516 m), Val da Camp
Krásný prašanový sjezd z dobře dostupného vrcholu Motal (2516 m), Val da Camp

Pohled na mapu prozradí, že jsme si vychutnali jen malou porci toho, co Val da Camp nabízí. Množství tras, z nichž mnohé pokračují i přes hřeben do Itálie, představuje potenciál na další a další túry a kdo si chce ušetřit nástup údolím, může využít i přístřeší stylové chaty Saoseo.

Zimní pohádka u chaty Saoseo v údolí Camp
Zimní pohádka u chaty Saoseo v údolí Camp

Mrazivá rána (a večery) na Berninapassu      

Další tři dny už jsme každé ráno pilně kličkovali serpentinami do Berninapassu, obdivovali stoleté mistrovství stavitelů železnic a zároveň pozorně sledovali klesající ukazatel teploměru. Vždy se ustálil na hodnotě atakující -20 a tak většinou nestačilo ani svižné tempo a velká část výstupu často probíhala v péřovce. Vždy jsme zaparkovali na parkovišti u Diavolezzy a vydali se do údolí Val da Fain.

Naše první kroky vedly na evidentně oblíbený Piz Alv. O popularitu se zasloužit poprávu. Výhled z jeho vrcholu je exkluzivní, nejvýraznější zdejší panorama zahrnující hřeben Piz Palü i čtyřtisícovku Piz Bernina máte jako na dlani. A při sjezdu máte dokonce na výběr, kudy to vzít. Podle aktuální podmínky se tak můžete vydat podél výstupovky zpátky do Val da Fain, nebo to vzít na jih ke spodní stanici lanovky na Lagalb.

My jsme si po předchozím vymrznutí zvolili slunečnou stranu, a aby toho vedra nebylo moc, dali jsme si ještě odpolední výšlap do Forcula dal Caral. Do tohoto severního kuloáru slunce nezavítá, co je den dlouhý, v sedle k tomu ještě lehce fouklo a tak jsme si užili řádně mrazivý zážitek. Sjezd ale za trochu té kryoterapie stál. Opět nás čekal prašan jak víno. Jen nohy už ke konci odmítaly poslušnost, dvě túry za den už na ně byly příliš.

Túra na Piz Alv (2877 m) patří mezi oblíbené, výstup i sjezd můžete dle podmínek volit jak ze severu, tak z jihu
Túra na Piz Alv (2877 m) patří mezi oblíbené, výstup i sjezd můžete dle podmínek volit jak ze severu, tak z jihu

Vzhůru do jižních svahů

Zimu máme rádi, ale všeho moc škodí. Proto jsme v posledních dvou dnech vybrali prosluněnou stranu údolí Fain a stoupali jsme k vrcholům Chantun a Piz Pischa. Konstelace nám hrála do karet. Trasy byly prošlápnuté, ale svahy nebyly rozježděné. Mohli jsme si tak vychutnat relativně snadné výstupy a především následné sjezdy.

Nahlédli jsme ještě drobně přes severní hřeben do údolí Chamuera, dali jsme si repete sjezdu z Piz Alv a když už se nám o prašanu i zdálo a nohy odmítaly poslušnost, nezbývalo, než se vydat k domovu, radovat se ve vzpomínkách a těšit se na příště!

Aktuálně je cesta do země helvétského kříže komplikovanější, ale sledujte aktuální situaci a až se Švýcarsko zase otevře, neváhejte vyrazit.

Další famózní sjezd jižními svahy údolí Val da Fain
Další famózní sjezd jižními svahy údolí Val da Fain

Hodí se vědět:

Lokalita:

Stát, oblast/pohoří: Berninapass – Graubünden, Švýcarsko

Mapy a průvodce:

Mapy Švýcarska - map.geo.admin.ch (do vyhledávacího pole zadejte „Skitouren“ a zapněte si vrstvu se skialpovými trasami).

 


Roční období:

Prosinec - duben

Ubytování:

Pokud necílíte na čtyřhvězdičkové hotely, můžete využít výhodnější nabídky na Booking nebo Airbnb. Obecně se dá říci, že cena klesá se vzdáleností od Sankt Moritz. Pokud patříte mezi dobrodružné řidiče, můžete zkusit, jako my, ubytování blízko italských hranic.

Pokud máte obytné auto nebo dodávku, můžete zkusit přespat na východisku túry, raději se ale vyhněte místům, kde je to výslovně zakázáno. Výhodnou polohu má případně kemp v Morteratsch.

Jižní strana průsmyku Bernina s dominantním vrcholem Lagalb
Jižní strana průsmyku Bernina s dominantním vrcholem Lagalb

Voda, jídlo:

Kdo šetří, přiveze si do Švýcarska raději vlastní.

Doprava:

Praha –Sankt Moritz: 730 km. Při cestě přes Innsbruck a Scuol se vyhnete nutnosti kupovat švýcarskou dálniční známku.  

Náročnost:

Popisované túry jsou středně obtížné a zahrnují 900–1500 metrů převýšení. Lze velice snadno najít snazší i náročnější varianty.

Při výstupu na Piz Chantun (2973 m)
Při výstupu na Piz Chantun (2973 m)

Vybavení:

Kompletní skialpová a lavinová výbava, případně i turistické mačky a cepín. Především zjara nezapomeňte přibalit haršajsny.

Tady to bylo ještě dobré, ale po čtvrtém nasazování už občas bývá ve velkých mrazech s pásy potíž
Tady to bylo ještě dobré, ale po čtvrtém nasazování už občas bývá ve velkých mrazech s pásy potíž

Kam dál:

  • dalšími oblíbenými výchozími místy pro skialpové túry jsou sedla Julierpass a Offenpass/Fuornpass,
  • běžkaře potěší stovky kilometrů precizně upravených tratí na klasiku i skate v širokém okolí St. Moritz,
  • v Pontresině si můžete vyzkoušet ledolezení v malé aréně přímo v obci, pár metrů od auta. Je osvětlená a tak se dá lézt i večer,
  • pokud vás omrzí šlapání, můžete využít lanovek, nejblíže Berninapassu jsou to Diavolezza a Lagalb (kromě manšestru si tu po sněžení můžete vychutnat i pěkné linky ve volném terénu, přibalte lavinové vybavení).


Objevování nových teritorií pod severními svahy Piz Chatscheders
Objevování nových teritorií pod severními svahy Piz Chatscheders

Další tipy:

 

Text a foto: Jakub Cejpek
 Jakub Cejpek - člen Týmu Rock Point
JAKUB CEJPEK

Fotograf, horský průvodce a člen Rock Point Týmu. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku. Je členem Rock Point Týmu.

www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey