Půl kilometru lezení v srdci Totes Gebirge

6 min čtení 18. 08. 2020

Dlouhá západní stěna vrcholu Hohes Kreuz nabízí v jedné vícedélkové linii prakticky vše, co si srdce lezce – požitkáře, žádá. Krásné horské prostředí s velkolepými výhledy, pestré lezení všeho druhu i dobré jištění s pohodlnými štandy. A aby toho nebylo málo, ještě navíc horskou chatu s hospodou půl hodiny od chvíle, kdy sundáte lezečky.

Před nedávnem jsme tu nadhodili tip na vícedélkové lezení nad jezery na západě Totes Gebirge a také jsme vás upozornili na nejdelší rakouskou ferratu vedoucí na nejvyšší vrchol pohoří, Großer Priel. I tentokrát se podíváme do blízkých a oblíbených „Mrtvých hor“, ale nastoupíme do nich ze severu.

Jden z extrémně pohodlných štandů
Jeden z extrémně pohodlných štandů

Na severním okraji Alp

Údolí Almtal je snad nejbližší alpské údolí, pokud cestujete z Česka směrem na jih. V jeho závěru najdete nejen krásné jezero, ale také východisko mnohých tras, které vás zavedou do rozlišných koutů rozlehlého a divokého pohoří Totes Gebirge. Nástup k vícedélkové cestě Kreuzkante je sice delší, ale je navigačně poměrně snadný. Stačí se držet turistické značky k Welser Hütte.
 

Kreuzkante ve večerním světle Na vzdušném štandu pod 8. délkou
Kreuzkante ve večerním světle Kreuzkante ve večerním světle

Samotná navigace pod stěnu se odehrává až v poslední půlhodině. Dobře si prohlídněte polici, po které je potřeba dojít za západní hranu k nástupovému koutu. Je to vždycky velká úleva, když si člověk po dlouhém nástupu oddechne, že je na správném místě bez bloudění. I když jsem cestu v úvodu zaslouženě vychválil, není to vysloveně procházka. Pokud lezete šestky na překližce, nebude to pravděpodobně zcela dostatečná průprava. Klasa je tu docela přísná. Také jištění, byť nové a relativně časté, snese tu a tam doplnění o nějaký ten friend nebo vklíněnec.

Dolezy na suťové police jsou občas ošemetnéDolezy na suťové police jsou občas ošemetné

Ale zpět k superlativům. Obvykle lezci oceňují kompaktní skálu bez vegetace a intermezza v podobě choďáků. Ale tady to příroda vymodelovala docela chytře. Po krásné lezecké délce následuje často police, kde si parádně odpočinete bez visení v sedáku. A pak vás zase čeká skvělé lezení. Ano, najdete tu v první polovině cesty i nějakou tu suť a lehčí délky, ale čím výše lezete, tím je linie zajímavější a kompaktnější.

Mnohé štandy jsou na pohodlných policích
Mnohé štandy jsou na pohodlných policích

Kouty, plotny, převisy a poctivá klasa

Charakter Kreuzkante je velmi různorodý. Exponovaná linie servíruje plotny a krátké převisy, traverzy, spáry i kouty. Od každého trochu, abyste se nenudili. Po úvodních třech délkách, stejně jako po té deváté, je možnost z cesty nouzově utéct směrem doprava. To je možnost, kterou si nikdo nepřeje, ale je fajn, když se taková snadná ústupová možnost nabízí.

Na Kreuzkante vás čekají i krátké plotnyNa Kreuzkante vás čekají i krátké plotny

Lezecky náročnější délky čekají zákeřně v druhé polovině. V osmé délce vás čekají technické kroky v plotně a vypečený koutek. Hned v deváté pak traverz a převis, který naštěstí oplývá dostatkem chytů. Posledních pět délek je pak parádní lezení v konstantní obtížnosti kolem šestky. Obzvláště vypečená je 12. délka, která je i klíčová. Svižná a silová stěnka donutí vymáčknout ještě poslední zbytky sil.

Až do poslední chvíle vás čeká solidní lezení kolem šestého stupně
Až do poslední chvíle vás čeká solidní lezení kolem šestého stupně

Pak už zbývá jen dolézt závěrečné délky a v poklidu sestoupit na chatu Welser Hütte, která se krčí pod severozápadní stěnou Großer Priel. Jedno orosené na této výjimečně útulné chatě je tím nejlepším závěrem za parádní túrou. Pokud nemáte naspěch, určitě zvažte přespání na chatě, na další dny je tady cílů ještě na rozdávání (viz Další tipy).

Welser Hütte (1740 m) v posledních paprscích
Welser Hütte (1740 m) v posledních paprscích

Hodí se vědět:

Lokalita:

Rakousko, Totes Gebirge, Hohes Kreuz (2174 m)

Odkaz na mapu: Nástup pod Kreuzkante


 

 

Nástup pod stěnu viz mapa výše – po turistické cestě směrem k Welserhütte a u posledního skalního výšvihu doleva přes suťové pole k výrazné západní hraně. K hraně dojděte po rampě a obejděte hranu na severní stranu k nástupu Kreuzkante pod koutem s borhákem. Na nástup počítejte s 2–3 hodinami.

Sestup od posledního štandu po polici doprava a po vyšlapné stezky k chatě Welser Hütte. Odtud po turistické stezce zpět k Amltalerhaus.

Večerní sestup k Welser HütteVečerní sestup k Welser Hütte

Mapy a průvodce:

Online průvodce  najdete na bergsteigen.com. Cesta je také v němčině popsaná v knižním průvodci Genussklettern Österreich Mitte z nakladatelství Alpinverlag.

Kdy vyrazit?

Kreuzkante se dá pohodlně lézt zhruba od května do října. Na západní hranu svítí hlavně odpoledne, což může být v chladnějších dnech výhoda. V tropických teplotách naopak s nástupem neotálejte. Počítejte s dlouhým nástupem a minimálně 3 hodinami lezení.  

Po 9. délce je možné z cesty utéct k chatě. Ale to by byla škoda
Po 9. délce je možné z cesty utéct k chatě. Ale to by byla škoda

Kde složit hlavu:

Dole v údolí se můžete ubytovat v Almtalerhausu, nahoře naopak na skvělé AV chatě Welser Hütte. Pokud přijedete pozdě večer nebo si potřebujete odpočinout před cestou domů, dá se přenocovat na parkovišti.

Příjezd a parkování:

Linz – Voralpenkreuz – Grünau im Amltal. Odtud stále na jih směrem k jezeru Almsee a na jeho severním okraji po doleva směrem na Almtalerhaus. Pozor, cesta k Almtalerhausu je vždy od 15. září do 15. října zavřená!

Náročnost:

  • obtížnost:  6+
  • délka: 500 metrů/14 délek
  • topo: zde

 

Kreuzkante - topo


Vybavení:

Dvojitá lana 2x50 metrů, 11 expresek, smyčky na provázání štandů, helma. Pokud neoplýváte nadbytkem morálu, využijete i sadu vklíněnců a pár friendů. Nezapomeňte na vodu, lékárničku, bundu  a pro jistotu i čelovku.

Na štandu si odpočinete, v délkách slušně zalezete
Na štandu si odpočinete, v délkách slušně zalezete

Předpověď:

Na předpověď počasí můžete kouknout například na Meteoblue

Ostatní tipy:

Určitě si vychutnejte povýstupový relax a občerstvení na Welser Hütte. Máte-li den navíc, můžete tu i přespat a druhý den si vyšlápnout po normálce na Grosser Priel, nejvyšší vrchol Totes Gebirge nebo si užít pěknou zajištěnou cestu Tassilo Klettersteig na Schermberg. Na chatě také nadete informace o dalších lezeckých možnostech v okolí.

  

Text a foto: Jakub Cejpek
 Jakub Cejpek - člen Týmu Rock Point
JAKUB CEJPEK

Fotograf, horský průvodce a člen Rock Point Týmu. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku. Je členem Rock Point Týmu.

www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek

Další outdoorové čtení

Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy
Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey