Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

S dětmi do Polska

Na rodinnou dovolenou jsme tentokrát vyrazili trochu jinak. Nejeli jsme k moři na jih jako většina, ale vydali jsme se na sever a navštívili jsme naše polské sousedy. Aby měly děti více dobrodružství, celou dovolenou jsme strávili pod stanem v kempech.

Nakonec jsme se rozhodli dojet až k Balstskému moři. No, na koupání to ani v červenci moc nebylo a větru jsme si užili až do syta. První 3 dny foukal vítr vlastně nepřetržitě a žádný letní vánek to tedy nebyl.
Po příjezdu musely děti jako první "vyzkoušet" moře...

První cíl bylo městečko Leba a tam vyhlášený kemp Lesny, který vyhrál několikrát cenu kempu roku v Polsku a opravdu si tu cenu zaslouží. Čistý, klidný a útulný kemp, kde nechybělo nic potřebné.


Skvělá organizace při příjezdu. Přesně vám řeknout kde máte mít stan a kde auto a nemůže se vám stát, že druhý den máte nalepeného "souseda" hned za stanem.

Nedaleko lázeňského městečka Leba se skrývají pravé písečné duny tzv. "Evropská Sahara" - poušť Wydmy Ruchome. Vyrazili jsme tam na kolech, které se zde půjčují na každém rohu. Je tam rovina a krásně se tam jezdí i malým dětem. Poušť tvoří několik dun, bohužel "volně" je přístupná jen část ohraničená lanem. Zajímavé je, že je sevřená mezi mořem a jezerem a přímo sousedí s bažinatým lesem.  

Ještě by to chtělo ty velbloudy...


Celkem studené moře a prudký vítr...

 

 ... tak si dávejte pozor, kde si odložíte boty...
... až se vyrazíte otužovat do moře.


Prohlídka města, ochutnávka místního jídla (hlavně ryb) je samozřejmostí. Jelikož jsme cestovali s dětmi, navštívili jsme také Labyrint park nebo třeba obrácený domek. Při přesunu o kus dál jsme navštívili Fokárium Sarbsk - záchrannou stanici tuleňů a lachtanů. V parku jsou obrovské makety mořských živočichů, obrácená loď a spoustu dalšího vyžití pro děti. 


Sledujte časy vystoupení, jinak se těžko dostanete, jsou rychle zaplněná.

Dalším městem, které jsme navštívili, bylo město Gdaňsk. Tam byl kemp blízko u centra města a pro návštěvníky se stanem to nebylo tak pěkné bydlení jako v předchozím kempu v Lebě. Nicméně na pláži jsme strávili o mnoho více času, protože tady už vítr nefoukal.  Navštívili jsme ruské kolo, díky kterému máte celé město jako na dlani.


Nenechte si ujít příležitost, prohlédnout si Gdaňsk z výšky. Město máte jako na dlani.


Můžete si půjčit šlapadlo i loď a prohlédnout si Gdaňsk z hladiny řeky Martwa Wisla.

Když už jste v Polsku, pak byste měli vidět nejkrásnější středověký hrad ve střední Evropě a největší gotický hrad na světě. Hrad Malbork, který je cca. 60 km od Gdaňska.


Vstupné není nijak závratné, ale pokud jdete s dětmi tak pozor, prohlídky trvají od 1½ déle. Lepší je zapůjčit si sluchátka a jít sólo bez průvodce.

Hned u hradu je krásný malý klidný kemp Kemping Nad Stawem s krásným výhledem na něj.


Z kempu je výhled přímo na hrad, takže děti budou mít pocit, že nocují v podhradí.

Poslední zastávka byla ve městě Poznaň s klidným pěkným kempem Malta v klidné části města nedaleko zoologické zahrady, kterou jsme také navštívili a kousek od jezerea Maltańskie. Na závěr našeho putování jsme navštívili střed města a jejich krásné historické náměstí v Poznani na jedné straně a o kousek dál moderní kašnu.


Nádherné domečky na starém náměstí připomínají pokreslené krabičky od zápalek


Pozor kde parkujete. Nepřehledné značení a neoblomní polští policisté...


Kašna, kterou si můžete pěšky projít skrz na skrz "suchou nohou" po dřevěném chodníčku.

 

Pro malé děti je to skutečně zajímavá ohromná stavba...
... a zabaví je asi tak na hodinku.


Trasa: 1 - star i cíl v Plzni, 2 - Goleniow   , 3 - Leba, 4 - Gdaňsk, 5 - Malbork, 6, Poznaň, 7 - zastávka na Ještědu

V Polsku najdete spoustu krásných míst a já věřím, že to nebyla naše poslední cesta k našim sousedům.

Text a foto: Iva Králová

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...