Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Rock Point Horská výzva Šumava ve výsledcích

Novou trasu na Šumavě ovládli úplní nováčci

 

Jak se vám líbila nová trasa na Šumavě? Podle bezprostředních ohlasů těsně po závodě, byla krásná a náročná. S tím souhlasíme. Prohlédněte si fotky, najděte se ve výsledkách a už se těšte na 4. závod v Jeseníkách:
 

 

Třetí zastávkou na Šumavě pokračoval seriál Rock Point Horská výzva. O víkendu se do Železné Rudy sjeli milovníci horských běhů a trekingu, kteří si mohli vyzkoušet jednu ze tří vypsaných běžeckých tras nebo naopak nesoutěžní benefiční pochod. Letos premiérově se pod přípravou tras podepsal ultratrailista Tomáš Bystřický se šéfem Horské služby Šumava. A stálo to za to! Šumavský díl byl mimořádně atraktivní pro všechny výkonnostní skupiny. Šumavu těžkou i krásnou nakonec poznalo na šest stovek běžců z celé republiky. Závod ale ovládli nováčci.

Rock Point Horská výzva Šumama - vítězové trasy Long muži

"Běhání, lyžování, sjezdování nebo skiaplinismus jsou prostě sporty, které do hor patří. Byly ale ohlasy, že Šumava je běhací pouze na asfaltu, tak jsme se rozhodli, že tohle změníme, protože na Šumavě je mnoho krásných míst, které stojí za to, abychom na ně lidi nalákali a přesně o to jsme se snažili. Ukázat, že tu jsou krásné lesní cesty a krásné výběhy. To byl hlavní impuls, proč jsme se sami na přípravě trasy podíleli," vysvětlil Michal Janďura, šéf Horské služby Šumava, který právě se zkušeným běžcem Tomášem Bystřickým stál za zcela novými trasami západočeského dílu Rock Point - Horské výzvy. "Chtěli jsme přitvrdit a udělat cesty atraktivnější. Přesně tak o nich lidé v cíli mluvili. Na trase sice trochu nadávali, ale v cíli vládlo nadšení. Dosáhli jsme optimální hranice mezi těžkým závodem a zvládnutelným pro začátečníky. Každý se na ní vyřádí, trasa je zajímavá pro eliťáky i pro hobíky," shrnul spokojeně ambasador Tomáš Bystřický.

Rock Point Horská výzva Šumama - Tomáš Bystřický ambasador závoduRock Point Horská výzva Šumama

Jeho slova potvrzují ohlasy nejen účastníků, ale i samotného ředitele seriálu Pavla Zitty, který si stejně jako u předchozí zastávky "střihnul" trasu Short. "Trať se mi líbila. Skvěle jsem si odpočinul a odreagoval se. Samozřejmě bylo peklo, když ke konci už seběhnete do Rudy a pak na vás čeká ještě pětikilometrová smyčka. To je hodně na morál, prostě výzva," usmál se ředitel Zitta.

Na běžce čekaly obligátní tři závodní distance - Long (67,3 km), Half (43,3 km) a Short (18,6 km). Královskou trasu, která startuje vždy pět minut před páteční půlnocí, ovládli absolutní nováčci - Jan Loqnenz a Jiří Partl. "Známe se devět a půl hodiny," prohlásil v cíli po sedmihodinovém vítězném běhu Jiří Partl. "Já běžel druhý závod. Ani jsem neměl slušný výsledek, abych někomu mohl říct, pojď se mnou běžet. Jirka na seznamce někoho hledal, tak jsem mu řekl, že si na to věřím, a ve středu padlo rozhodnutí, že to spolu dáme. Měli jsme štěstí. Myslím, že taková náhoda se stává jednou za sedm let," usmál se parťák Jan Loqnenz, když upozornil na sedmý ročník soutěže Rock Point - Horská výzva.

Rock Point Horská výzva ŠumamaRock Point Horská výzva Šumama

Pouhých dvacet vteřin za nimi doběhl plzeňský dogtrekař Vlastimil Vágner. "Po minulé Výzvě jsem byl plný bebíček, takže jsem dnes úplně závodit nechtěl. Spíš si pohlídat ostatní dogtrekaře a jít na jistotu. Možná ale, že kdybych věděl, že jsou přede mnou jen dvacet vteřin celkoví vítězové, tak to nakopnu," mrknul plzeňský borec Vágner.

Rock Point Horská výzva ŠumamaRock Point Horská výzva Šumama
Rock Point Horská výzva ŠumamaRock Point Horská výzva Šumama

Obdivuhodnými výkony se ale blýskly také ženy." Trasa byla super, žádný asfalt. Přes noc jsme nic neviděly a pak už nám to bylo jedno. Jen jsme doufaly, že před námi žádné holky nejsou," svěřila se členka vítězné ženské dvojice na Longu Hanka Přádková, která si s kolegyní Monikou Gemelovou pro zlato přijela až z Ostravy. "Ve čtyři skončíš v práci, v pět sedneš do auta, v půl jedenácté vystoupíš a ve dvanáct běžíš. Stojí to zato. Organizace a zázemí závodu je super,"dodala s úsměvem Monika Gemelová.

Rock Point Horská výzva Šumama

Na třech distancích se soutěžilo téměř ve dvou desítkách kategorií - muži, ženy , dvojice i dogtrekaři. Na Šumavu za svojí "Výzvou" dorazili lidé z celého Česka. Účastníci se napříč kategoriemi shodli, že změny na trasách, kdy asfaltové pasáže nahradily trailové úseky, byly velkým přínosem. "Trasa byla náročná a krásná. Opravdu moc krásná. Prvních pětadvacet kilometrů to bolelo, ale mám z toho velmi dobrý pocit. Do Výzvy jdu s dobrým pocitem, že budu v krásných horách a poznám nová místa a nové lidi," svěřila se Veronika Martínková, vítězka stření trasy Half, která na Šumavu dorazila také až z Ostravy. Skvěle ji ale sekundovala stříbrná Jindřiška Zemanová. "Pro mě to byla první Horská výzva a vůbec jsem nevěděla, co od toho mám čekat, ale na Hojsovce máme chatu, takže tady znám každý kámen a přišlo mi škoda to nevyužít. Říkala jsem si, že když to mám takhle za barákem, že to prostě musím dát," pronesla spokojeně plzeňská triatlonistka.

Nedílnou součástí Rock Point - Horské výzvy je i nesoutěžní benefiční Pochod s Mixitkou, ze kterého polovina startovného poputuje na konto Elišky Vachtlové, u které kvůli nedostatku kyslíku při porodu došlo k těžkému poškození mozku. Mladé slečně letošní ročník i díky příspěvku od firmy Synlab přinesl částku ve výši 14 460 korun.

Rock Point Horská výzva Šumama - pochod s Mixitkou

Čtvrtá zastávka seriálu pokračuje za necelé tři týdny v Jeseníkách. Na Červenohorském sedle se běžci potkají 11. a 12. srpna a stále je prostor se přihlásit buď on-line na webu nebo přímo na místě. "Věřím, že se mezi běžci rozkřikne, jak se nám podařilo trasy vylepšit a stále více budeme lidi motivovat ke zdravému pohybu v horách," zve k další účasti šéf Horské služby Šumava Michal Janďura.

Více na: www.horskavyzva.cz

 

Další outdoorové čtení

NOVINKA - Soustředění pro pokročilé běžce a běžkyně...
Pojďte si s námi po všech těch lockdownech proběhat krásnou šumavskou přírodu...
Podívejte se, kdo vyhrál v jednotlivých kategoriích historicky prvního běžecko-turistického projektu Rock Point "napříč Šumavou"...