Rock Point běžecká výzva "napříč Šumavou" - Objevujeme trasu

8 min čtení 26. 05. 2020

Tenhle plán zrál v hlavě dlouho! Byla běžecká forma, ale díky Rock Point Horským výzvám, které poslední roky v plné sezóně braly každý měsíc jeden prodloužený víkend, nebyl čas ani morální síla pustit se do další organizačně i fyzicky náročné akce. Až teď to vypadá, že se všechno sešlo a 28. 5. 2020 vyrazí parta čtyř běžců „NAPŘÍČ ŠUMAVOU“. Já už bohužel budu jen v podpůrném týmu. Běžecká forma a kondice jsou dávno pryč. Ale to nevadí. I tak se hodně těším.

Rock Point běžecká výzva - Napříč Šumavou = 4 běžci, 4 dny, 170 km

Běžecký projekt tvořený srdcem

Těším se proto, že Šumavu mám rád. V její západní části jsem díky rodičům strávil spoustu času v zimě i v létě. Na jejích svazích jsem se učil lyžovat, bral jsem sem svěřence na soustředění … Ani dnes tomu není jinak. Vracím se sem stále. Třeba i jeden z Rock Point Trailrunningových kempů máme na Šumavě. Šumava nikdy nezklame! Navíc ji máme takříkajíc za humny i z hlediska sídla Rock Pointu nebo značky Hannah.

Proto jsme se s Martinem Mužíkem, mým bývalým svěřencem, úspěšným běžcem a v poslední době také trenérem, který se mnou připravuje Rock Point Trailrunningové kempy, rozhodli pustit se do nového projektu.

Projekt, který určitě není objevitelský ani průlomový, ale taky není běžný, a hlavně je pro nás srdcovou záležitostí.

Šumava

 

Pojďte do toho s námi aneb běžíme "tutady"

Pojďte do toho s námi! Sledujte zážitky běžců po celé 4 dny na sociálních sítích Rock Pointu. Těšte se, co bude následovat. Běží pro vás objevit letní ROCK POINT VÝZVU! Detaily vám odhalíme v průběhu června.

Trasa povede: z malé vesničky Dešenice u Nýrska ze západního podhůří Šumavy, kolem vodní nádrže Nýrsko, přes vrchol Ostrého, Černé a Čertovo jezero, Železnou Rudu, jezero Laka, Prášily, Prášilské jezero, Poledník, Vchynicko-tetovský kanál, Čeňkovu pilu, Antýgl, Modravu, Březník, pramen Vltavy, Bučinu, Knížecí Pláně, Strážný, bývalou Krásnou Horu, Nové Údolí, Třístoličník, Plechý, Plešné jezero, až na Lipno do Nové Pece. Jinými slovy ze západu na východ, od přehrady k přehradě...
 

běžíme v rámci běžeckého projektu Rock Point běžecká výzva Napříč Šumavou
Trasa vede přes Černé i Čertovo jezero - Šumava

 

4 běžci, 4 dny, 3 noci v přírodě, 170 km!

Trasa vede samozřejmě tak, aby nebyla v konfliktu s platnými pravidly pro pohyb v Národním parku Šumava. Možná je na ní více asfaltu, než by se nám líbilo, určitě se nepodíváme na všechna atraktivní místa, ale smyslem našeho přeběhu „NAPŘÍČ ŠUMAVOU“, není touha po senzaci za každou cenu. Čtyři dny v přírodě si bezpochyby hodně užijeme a běžci navíc podají hodnotný sportovní výkon. Spát budeme na místech k tomu určených a budeme se pohybovat tak, abychom za sebou zanechali co možná nejmenší stopu, přestože se pokusíme výkon běžců i krásnou šumavskou přírodu zdokumentovat. 

Za podporu děkujeme značkám: Rock Point, Dynafit, Hannah, Adventure Menu, LifeFood a Ethic Sport.

Rock Point běžecká výzva

Běžecký tým:

       
Martin Mužík Martin Mužík je autor trasy. V mládežnických kategoriích patřil k nadějným běžecům na atletickém oválu. Stal se reprezentantem České republiky, mnohonásobným mistrem České republiky i účastníkem mládežnických Mistrovství Evropy v dráhové atletice i krosu. Vybojoval 11. místo na Mistrovství světa v běhu 3000 m překážek dorostenců. V posledních letech se věnuje trailovému běhání a v letech 2018 i 2019 si doběhl pro několik medailových umístění v Rock Point Horských výzvách. Hledá si vlastní projekty jako například jednodenní přeběh Českého lesa v délce lehce přes 100 km, který realizoval v roce 2019 s tréninkovým parťákem Filipem Tomešem. Stal se běžeckým trenérem na Rock Point Trailrunningových kempech a ambasadorem značky Dynafit.
Instagram: @muzajs.bezec

 
Linda Beniačová Linda Beniačová je jednoznačně nejaktivnější závodnice v týmu. Trailová běžkyně se zaměřuje hlavně na ultra traily a čím delší je závod, tím lépe. Trailovou školou a tréninkovým hřištěm pro ni je od dětského věku Malá Fatra, v jejíž blízkosti vyrůstala. Vystudovala pedagogickou fakultu, obor TV v Nitře. V současné době žije Linda v Brně, kde vede běžecký klub Running zone, kde se potkávají všechny věkové i výkonnostní kategorie běžců. Její prioritou při vedení běžeckých tréninků pro sebe i pro klubové svěřence je individuální přístup, široké znalosti fyziologie a sportovní zkušenosti týkající se nejen běhání. Od roku 2019 je také na seznamu terapeutů metody SPS (SM systém). Je  amabasadorkou značky Dynafit.
Facebook: https://www.facebook.com/linda.beniacova
 
Radek Civiš Radek Civiš je od mala sportovec tělem a duší. Vyzkoušel mnoho sportů ať tradičních tak netradičních. Vystudoval fakultu sportovních studií v Brně. Prožil deset závodních let na horském kole. Kajak a plachetnice jsou pro Radka vášní, hory láskou, volné potápění a běh inspirací. Poslední 3 roky si užívá jen jako běžec a skialpinista bez závodních ambicí. Jeho hlavním motivem je poznávání a radosti z pohybu.

 
Filip Tomeš Filip Tomeš byl podobně jako Martin v mládežnických kategoriích nadějný běžec na dráze. Závodil za Baník Stříbro a pravidelně se účastnil atletických republikových šampionátu dorostu a juniorů v běhu na 800 m. Později se studiem na vysoké škole objevil kouzlo skalního a následně vysokohorského lezení. V posledních letech se věnuje trailovému běhání a v letech 2017 a 2018 si doběhl v kategorii dvojic pro celkové vítězné umístění v Rock Point Horských výzvách na trase Half. S Martinem Mužíkem společně trénují v rodném Tachově a podnikají spolu trailové výzvy jako například jednodenní přeběh Českého lesa v délce lehce přes 100 km. Nebo s Honzou Krabcem třeba 22hodinový nonstop speedhikingový traverz alpského hřebene Jubileumsgrat mezi vrcholy Alpspitze a Zugspitze s výstupem od auta a sestupem k autu.


 
 

Podpůrný tým:

Členy podpůrného týmu jsou Honza Krabec, dlouholetý zaměstnanec Rock Pointu a atletický trnér, dále bývalý úspěšný český reprezentant v letním biatlonu, ultra  horských bězích a Sky maratonech Tomáš Bystřický. A dále skvělí fotografové a kameramani, vyznavači různých více či méně adrenalinových outdoorových aktivit Jakub Cejpek a Robin Trnka.

       
Honza Krabec Honza Krabec je dlouholetý zaměstnanec Rock Pointu a celý projekt vymyslel. Absolvoval FTVS UK Praha, stal se atletickým trenérem s nejvyšším trenérským vzděláním a více než 25letou trenérskou praxí v atletickém oddíle ve Stříbře. Sám se aktivně atletice věnoval od 12 let a od 15 let pak na závodní a postupně vrcholové úrovni. Stále aktivně běhá, získal např. medailová umístění v závodech Rock Point Horské výzvy v roce 2018, 2017, 2015 i 2014. K největším trenérským úspěchům řadí kromě medailistů z mistrovství České republiky hlavně účasti svěřence na mládežnických Mistrovstvích Evropy v krosu i na dráze a 11. místo z mládežnického Mistrovství světa v běhu na 3000 m překážek.

Velmi blízko má i k vysokým horám. Kromě lezení v Alpách má za sebou řadu horolezeckých expedic a výstupy na vrcholy v nejvyšších světových pohořích včetně osmitisícových. V roce 2006 stanul na vrcholu 8035 m vysokého Gasherbrumu II. Dnes běhá spíše pro radost a udržování fyzické kondice. Výzvy stále hledá i při lezení v horách. Běžecky se kvůli loňské operaci kotníku do projektu nezapojí.

 
Jakub Cejpek Jakub Cejpek je šéfredaktorem časopisu Everest, fotograf, horský průvodce, horolezec a dobrodruh tělem i duší.  Z nejrůznějších outdoorových aktivit dává přednost veškerému vertikálnímu pohybu – ať už jsou to prosluněné skály nebo zasněžené vrcholky šestitisícovek. Kromě nesčetných výprav do oblíbených Alp ho v uplynulých letech vítr zavál do všech koutů světa – od pustého Pamíru až po bolivijské Altiplano.
WWW: cejpek.com 
 
Tomáš Bystřický Tomáš Bystrický je člen Rock Point Týmu, ambasador značky Dynafit a trenér biatlonu. Bývalý reprezentant České republiky v letním biatlonu, horských ultra bězích a SkyRunningu, držitel vítězství SP v letním biatlonu a mistr světa v letním biatlonu 2017. Na svém kontě má také účast na Mistrovství Evropy 2015 a světa 2016 ve SkyMarathonu.  Vítězství v Pražské stovce 2014, Horských výzvách 2014 a 2016. Byl účastníkem Gore-Tex Transalpine Run 2014 nebo ultramaratonu Transvulkania 2017 na Kanárských ostrovech.
 
Rob Trnka Rob Trnka je vášnivý biker, dobrodruh a všestranný sportovní fotograf, který spolupracuje s Rock Pointem již několik let. Je to cyklista každým coulem a spolupracoval např. s Brianem Lopesem.
 

 

Text: Honza Krabec
Foto: Honza Krabec, Martin Mužík, archiv účastníků

Další outdoorové čtení

Vše o běhu na jednom místě. Naučíme vás správný běžecký styl, otestujete si boty světových značek na vlastní kůži, poradíme s výběrem, doporučíme tréninkový plán...
Stezka Českem se v některých úsecích stávala téměř Stezkou smrti. Jak se osm handbikerů popralo s terénem...
Cyklojízda vozíčkářů na handbiku proběhne na Stezce Českem. Přidejte se na kole k handbikům, startujeme už 1. 7. 2022 z Karlových Varů...

Stezkou Českem na handbicích

30. 06. 2022
3 min čtení
Podporujeme

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey