Proč si pořídit běžeckou bundu a jak ji vybírat?

Každý kdo s během začne, velmi brzy pozná, že nutnou součástí běžeckého šatníku je bezpodmínečně běžecká bunda. I když se naučíme správně vrstvit, nepomůže nám to ochránit tělo před nepřízní počasí. Běžecká bunda má plnit zejména funkci ochrannou. Chránit by nás tedy měla před promoknutím v dešti a před prochladnutím při větrném počasí.

Chráníme tak zejména ledviny, krk a další části těla, které jsou náchylné na prochladnutí. Jelikož je běh vysoce aerobní aktivita, vyžadujeme od běžecké bundy jiné vlastnosti než od běžné turistické, protože v té bychom se během chvíle „zapařili“. Běžecká bunda je konstruována tak, aby byla prodyšná, větruodolná a částečně voděodolná (vodoodpudivá) nebo zcela nepromokavá.

Podle čeho tedy bundu vybírat? Důležité je, nejprve si odpovědět na otázky: KDE a JAK DALEKO běhám? Jiné požadavky na sportovní bundu budou mít víkendoví běžci a jiné zase ultramaratonoví dálkaři.

Proti dešti

Stačí bunda voděodolná nebo musí být přímo nepromokavá? Je třeba vědět, že čím vyšší má bunda parametry nepromokavosti, tím horší bude mít parametry prodyšnosti. Jednoduše řečeno, materiál nemusí stíhat „prodýchat“ ven vodní páry, které vypotíte a ty zkondenzují na vnitřní straně bundy. Budete sice perfektně chráněni před deštěm, ale budete se koupat ve vlastním potu.

Pokud tedy běháte pro radost pouze v parku kousek od domova, pak si hned nemusíte pořizovat membránovou bundu s vysokými hodnotami nepromokavosti, protože většinou v dešti ani ven nevyběhnete.

Naopak, pro ultratrailové běžce v horách je zase taková nepromokavá běžecká bunda nezbytností a jedinou ochranou v terénu. Dálkaři běhající v horách, „mimo civilizaci“, mají dost často bundy dvě. Jednu maximálně prodyšnou, sbalitelnou a ultralehkou a druhou nepromokavou, kterou si nesou v batohu. Nepromokavá bunda je běžnou součástí povinné výbavy na dlouhých, horských závodech.

Dynafit - bundu Ultra GTX ShakeDry stačí vytřepak a je suchá
Dynafit bunda Ultra GTX ShakeDry z materiálu Gore-Tex Active s technologií ShakeDry je určená na dlouhé běhy a usušíte ji pouhým protřepáním.

Proti větru

Nejširší nabídka dámských i pánských běžeckých bund je zaměřena na větruodolnost. Ty nejlepší mají stoprocentní odolnost proti proniknutí větru k tělu, ale za takové zaplatíte i několik tisíc. Pokud však běháte od jara do podzimu, určitě se hodí do takové bundy investovat více peněz. Kvalitní běžecké bundy od osvědčených výrobců budou mít kromě špičkových materiálů i perfektně propracovaný střih a dalších vychytávky. Dívejte se při nákupu také na to, zda je zadní díl bundy delší (lépe chrání ledviny) a zda se dá regulovat obvod spodního lemu bundy.

V nabídce narazíte také na „hybridy“ z několika materiálů, kdy větruodolné budou jen některé panely –  horní část zad, ramena, hruď a ty vymakanější budou mít i větruodolný pruh přes ledviny. Ostatní části mohou být např. ze strečového materiálu. Taková bunda skvěle ochrání před větrem a díky strečovým nebo síťovaným panelům bude velmi dobře prodyšná a umožňující maximální svobodu pohybu. Jen je třeba počítat s menší odolností před deštěm.

foto Dynafit

Na váze také záleží

Zejména závodníci a milovníci rychlosti budou klást důležitost na váhu sportovní bundy, protože se nebudou chtít tahat s nadbytečnou zátěží. Nejlehčí běžecké bundy váží do deseti deka. Bundy jsou sbalitelné do kapsy a na sobě je ani necítíte.

Chcete-li tedy (pro jistotu) do batohu nepromokavou běžeckou bundu, dívejte se na váhu. Vybírat můžete např. z materiálů jako je PertexShield nebo z nejlehčí varianty Gore-Texu, která se jmenuje Active. Tato membrána je nepromokavá a zachovává si obrovskou prodyšnost. Pozor ale na mechanickou odolnost materiálu, ne všechny bundy jsou vhodné pod batoh, jeho popruhy mohou poškodit látku tak, že ztratí vodonepropustnost.

Nepromokavé bundy mají vyšší váhu nejen díky tomu, že na vrchním materiálu je nalaminovaná nepromokavá membrána, ale také každý šev je podlepený a díky tomu tak naskakují další deka na váze.

Vychytávky musí být

Pokud jste si už ujasnili parametry, které má bunda mít, zaměřte se také na detaily. Učiní váš zážitek z běhu příjemnějším. Na co se zaměřit?
 

 • Garáž na jezdec zipu u krku (ochrání před přískřípnutím kůže nebo vousů),

 • Kapsy (většinou bývá alespoň jedna vnější kapsa, do které lze bundu i sbalit),

 • Zakončení rukávů (ideální do pruženky, protože se nejlépe přizpůsobí a přesto neškrtí),

 • Reflexní prvky (vždy by měl být zpředu i zezadu alespoň nějaký reflexní prvek, jde o vaši bezpečnost),

 • Odvětrání (síťované panely, odvětrávací „klapky“ nad lopatkami, zip v podpaží – každému bude vyhovovat něco jiného),

 • Stojáček tak akorát vysoký, pro ochranu krku proti větru (v případě bundy s kapucí může být kapuce zbalitelná do límce nebo volně ložená, která přechází přímo ze stojáčku),

 • Kapuce s pružným lemem nebo stahování obvodu šňůrkou. Při zkoušení vždy zkoušejte i s kapucí, ať víte zda dobře sedí – nepadá do očí nebo naopak netáhne...

 • Barva – zejména u dámské sportovní bundy bude stěžejní, ale je dobré si uvědomit, že čím více „křiklavá“ bude barva, tím více jste viditelnější zejména na okrajích silnic, v mlze, za šera,

 • Zip na zádech - umožňuje upravit šířku zad tak, že se vám pod bundu vejde běžecký batoh.
   

Zip na zádech pro možnost mít bundu přes běžecký batoh Zip na zádech umožní běžci zvětšit šíři bundy a nést pod bundou běžecký batoh.
Důležitá je i sbalitelnost běžecké bundy Dobrá sbalitelnost je důležitá. Někteří běžci mají bundu vloženou jen do kapes běžeckých kalhot.
Nezbytností u běžecké bundy jsou reflexní prvky Chtějte reflexní prvky - zvyšují vaši bezpečnost. Mohou být na kapuci, rukávech, ramenou, zádech i jako celopotisk některých panelů na bundě.

Běhat se dá i v zimě

Není nutné na zimu s během přestávat. Pokud nejsou mrazy dvacet stupnů pod nulou, tak nám pravidelné běhání nejen udrží fyzičku a nevypadnete z tréninku, ale postupně své tělo otužíme. Jen je třeba své dámské či pánské letní sportovní bundy vyměnit za ty, které budou dobře izolovat a ochrání před chladem. V zimním období se perfektně osvědčil Polartec Alpha. Při nízké gramáži dokáže perfektně izolovat a díky vodoodpudivým panelům ochránit před padajícím sněhem, větrem nebo mírným deštíkem. Polartec Alpha funguje na principu aktivní izolace, tedy čím intenzivnější je aktivita, tím lépe materiál funguje a odvádí vlhkost. Se základní vrstvou termoprádla vytvoří perfektní duo pro běžecké tréninky a aktivní pohyb v zimě a chladném počasí.

I holky, které jsou zimomřivější a neběhají na rychlost, spíš jen pro radost z pohybu, si navrství dvě základní vrstvy (krátký/dlouhý rukáv), dámskou běžeckou bundu z PolartecAlpha a můžou si užít prima zimní běh.

Bunda nebo vesta

Co je lepší? Zdá se, že co běžec, to názor. Někdo upřednostňuje bundu, protože chce mít chráněná zejména ramena, což u vesty nemá, někdo upřednostňuje vestu, protože chce mít naprostou svobodu pohybu rukou a přesto chráněná záda, krk a hruď před nepřízní počasí. Je tedy na každém běžci, v čem se lépe cítí.

 

Text: Eva Votavová
foto: Dynafit, Craft

Další outdoorové čtení

Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...
Chcete si dát pěknou a pohodovou vícedélku v Arcu? Máme pro vás pěkný tip, relativně nový a neokoukaný...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey