Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Přejezd Nízkého Jeseníku na kole

V rámci přípravy své další knihy jsem se na jaře vypravil do Nízkého Jeseníku, který je plochou nejrozsáhlejším a geologicky jedním z nejstarších pohoří v České republice. Reliéfem poměrně ploché pohoří dosahuje svých nejvyšších poloh na západě, kde sousedí s Hrubým Jeseníkem, směrem k Moravské bráně a Hornomoravskému úvalu klesá do údolí Odry a Moravy.

160 km natěžko na horském kole

Cestu jsem pojal jako třídenní přejezd natěžko na horském kole. Celkem přibližně 160 km trasy mezi Šumperkem a Valašským Meziříčím vedlo převážně mimo silnice, po lesních a polních cestách.

Nízký Jeseník není cílem masové turistiky a snad i proto si zdejší příroda uchovala svou malebnost, krásu a tajuplnost. Krajinu dlouhých hlubokých údolí pokrývají rozsáhlé bukové lesy, ukrývající tajemství v podobě málo známých hradů nebo divokých roklí a vodopádů.


Cesty kolem Kamenky patří k nejkrásnějším, které jsem v Nízkém Jeseníku poznal

Místa známá i neznámá

Projel jsem známá i méně známá místa – z těch „profláklejších“ lokalit bych zmínil například zříceninu Rabštejn s nedalekým penzionem uprostřed lesů a lezeckou oblastí, působivé Rešovské vodopády, hrad Sovinec s nejrozsáhlejším zachovaným opevněním v našich zemích, nejvyšší horu Opavska, Červenou horu nebo poutní kostel svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě.

Snad ještě zajímavější ale byla místa méně známá, o kterých se mnoho nemluví a nepíše a kde často nepotkáte ani živáčka. Vyzdvihl bych například rozhledové Černé kameny na hranici Hrubého a Nízkého Jeseníku, nádherné údolí Budišovky, panoramatické polní cesty u Kamenky nebo u Kletné, či poutní místo Panna Maria ve skále.

Zážitkem bylo také „stopování“ zaniklé železnice mezi Ondrášovem a Dvorci nebo jízda horskými bučinami s kvetoucími česneky medvědími.

Rešovské vodopády
Rešovské vodopády

Kouzelná nocoviště

Cestou jsem přespával na nádherných místech, kde jsem mohl fotografovat při západu i východu slunce. První noc jsem strávil na kouzelném místě v horské chatě Rabštejn, která je oblíbenou základnou horolezců a kde nedaleké skály nabízejí skvělé výhledy i fotografické motivy.

Druhá zastávka mě čekala v penzionu Schönwald v Podlesí – bezkonkurenční relax pod Červenou horou. Finální zastávka byla vlastně už za hranicemi Nízkého Jeseníku, nemohl jsem si ale nechat ujít chatu Svinec na stejnojmenném kopci s panoramatickými výhledy na Beskydy a kvetoucími loukami!
 

 Utajená vyhlídka Černé kameny, nejvyšší vrchol Hraběšické vrchoviny
 Kvetoucí česnek medvědí v jesenických bučinách
 


Hodí se vědět:

  • délka trasy: 160 km
  • náročnost: fyzicky středně náročný přejezd „natěžko“ vedl převážně po nezpevněných cestách, výjimečně po úzkých pěšinách nebo jiném náročnějším terénu.
  • vhodné kolo: MTB
  • ubytování na trase: kvalitního ubytování s možností stravování na trase není mnoho, já jsem využil tyto penziony: Horská chata Rabštejn, Relax Pension Schönwald v Podlesí, Chata Svinec
      Cesta údolím Budišovky překonává několik brodů

Text a foto: Jan Hocek
 


Jan Hocek
Jan Hocek

Práce fotografa a průvodce ve vlastní cestovce VIP Holiday jej postupně zavedla na všechny kontinenty včetně Antarktidy. Rád vyráží na cesty sám, ale ještě raději společně se svou ženou a se svými dětmi. Fotografuje světové i české hory, vydává se na horské túry, miluje backcountry lyžování a skialpinistické túry, plaví se po českých řekách na kanoi a s rodinou na plachetnici objevuje volnost cestování po moři. Je autorem několika knih, z nichž „Nejhezčí túry světa“ se stala bestsellerem.

 

Další outdoorové čtení

Jaké to je jet na kole celý den i noc a ještě k tomu v závodním tempu? Naše ambasadorka Markéta "Peggy" Marvanová se nám svěřila se svými pocity před závodem, během něj i po něm...
Chystáte delší túru? Zaměřte se nejen na plán trasy, ale i kontrolu vybavení. Proč? Přečtěte si, co se stane, když...
Patří mezi lezecky nejvýznamnější a jednoznačně taky nejfotogeničtější skalní útvary pohoří Dolomiti di Brenta...