První skialp kurz otestoval nové trasy

První Rock Point skialp kurz letošní sezóny proběhl druhý adventní víkend v nové oblasti Krkonoš a základnu pro naše skitouristy vytvořil hotel Velveta. Jeden z našich častých účastníků si novou lokalitu nenechal ujít a napsal nám, jak si nové trasy užil. Je to skvělá možnost jak strávit adventní víkend daleko od předvánočního shonu a stresu.

Nové lokality, nové zážitky

Skialpových kurzů Rock Pointu se účastním již tři roky. Objevili pro mě nový svět skitouringu a svobody. Pomohli se základními dovednostmi a vybavením. Díky nim jsem také narazil na partu skvělých lidí. Proto jsem přivítal informaci, že kurzy jsou v roce 2018 v nových neokoukaných lokalitách a nabídnou nové zážitky.


S napětím jsem pozoroval předpověď počasí a když se objevila příležitost vyhnout se předvánočnímu úklidu, neváhal jsem a vyrazil v polovině prosince do Krkonoš. Přesněji, do hotelu Velveta, který leží na cestě do Špindlerova Mlýna v Přední Labské. 

Novou základnou v Krkonoších pro Rock Point skialp kruzy se stal hotel Velveta
Sraz máme v pátek v podvečer a po krátkém přivítání a chutné večeři spřádáme plány na sobotu. Vedoucí naší skupiny "Kulich" nám připravil zajímavou trasu po cestách a cestičkách v okolí Klínového potoka, až na Klínové boudy a přes Pláně do Špindlerova mlýna. Tak uvidíme, jak se s tím zítra popereme.

Začínáme pozvolna

Po snídani začíná program jako vždy povídáním o skitouringu a skialpinismu, lyžích, botách, vázání, pásech a všem co se skialpy souvisí. Pak už je čas vyrazit a konfrontovat teorii s praxí. 

Kulich vysvětluje základní principi skitouringu

Začínáme pozvolným stoupáním kolem několika chalup. Nikde ani živáčka, jen na rozcestí potkáváme skupinu běžkařů. My, ale mizíme neudržovanou cestičkou, kam žádný běžkař nezavítá. 
 

Rock Point skialpové kurzy 2018/2019 v Krkonoších
Rock Point skialpové kurzy - praxe je mnohem lepší, než teorie.


Nádherné údolí Klínového potoka s několika přítoky, které překonáváme po různých můstcích, je nádherně zasněžené. Krakonoš nás pak za celodenní úsilí odmění a když vystoupáme o něco výše, obloha se protrhá a na chvíli vykoukne sluníčko. Užíváme si výhled do údolí a pokračujeme k cíli naší cesty, který již vidíme nedaleko před sebou. 

předvánoční skialp Rock Point skialp kurz měl štěstí na sníh, ale bylo to o fous

Pozor na potok

Najednou Kulich z půli zmizí v ledovcové trhlině. Pravda, není to až tak úplně trhlina, natož ledovcová, ale i takový potůček pod navátou vrstvou čerstvého sněhu nám ukáže, že člověk musí být připraven na všechno.
předvánoční pohodový Rock Point skialp kurz

Na Klínové boudě je příjemné teplo a konečně si dáváme zasloužené jídlo a pivo. Posilněni vyrážíme na závěrečný úsek cesty.
 

na Rock Point skialp kurzu nechybí řádná občerstvovačka

Skitouring při měsíčku

Šeří se a my si vychutnáváme úplně jiný pohled na studenou krajinu. Měsíček nám chvílemi přisvítí, a tak ani nezapínáme čelovky a pokračujeme směrem na Pláně. 
 

Skitouring při měsíčku je prostě boží
skitouring při měsíčku, jen ticho, klid, šustění pásů a kužel světla od čelovky

Odtud nás čeká závěrečný sjezd s čelovkami do Špindlerova Mlýna. Pak místním autobusem zpět na Velvetu.
večerní sjezd jen při svitu měsíce a čelovek - pozor, ověřte si, zda se na sjezdovku večer smí
Byl to dlouhý den a po výborné večeři plánujeme trasu na neděli. Vyrazíme na opačnou stranu údolí a na závěr kurzu nás prý čeká překvapení. 

druhý den

Druhý den zahajujeme povídáním o tom, jak plánovat túry v horách, něco málo o lavinách, vybavení, a o tom, jaké informace sledovat a kde je možné je najít. Na tohle téma bychom mohli besedovat celý den, ale je čas vyrazit na kopec. 

první pokusy o skialpovou obrátku

Úvodní stoupání je správně příkré, a tak vyzkoušíme několik skialpových obrátek a pokračujeme k hranici lesa. Po cestě se blížíme k nádherné Bartlově skále. Odtud pokračujeme až pod vrchol, kde se napojujeme na cestu, která nás dovede k občerstvení na Rovinkách. 
 

skitouringová cesta nás zavedla k občerstvení na Rovinkách
skitouring v nádherné přírodě Krkonoš

lavinové vyhledávače a jedno psí překvapení

Následuje sjezd do údolí a zpět k hotelu. Čeká nás ještě závěrečná část kurzu, tj. praktické používání pípáků a sond při vyhledávání v terénu. Práce s pípáky je zajímavá a určitě je potřeba ji dobře potrénovat, než vyrazíme do velkých hor.

Nakonec je pro nás přichystané i slibované překvapení – vyhledávání zavaleného v lavině psy, které cvičí přímo na Velvetě. 

lavinové vyhledávání s pomocí psů - skvělý zážitek

Hynek se nechává zahrabat a my sledujeme vyhledávání psem v akci. Jakmile zachytí pach je již k nezastavení a neomylně Hynka nachází. Pak ještě následuje několik ukázkových cvičení se psy, kteří jsou teprve ve výcviku.
 

a šup pod sníh. Není lepší zkušenost, než vyzkoušet si sám na vlastní kůži jak se cítí člověk pod sněhem
pěkně zahrabat a doufáme, že psy jsou dobře vycvičení a najdou...

zkušený pes najde zahrabaného podle pachové stopy velmi dobře.

Odpoledne tak uteklo jako voda a je bohužel na čase se sbalit, rozloučit a vyrazit domů. Moc jsem si to zase užil a už se těším na další kurz!

text: Zdeněk Votava
foto: Zdeněk Votava, Hynek Novotný
 


Tip:

Vyberte si z dalších termínů skialpových kurzů v rámci Rock Point skialp Academy a zažijte s námi první skialpové krůčky. Nebo přijďte vypilovat svou techniku, poznat nové stejně skialpově naladěné nadšence a užít si prima víkend na horách.

vybrat kurz »

Rock Point Skialp Academy 2019 - kurzy, závody, testování, vzdělávání

 


 

Další outdoorové čtení

Vše o skitouringu najdete na jednom místě. Objevte nové termíny kurzů, nechte si poradit s výběrem výbavy, přečtěte si o tipech na skitouringové túry...
Skialpové hobby závody v u nás méně obvyklé dispciplíně - sprint startují již 25. 2. 2023, nepromeškejte...
Počasí si s námi hrálo do poslední chvíle. Nakonec nám pán hor Krakonoš přinesl dost sněhu na to, abychom odstartovali na vrchol Lysé hory. Jak to letos bylo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey