Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Tip na dvoudenní rodinný výlet v Jeseníkách

S dětmi na Praděd

3 min čtení 15. 08. 2017

Pro Moraváky jsou Jeseníky zásadním pohořím. Nejvyšší hora Praděd je díky vysílači vidět už z dalekého podhůří a zvídavé děti přitahuje jako magnet. Klasická cesta, oblíbená davy, vede z Hvězdy přes Ovčárnu. Když chcete jít stranou davu, zvolte spojovací hřebínek od přehrady Dlouhé stráně

S dětmi na Praděd - v lanovceNe, že by na Dlouhé stráně neproudily davy, ale pár set výškových metrů lanovkou vám docela pomůže. Zvlášť, když jdete s předškoláky.

Rozcvičku obstará rozhledna u horní stanice lanovky z Koutů nad Desnou. Hezký výhled, poblíž je hlavně sjezdovka místního skiareálu.

Cestou na Dlouhé stráně jsou vyřezávaná zvířátkaCestou na Dlouhé stráně udělají prckům radost vyřezávaná zvířatka.
 

Po chvíli už jsme pod větrníky a cesta míří vzhůru k přehradě i vrcholu Mravenečníku.
 

U vody obvykle fouká. Na jednu stranu krásný výhled na Praděd a na druhou oblý vrchol Mravenečníku, v této hoře je i přehrada zapuštěna

Cestou na Praděd - u

První vrchol výletu dobyt. Po „po vysokohorském běžeckém oválu“ přichází sestup 111 schodů do lesa. Konečně bez lidí.

cestou k chatě Hubertka

Cestu voňavým lesem k chatě Hubertka (není to hospoda) zpestřuje chodník přes mokřady, plné rozkvetlých suchopýrů.
 

nálezy na hřebeni Hrubého Jeseníku
Pak se cesta zvedá na Jelení hřbet, to už jsme na hřebenu Hrubého Jeseníku.

cestou na Praděd
majestátní PradědVítr fičí, hebká tráva polehává a nejednou je na obzoru zase majestátní Praděd.

Horská služba ČR na vrcholu plosky Vysoká Hole
Na vrcholu plosky jménem Vysoká Hole narazíte na dřevěnou boudu. Žádná atrakce to není, pouze obydlí ochránců přírody, střežících, aby se nikdo ani nepřiblížil ke známým Petrovým kamenům. Asi by nedopadl jako holky ve filmu Kladivo na čarodějnice, ale příjemné setkání se nedá očekávat.
 


ovčárna a dřevěný Praděd
Ovčárna nabízí několik možností noclehu. Než ráno z údolí vystoupají auta a autobusy, je dobré být na vrcholu a výtahem vyjet do kruhové rozhledny s výhledem na celé Jeseníky. Fotka u vyřezávaného Praděda je jasná věc!
 

Pohled z rozhledny na Dlouhé Stráně a Jelení hřbet, tedy na včerejší túru.

horská bouda ŠvýcárnaNejvyšší bod Moravy (když započítáme vrchol věže vysílače, tak i celé ČR) opouštíme směrem na Červenohorské sedlo. Na horskou boudu Švýcárna to nemáme daleko.
 

Vyhlášené borůvkové knedlíky lákají na brzký oběd a u památníku před chatou se dá zavzpomínat na horolezce, kteří se bohužel z hor už nevrátili.
 

Kousek za Švýcarnou se cesta láme do údolí a začíná sestup, pro dospělé nic příjemného, děcka plná energie se ale zabavit dokážou. Kruh se uzavírá v Koutech, na parkovišti pod lanovkou.

Trasa:

Kouty – lanovkou nahoru – Dlouhé stráně – bez značky pod Malou a Velkou Jezerní – Františkova myslivna – po zelené na Jelení hřbet – po červené na Ovčárnu (nocleh) – po červené a modré na Praděd – po modré zpět a odbočit na červenou značku – Švýcarna – Slatě – zelená – rozcestí Kamzík – po zelené Petrovka – pod Hřbety – Kouty nad Desnou, most – po modré Kouty, parkoviště.

Užitečné odkazy:
 

 

Další outdoorové čtení

Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy
Lukáš Klingora a Jakub Cejpek a jejich přelezení krásné cesty Traumfänger (6a, 305 m)... 

Americká značka KEEN - populární obuv, kdy obujete celou rodinu...

Představení značky KEEN

26. 09. 2021
3 min čtení
Příběhy