Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Přejezd Nízkého Jeseníku na kole

V rámci přípravy své další knihy jsem se na jaře vypravil do Nízkého Jeseníku, který je plochou nejrozsáhlejším a geologicky jedním z nejstarších pohoří v České republice. Reliéfem poměrně ploché pohoří dosahuje svých nejvyšších poloh na západě, kde sousedí s Hrubým Jeseníkem, směrem k Moravské bráně a Hornomoravskému úvalu klesá do údolí Odry a Moravy.

160 km natěžko na horském kole

Cestu jsem pojal jako třídenní přejezd natěžko na horském kole. Celkem přibližně 160 km trasy mezi Šumperkem a Valašským Meziříčím vedlo převážně mimo silnice, po lesních a polních cestách.

Nízký Jeseník není cílem masové turistiky a snad i proto si zdejší příroda uchovala svou malebnost, krásu a tajuplnost. Krajinu dlouhých hlubokých údolí pokrývají rozsáhlé bukové lesy, ukrývající tajemství v podobě málo známých hradů nebo divokých roklí a vodopádů.


Cesty kolem Kamenky patří k nejkrásnějším, které jsem v Nízkém Jeseníku poznal

Místa známá i neznámá

Projel jsem známá i méně známá místa – z těch „profláklejších“ lokalit bych zmínil například zříceninu Rabštejn s nedalekým penzionem uprostřed lesů a lezeckou oblastí, působivé Rešovské vodopády, hrad Sovinec s nejrozsáhlejším zachovaným opevněním v našich zemích, nejvyšší horu Opavska, Červenou horu nebo poutní kostel svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě.

Snad ještě zajímavější ale byla místa méně známá, o kterých se mnoho nemluví a nepíše a kde často nepotkáte ani živáčka. Vyzdvihl bych například rozhledové Černé kameny na hranici Hrubého a Nízkého Jeseníku, nádherné údolí Budišovky, panoramatické polní cesty u Kamenky nebo u Kletné, či poutní místo Panna Maria ve skále.

Zážitkem bylo také „stopování“ zaniklé železnice mezi Ondrášovem a Dvorci nebo jízda horskými bučinami s kvetoucími česneky medvědími.

Rešovské vodopády
Rešovské vodopády

Kouzelná nocoviště

Cestou jsem přespával na nádherných místech, kde jsem mohl fotografovat při západu i východu slunce. První noc jsem strávil na kouzelném místě v horské chatě Rabštejn, která je oblíbenou základnou horolezců a kde nedaleké skály nabízejí skvělé výhledy i fotografické motivy.

Druhá zastávka mě čekala v penzionu Schönwald v Podlesí – bezkonkurenční relax pod Červenou horou. Finální zastávka byla vlastně už za hranicemi Nízkého Jeseníku, nemohl jsem si ale nechat ujít chatu Svinec na stejnojmenném kopci s panoramatickými výhledy na Beskydy a kvetoucími loukami!
 

 Utajená vyhlídka Černé kameny, nejvyšší vrchol Hraběšické vrchoviny
 Kvetoucí česnek medvědí v jesenických bučinách
 


Hodí se vědět:

  • délka trasy: 160 km
  • náročnost: fyzicky středně náročný přejezd „natěžko“ vedl převážně po nezpevněných cestách, výjimečně po úzkých pěšinách nebo jiném náročnějším terénu.
  • vhodné kolo: MTB
  • ubytování na trase: kvalitního ubytování s možností stravování na trase není mnoho, já jsem využil tyto penziony: Horská chata Rabštejn, Relax Pension Schönwald v Podlesí, Chata Svinec
      Cesta údolím Budišovky překonává několik brodů

Text a foto: Jan Hocek
 


Jan Hocek
Jan Hocek

Práce fotografa a průvodce ve vlastní cestovce VIP Holiday jej postupně zavedla na všechny kontinenty včetně Antarktidy. Rád vyráží na cesty sám, ale ještě raději společně se svou ženou a se svými dětmi. Fotografuje světové i české hory, vydává se na horské túry, miluje backcountry lyžování a skialpinistické túry, plaví se po českých řekách na kanoi a s rodinou na plachetnici objevuje volnost cestování po moři. Je autorem několika knih, z nichž „Nejhezčí túry světa“ se stala bestsellerem.

 

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...