Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Proč lavinové vybavení?

vyhledávač, sonda, lopata, lavinový batoh


Základem bezpečného skialpu je kompletní lavinová výbava. Vždy máme na těle vyhledávač, v batohu sondu a lopatu. Bonus představuje lavinový batoh s airbagy. Samozřejmostí je vybavená lékárnička.

Lavinové vybavení - pípák, lopata a sonda

Lavinový vyhledávač

Lavinový vyhledávací přístroj, lidově zvaný „pípák“, pracuje na principu přijímače a vysílače na celosvětově sjednocené frekvenci 457 kHz. Vyhledávač podává o poloze zasypaného vizuální (směrová šipka a vzdálenost) a akustickou (pípání) informaci. Intenzita pípání vyhledávače odpovídá vzdálenosti přijímače od vysílače a na digitálním displeji se zobrazuje vzdálenost i směr k hledanému.

lavinový vyhledávač Pieps

Současné přístroje na trhu představují špičkovou elektroniku. Standardem jsou tři antény, možnost označení signálu (MARK) a morální stárnutí odstraňuje možnost aktualizace softwaru.

Nezapomínejte, že pípák je tak dobrý, jak dobře s ním umí zacházet jeho majitel. Proto trénujte, nejen s pípákem, ale i se sondou a s lopatou.

Pozor, současné smartphony nebo GPS navigace mohou rušit vyhledávač. Proto noste další elektroniku alespoň 50 cm od vyhledávače.

 
lavinový vyhledávač Pieps DSP SPORT
lavinový vyhledávač
PIEPS DPS SPORT
lavinový vyhledávač Arva AXIO
lavinový vyhledávač
ARVA AXIO
lavinový vyhledávač Pieps MICRO
lavinový vyhledávač
PIEPS MICRO
 


Sněhová lopata

Hlavní požadavky na lopatu jsou stabilita, ergonomický tvar a „rozumně“ nízká hmotnost a délka. Kovový list se dá snadno a rychle spojit aretačním mechanismem s držadlem, které je buď tvaru „T“ nebo „D“.

Bez lopaty zasypaného nevyhrabete

 

 


sněhová lopata
PIEPS TOUR

sněhová lopata
BLACK DIAMOND EVAC 7

sněhová lopata
PIEPS C 770
 


lavinová sonda

Lavinová sonda je důležitou lavinovou pomůckou. Používá se k ověření výsledku práce s vyhledávačem, k přesnému dohledání. Sondou zjistíme, jak je zasypaný hluboko. Platí pravidlo, že pozitivní sondu nikdy nevytahujeme.

 

lavinová sonda
PIEPS I PROBE II 220

lavinová sonda
PIEPS PROBE ALU 260

lavinová sonda
BLACK DIAMOND QUICKDRAW
PROBE TOUR 240

 


Lavinový batoh

Předně batoh je pouze výborným doplňkemsvaté trojice“ – vyhledávač, sonda, lopata. Ty se nosí na každou túru bez ohledu na podmínky.

Všechny lavinové batohy fungují na stejném principu. Ručním spuštěním aktivační jednotky, umístěné po ruce na zvoleném ramenním popruhu batohu, se nastartuje proces naplnění  airbagu (do 3 vteřin). Plnění obstará buď uvolněný stlačený plyn nebo výkonný ventilátor.

Pozitivní sondu nikdy ze sněhu vytahujeme!

Objem těla, které strhla lavina, se díky airbagu zvětší přibližně 1,5krát. O funkčnost airbagového systému se postará fyzikální zákon – pokud se pohybuje více částic najednou, plavou ty největší na povrchu. Při uvolnění laviny se člověk s nafouknutými airbagy stává v proudu sněhu onou velkou částicí, což mu zajistí nutný vztlak k tomu, aby zůstal na povrchu laviny. Batoh je samozřejmě pevně spojen s tělem lyžaře, což zajišťují mj. pevnostní švy i kovové přezky na všech popruzích.
 


lavinový batoh
PIEPS JETFORCE TOUR RIDER

lavinový batoh
ARVA REACTOR 40
 
Ukázka naplňování lavinového batohu s airbagem
 

Buďte komplet!

Účinnou záchranu z laviny zajistí jen kompletní nouzové vybavení!

pípák + lopata + sonda = nejrychlejší záchrana!


Řada lidí si myslí, že po lokalizaci vyhledávačem zasypaného snadno vyhrabe rukama nebo lyžemi. Je to nesmysl, především proto, že rychlost rozhoduje o záchraně života. Praktický pokus přesvědčivě ukázal, jak moc přispívá k úspoře času nejen lopata, ale i sonda.

Lavinové vybavení »

Batoh Pieps s lavinovou výbavou

Text: Michal Bulička

Další outdoorové čtení

Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...