Proč pořádáme Rock Point Trailrunning kempy

7 min čtení 13. 03. 2019

Bězecké kempy v horské přírodě už můžeme v souvislosti s Rock Pointem označit jako tradiční součást outdoorového kalendáře. Jejich duchovním otcem a hlavní postavou je Jan Krabec - atletický trenér, aktivní závodník, horolezec a opora našeho marketingu.

Honzo, jak vznikla myšlenka pořádat běžecké kempy?

Nápad pořádat běžecké kempy pro širokou běžeckou veřejnost vznikl naprosto přirozenou cestou, jako součást celého trailrunningového projektu Rock Pointu. Prodejců běžeckého vybavení je spousta. My jsme nechtěli jít cestou pouhého zaplnění poliček zbožím na obchodech a jejich prodeje. To není náš styl. Smyslem naší práce je pomáhat lidem odbornými radami, ostatně heslo „outdoor expert“ je součástí našeho loga. Tím se odlišujeme od konkurence.

První dva kempy jsme veřejnosti neotevírali. Byly čistě pro personál našich prodejen. Je pro nás důležité, aby naši prodavači běhali, věděli, co a proč zákazníkům nabízejí. Prostě měli osobní zkušenosti a zážitky. Kempy pro veřejnost jsme spustili, až když jsme měli jistotu, že máme zákazníkům i v tomhle směru co nabídnout a program i lokality kempů budou „vymazlené“ k dokonalosti. Sice jsme s Tomášem Bystřickým měli dlouholeté zkušenosti s tréninky a soustředěními dětí, ale s dospěláky se pracuje přeci jen jinak, mají jiná očekávání i možnosti. Z ohlasů účastníků máme pocit, že se nám daří jejich představy naplňovat.     Rock Point Trailrunning kemp 2018 v Rakousku
(z běžeckého kempu v Rakousku)
 

Proč je hlavní disciplínou kempů trailrunning?

Dovolím si parafrázovat slogan z jednoho nejmenovaného německého seriálu… Naším revírem vždycky byly, jsou a budou hory, skály, les, krkolomné cestičky…  To platí nejen pro běhání. Jsme specialisté, kteří chtějí nabízet to, co opravdu umí. Na silnici nejsme doma, není to naše krevní skupina. Trailové běhání má své obrovské kouzlo a je také pravdou, že má i svá specifika. Byť samozřejmě běžecké základy jsou stejné a ani trailový specialista se příležitostnému tréninku na silnici nevyhne. Proto třeba v nabídce máme i silniční boty.

Rock Point Trailrunning kemp 2018 v Rakousku
(z běžeckého kempu v Rakousku)

Jaké nejčastější běžecké nedostatky sleduješ u účastníků kempu?

Myslím, že základní problém je, že máme vesměs málo času a přitom chceme stihnout maximum. Proto většina začátečníků a hobíků sklouzává k tomu, že běhá doslova do roztrhání těla. Není čas na rozcvičení se před tréninkem, není čas na pestré průpravné tréninky, není čas na regeneraci, jen se polykají kilometry. Pak samozřejmě často chybí síla i technika, tepová frekvence při tréninku bývá trvale vysoká, nedostaví se očekáváný výkonnostní progres, ale naopak lokální přetěžování, zdravotní komplikace….  Na druhou stranu, je fajn, že se nám na kempech snaží účastníci naslouchat, nebojí se zkoušet nové věci, nebojí se, hrát si. Trénink se dá opravdu pojmout i zábavně. Často se dost nasmějeme.

Rock Point Trailrunning kemp 2018 na Vysočině
(z běžeckého kempu na Vysočině)

Vyjmenuj několik důvodů, proč je dobré zúčastnit se běžeckého kempu?

Částečně jsem odpověděl v předchozí otázce. Naším cílem není za těch pár dní účastníky strhat a naběhat s nimi rekordní objemy kilometrů.  Mluvíme s nimi o principech tréninku, vysvětlujeme, proč je to či ono důležité a jaké místo by to v tréninkovém plánu mělo mít. Nevynecháváme běžeckou abecedu, odrazová cvičení, posilování všeobecné i speciální, kompenzační cvičení, zařazujeme rychlostní i technické tréninky.

Používáme video, aby se účastníci při běhu viděli a dostali komentář s doporučeními. Samozřejmě, že nechybí ani běh v terénu s praktickými ukázkami, návod jak zvládnout seběhy, výběhy a podobně. Nezapomínáme ani na regeneraci. Večery na našich kempech patří přednáškám o závodění, vybavení nebo třeba o horách. Věřím, že si z kempů účastníci něco odnášejí a zařazují i do tréninků doma. Myslím, že bezvadným zpestřením je také běhání ve skupině. Dá se popovídat, sdílejí se zážitky i zkušenosti. Prostě je to fajn. A jsme rádi, že se s námi jezdí běžci opakovaně.
 

Rock Point Trailrunning kemp 2018 na Vysočině (z běžeckého kempu na Vysočině)

Liší se od sebe jednotlivé kempy kromě lokality i zaměřením?

Ano, liší se. Každý kemp je jiný. Byl to od počátku náš záměr. Z logiky běžeckého roku je prvním kempem vlastně ten listopadový v Jizerských horách, který je čtyřdenní a je zaměřený opravdu na to, co by bylo dobré v začátku přípravného období na další sezonu udělat. Více běháme, posilujeme a také regenerujeme. Všichni hodnotí velmi vysoko také luxusní zázemí chaty Tesanka, kterou provozuje biatlonový mistr světa Roman Dostál.

Rock Point Trailrunning kemp 2018 v Jizerských horách
(z běžeckého kempu v Jizerských horách)

Dubnový kemp na Vysočině je naopak už na začátku závodní sezóny. Proto máme připravený i intenzivnější běžecký program zaměřený k závodům. Neznamená to ale, že ten, kdo nebude závodit, na kemp nemůže. Vždy máme na kempech skupinky podle výkonnosti a zaměření tréninku. Ke kvalitnímu tréninku na Vysočině neodmyslitelně patří špičková regenerace, strava a vůbec vše, čím si nás v penzionu Horácko hýčkají.

Rock Point Trailrunning kemp 2018 na Vysočině
(z běžeckého kempu na Vysočině)

Prázdniny jsou o dovolených. S nadsázkou si troufám říct, že i náš srpnový kemp v rakouském Hinterstoderu je ideální dovolenkovou záležitostí pro běžce. Loni se sešla bezvadná parta nadšenců. Přálo nám počasí. Proběhali jsme, co se dalo. Krása střídala nádheru. Kdo nezažil, těžko uvěří. Kemp byl plánovaný jako zážitkový, a to beze zbytku splnil. Od rána venku, běhání po horách, k večeru koupání, kompenzační cvičení, posilování. Večer sdílení fotografií a zážitků. Moc se do Hinterstoderu zase těšíme. Bez problémů s námi může jet i celá rodina. Máme totiž připravený i intenzivní turistický a kondiční program pro neběžce, i třeba lehčí turistiku pro rodiny s malými dětmi.

Rock Point Trailrunning kemp 2018 v Rakousku
(z běžeckého kempu v Rakousku)

Šumava je pro nás trenéry srdeční záležitostí. Jsou to naše domovské hory. Jezdívali jsme tam na soustředění už jako děti sportem posedlé, teď tam jezdíme „trápit“ naše svěřence jako trenéři. Kemp na Šumavě prostě musí být! Centrální Šumava je krásná a chceme z ní účastníkům ukázat co nejvíce. Kromě jednoho tréninku techniky, máme připravené ty nejhezčí trailové trasy v blízkém i vzdálenějším okolí Churáňova.

Rock Point Trailrunning kemp 2018 na Šumavě
(z běžeckého kempu na Šumavě)

Na všechny kempy kromě šumavského s námi mohou jet i aktivní neběžci. Máme připravený souběžný turistický program obohacený kondičním posilováním pod vedením kondiční trenérky Venduly Šťastné.

Rock Point Trailrunning kemp 2018 na Vysočině
(z běžeckého kempu na Vysočině)


(z běžeckého kempu na Vysočině)

Přečtěte si více o náplni kempů, o trenérech a další podrobnosti - VÍCE O BĚŽECKÝCH KEMPECH
 


JAN KRABEC - absolvent FTVS UK Praha, atletický trenér s nejvyšším trenérským vzděláním a 25letou praxí. Sám se aktivně atletice věnoval od 12 let, od 15 let pak na závodní a postupně vrcholové úrovni. Stále aktivní běžec, medailová umístění v závodech Rock Point Horské výzvy v roce 2017, 2015 i 2014. K největším trenérským úspěchům řadí kromě medailistů z Mistrovství České republiky hlavně účasti svěřence na mládežnických Mistrovstvích Evropy v krosu i na dráze a 11. místo z mládežnického Mistrovství světa v běhu na 3000 m překážek. Má za sebou i řadu horolezeckých expedic a výstupy na vrcholy v nejvyšších světových pohořích včetně osmitisícových. V roce 2006 stanul na vrcholu 8035m vysokého Gasherbrumu II.

 


Další outdoorové čtení

Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...
Kolega Martin je nadšený běžec a když se naskytla příležitost, vyběhl směr Sněžka. Z Horní Břízy je to dobrých 246 km! Zeptali jsme ho...
Aleš Sedlák, jeden ze členů Rock Point běžecké výzvy "napříč krušnými horami"  bravurně zvládl závod UTMB - 167, 6 km/+ 6 515 m...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey