Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

S dětmi do Polska

Na rodinnou dovolenou jsme tentokrát vyrazili trochu jinak. Nejeli jsme k moři na jih jako většina, ale vydali jsme se na sever a navštívili jsme naše polské sousedy. Aby měly děti více dobrodružství, celou dovolenou jsme strávili pod stanem v kempech.

Nakonec jsme se rozhodli dojet až k Balstskému moři. No, na koupání to ani v červenci moc nebylo a větru jsme si užili až do syta. První 3 dny foukal vítr vlastně nepřetržitě a žádný letní vánek to tedy nebyl.
Po příjezdu musely děti jako první "vyzkoušet" moře...

První cíl bylo městečko Leba a tam vyhlášený kemp Lesny, který vyhrál několikrát cenu kempu roku v Polsku a opravdu si tu cenu zaslouží. Čistý, klidný a útulný kemp, kde nechybělo nic potřebné.


Skvělá organizace při příjezdu. Přesně vám řeknout kde máte mít stan a kde auto a nemůže se vám stát, že druhý den máte nalepeného "souseda" hned za stanem.

Nedaleko lázeňského městečka Leba se skrývají pravé písečné duny tzv. "Evropská Sahara" - poušť Wydmy Ruchome. Vyrazili jsme tam na kolech, které se zde půjčují na každém rohu. Je tam rovina a krásně se tam jezdí i malým dětem. Poušť tvoří několik dun, bohužel "volně" je přístupná jen část ohraničená lanem. Zajímavé je, že je sevřená mezi mořem a jezerem a přímo sousedí s bažinatým lesem.  

Ještě by to chtělo ty velbloudy...


Celkem studené moře a prudký vítr...

 

 ... tak si dávejte pozor, kde si odložíte boty...
... až se vyrazíte otužovat do moře.


Prohlídka města, ochutnávka místního jídla (hlavně ryb) je samozřejmostí. Jelikož jsme cestovali s dětmi, navštívili jsme také Labyrint park nebo třeba obrácený domek. Při přesunu o kus dál jsme navštívili Fokárium Sarbsk - záchrannou stanici tuleňů a lachtanů. V parku jsou obrovské makety mořských živočichů, obrácená loď a spoustu dalšího vyžití pro děti. 


Sledujte časy vystoupení, jinak se těžko dostanete, jsou rychle zaplněná.

Dalším městem, které jsme navštívili, bylo město Gdaňsk. Tam byl kemp blízko u centra města a pro návštěvníky se stanem to nebylo tak pěkné bydlení jako v předchozím kempu v Lebě. Nicméně na pláži jsme strávili o mnoho více času, protože tady už vítr nefoukal.  Navštívili jsme ruské kolo, díky kterému máte celé město jako na dlani.


Nenechte si ujít příležitost, prohlédnout si Gdaňsk z výšky. Město máte jako na dlani.


Můžete si půjčit šlapadlo i loď a prohlédnout si Gdaňsk z hladiny řeky Martwa Wisla.

Když už jste v Polsku, pak byste měli vidět nejkrásnější středověký hrad ve střední Evropě a největší gotický hrad na světě. Hrad Malbork, který je cca. 60 km od Gdaňska.


Vstupné není nijak závratné, ale pokud jdete s dětmi tak pozor, prohlídky trvají od 1½ déle. Lepší je zapůjčit si sluchátka a jít sólo bez průvodce.

Hned u hradu je krásný malý klidný kemp Kemping Nad Stawem s krásným výhledem na něj.


Z kempu je výhled přímo na hrad, takže děti budou mít pocit, že nocují v podhradí.

Poslední zastávka byla ve městě Poznaň s klidným pěkným kempem Malta v klidné části města nedaleko zoologické zahrady, kterou jsme také navštívili a kousek od jezerea Maltańskie. Na závěr našeho putování jsme navštívili střed města a jejich krásné historické náměstí v Poznani na jedné straně a o kousek dál moderní kašnu.


Nádherné domečky na starém náměstí připomínají pokreslené krabičky od zápalek


Pozor kde parkujete. Nepřehledné značení a neoblomní polští policisté...


Kašna, kterou si můžete pěšky projít skrz na skrz "suchou nohou" po dřevěném chodníčku.

 

Pro malé děti je to skutečně zajímavá ohromná stavba...
... a zabaví je asi tak na hodinku.


Trasa: 1 - star i cíl v Plzni, 2 - Goleniow   , 3 - Leba, 4 - Gdaňsk, 5 - Malbork, 6, Poznaň, 7 - zastávka na Ještědu

V Polsku najdete spoustu krásných míst a já věřím, že to nebyla naše poslední cesta k našim sousedům.

Text a foto: Iva Králová

Další outdoorové čtení

Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...
S přítelem zakončila léto v okolí chaty Envers. Je to nejlépe dostupná lezecká oblast v masivu Mont Blanc.