Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Proč pořídit jógamatku

Mezi jogína a podlahu patří jógamatka

Pojďme „tomu“ dát jméno. Někdo TOMU říká podložka na jógu, někdo jógamatka. Je to vlastně jedno, jen prosím neříkejte matrace, na těch se totiž dělají jiné věci než jóga.

Jak to s těmi jógamatkami tedy je? Pojďme si zkusit v rychlosti říct, proč bychom mohli cvičit na podložkách, speciálně určených k józe.

Hlavně aby neklouzaly

Měly by být neklouzavé. Jednak vůči zemi a jednak vůči mokrým, zpoceným dlaním a chodidlům. Můžete namítnout, že se přece na józe moc nezpotíte, ale kdeže, budete mokří jako myš. Pokud si zajdete na dynamické styly, jako jsou Ashtanga Vinyasa jóga, powerjóga, Vinyasa flow yoga, nebo i na jógu v teple (hot joga, bikram), pak rozhodně oceníte neklouzavý povrch vaší podložky. (např. prAna Indigena Yoga Mat).

Naopak při pomalejších druzích jógy jako jsou Hatha jóga, Jin Jóga, restorativní jóga, nebo jóga pro specifické cvičence (těhulky či senioři) není nutné lpět na úplné neklouzavosti podložky a na její úkor zvolit komfortnější, měkčí podložku.

Lehké i skladné jógamatky

Pokud rádi cestujete a nechcete zbytečně nosit těžkou podložku, oceníte Travel Mat,  Transformation Yoga Mat nebo Xtra Lite Yoga Mat. Prostě jakoukoli lehkou, skladnou a zároveň stále neklouzavou jógamatku od kultovní kalifornské značky prAna.

Kvalitní podložka zlepšuje cvičení

Samozřejmě je to jen pomůcka a velmi dobře dokážete cvičit i bez jógamatky, ostatně nejlepší je to stejně po ránu, na trávě pokryté rosou... Já ale na podložkách trávím již více než 15 let několik hodin denně. Mám své oblíbené. A věřte mi, že pokud se chci plně oddat cvičení, je kvalitní podložka moc důležitá.

Pomáhá mi v náročnějších pozicích, podrží mě, když dlaně už nedokážou stát, a podpoří části těla, kde jsou kosti hned pod kůží (kolena, lokty, kyčle). Když mě nerozptylují otlačené kosti, můžu se plně soustředit na správné dýchání.

Takže mám podložek fakt hodně. Jsem ženská a tak často vybírám nejen očima ale i dlaněmi. Baví mě neklouzavé a v poslední době i přírodní, nejlépe zcela ekologické materiály.

Užijte si svou jógu, ať už s podložkou nebo jógamatkou

Text: Katarína Mikulandová, členka Rock Point Teamu
Foto: Dušan Štraus

Další outdoorové čtení

Objevte kouzlo Jizerek a užijte si výhledy na okolí Ještědu. Kam vyrazit na lyžích s tuleními pásy...
V Krušných horách na vás čeká několik skialpových tras různých náročností i délek. Podívejme se na ně více zblízka...
Šumava je krásná v létě i v zimě. Kudy se tedy můžeme vydat a obdivovat krásy Národního parku...

Skialpové trasy na Šumavě

28. 11. 2021
3 min čtení
Rady a tipy