Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Nejdelší rakouská ferrata

Priel Klettersteig

Rakousko má od loňského roku (otevření červen 2019) novou nejdelší zajištěnou cestu. Jmenuje se Priel Klettersteig (obtížnost D), měří 2130 metrů a až k vrcholovému kříži na nejvyšším vrcholu Totes Gebirge – Großer Priel 2515 m překonává převýšení 900 metrů.

Někoho to možná překvapí (mě třeba ano), ale Klettersteig je opravdu dlouhý a pokud do něj nastoupíte jako my v úmorném vedru, kdy teploty v údolí atakují skoro čtyřicítku, tak poslední čtvrtinu cesty neděláte nic jiného, než vyhlížíte konec (a vodu).


Ve spodní části ferraty, v pozadí hřeben Warschenecku

Samotný Priel Klettersteig vznikl během podzimu 2018 spojením dvou již existujících cest SO-Sporn-Klettersteig D a už původně věhlasného Bert-Rinesch-Klettersteig D. Pokud byste si tedy na tuhle dřinu netroufli v kuse, můžete si přelézt třeba jen jednotlivé úseky a využít dva „notausstiegy“ (únikové varianty).

Náročnost cesty není rozhodně jen v její délce ale především v obtížnosti. Prakticky pořád se pohybujete v obtížnosti +/- C a lehčích míst si zde moc neužijete. A upřímně, i ty céčkové úseky (zejména v prostřední třetině) nám přišly poměrně obtížné. I céčko umí potrápit, když ho lezete 6 hodin v kuse.


První traverz C/D a výhled na údolí Hinterstoderu

Začíná se tedy asi 200 metrů výškových nad chatou Prielschutzhaus, kde Vás v krátkém sledu čekají dva poctivé výšvihy obtížnosti C a D (druhý je lehce převislý ale lze ho obejít lehčí variantou) a silový traverz C/D, pak si trochu odpočinete a užijete si nově zbudovaný lanový most.


Začíná se zostra, první „déčkový“ úsek je po asi padesáti metrech lezení

Zde začíná nová pasáž Verbindungs-Sektor, které mi osobně přišla asi nejtěžší, v podstatě pořád jste v traverzu s minimem stupů a drtíte „na tření“. V závěru tohohle úseku si užijete gymnastický průlez jeskyní a zejména vypečený déčkový výlez v traverzu z ní.

Zde končí prostřední úsek a Vás čeká opět fotogenický lanový most a ve výšce 1970 metrů se zde nabízí také druhý únikový východ. Tady je dobré se zamyslet nad tím, kolik Vám dosavadní lezení vzalo sil, kouknout na hodinky a také zhodnotit možnost případné změny počasí.

Lanové mosty, koření každé ferraty

Před Vámi je poslední třetina celého Priel Klettersteigu a (i pouze samostatně dost poctivá) původní cesta Bert-Rinesch-Klettersteig D. Na vrchol tedy ještě 600 metrů výstupu. Tato závěrečná třetina začíná lehčím traverzem pod nekonečné a několikrát i mírně převislé žebříky, kde si i nabušení borci kolikrát odsednou do odsedky.


Na žebřících to celkem odsýpá

A když už se konečně vyhoupnete na závěrečný hřeben, vyhráno nemáte. Vrcholový kříž se Vám ještě dlouho neukáže a pořád celkem lezete v obtížnosti C. Jen samotný exponovaný a výhledově vděčný dolez už je „snazší“. Berg heil! Vítejte na nejvyšším vrcholu Totesek.


Vrcholový kříž na Prielu je veliký a je vidět dlouho dopředu

Sestup zpět na chatu přes sedlo Brotfallscharte je pak asi na dvě hodiny a i zde Vás čeká pár zajištěných úseků obtížnosti A až B, ferratovou výbavu tedy do batohu neschovávejte. Pod sedlem Vás ještě čeká nepříjemný traverz celoročně zasněženého Kühkaru, kde se i mačky nebo alespoň nesmeky či cepín v ruce budou hodit.

Sečteno a podtrženo je Priel Klettersteig solidní výzva a jeho přelez je velmi intenzivní zážitek, který Vám budou vaše svaly připomínat ještě dlouho. Pro ferratové nadšence je takhle cesta povinnost!


Závěrečný vrcholový hřeben už je lehký, čeká vás ale po 4–6 hodinách lezení

HODÍ SE PŘEDEM VĚDĚT


LOKALITA:

Rakousko, Totes Gebirge, Großer Priel  (2515 m)

 

MAPY A PRŮVODCE:

Online průvodce na Priel Klettersteig D najdete na oblíbeném rakouské bergsteigen.com nebo třeba na českém Alpském vůdci. V knižních průvodcích zajištěná cesta ještě není.

KDY VYRAZIT?

Na dlouhé cesty se hodí dlouhé dny. Brzké vstávání se zde ale vyplatí dvojnásob, cesta je orientována převážně na jih a jihovýchod, a když slunce nabere sílu, začne jí pekelně ubírat vám. Stabilní předpověď a nulové riziko bouřek je pro takovýhle podnik nutností. Cesta se leze zpravidla od konce června maximálně do poloviny října, jinak je pod sněhem.


Totes Gebirge umí být dost divoké

KDE SLOŽIT HLAVU:

Jsou dvě varianty:
 

  • masochistická - kdy celou cestu otočíte za den z údolí (čeká vás převýšení téměř dva kilometry a zahájení túry nejpozději ve 4.00 (vyspat se dá buď v autě na parkovišti nebo v některém z penzionů nebo kempů v okolí, doporučuji Lifecamp přímo v Hinterstoderu)
  • méně masochistická - na Prielschutzhaus vystoupáte o den dříve (800 převýšení, 2 h chůze, 12 až 31 eur za noc). Chatu je pro její vytíženost nutné zarezervovat předem!
     


Chata Prielschutzhaus nabízí skvělou kuchyni a rodinnou atmosféru

PŘÍJEZD A PARKOVÁNÍ:

Linz – Hinterstoder - parkoviště (placené). Z Prahy cca 4 hodiny.

NÁROČNOST:

Délka: 2130 m, převýšení: 900 m, obtížnost: D, doba lezení: 4,5 hod.
 

 Cíl je vidět prakticky od auta
 Traverzy se vyplatí lézt efektivně

VYBAVENÍ:

Kompletní ferratová výbava - sedák, přilba, ferratový jistící set a rukavice. S prsákem, odsedkou, lanem a dalším železem na řešení krizových situací taky špatně neuděláte. Na sestup pak cepín/mačky a v batohu nezapomeňte na lékárničku s čelovkou.

PŘEDPOVĚĎ:

Pro akce v Alpách doporučuji sledovat vychytanou předpověď rakouského Alpenvereinu.


Celá cesta je víceméně orientovaná na jih, nepodceňte opalovací krém a sluneční brýle

OSTATNÍ TIPY:

Těsně vedle Prielu  stojí “rakouský Matterhorn” Spitzmauer s pohodovější ferratovou Stodertalersteig (B) nebo Schermberg s Tassilo Klettersteigem (D)


2200 metrů ocelového lano = nejdelší ferrata v Rakousku

Text: Lukáš Klingora
Foto: Lukáš Klingora, Filip Balcar, Jakub Cejpek
 


Lukáš KlingoraLUKÁŠ KLINGORA

Horský průvodce a instruktor lezení. Baví mě všechny druhy horolezectví, skialpinismu a pohybu v horách. Od lezení sportovek, tradičního lezení na písku a zimního lezení ve Skotsku přes ledolezení a výstupy v Alpách až po skialpové túry v Krkonoších a Beskydech, ferratové přechody v Dolomitech nebo trekování v Himalájích. Rád jezdím také i na horském kole.

lukymountain.cz
IG: @lukymountain.cz

 

Další outdoorové čtení

Také milujete ten bílý svět? Lukáš Klingora nás navnadil na skialpové túry i ledolezení ve švýcarských Alpách...
Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...