Ze startu legendárních Red Bull X-Alps až po vrcholky Berchtesgádenských Alp

7 min čtení 13. 07. 2019

aneb Rock Point Salewa Mountain Experience 2019

Protože úspěšná partnerství se mají posilovat a úspěšné akce opakovat, spojili Rock Point se Salewou své síly znovu a na světě byl další ročník Rock Point Salewa Mountain Experience. V jiném termínu, v jiné lokalitě, v obměněné sestavě, ale s příslibem podobně silného zážitku vyrazili výherci z řad zákazníků spolu se zástupci obou společností do Berchtesgadenských Alp.

Stejně jako před dvěma lety i letos mohli zákazníci soutěžit spolu s Rock Pointem a Salewou o testování vybavení jihotyrolské značky přímo v horách. Princip soutěže zůstal zachován – stačilo nakoupit v období od října do března produkt Salewa, být členem věrnostního klubu Rock Point Zóna a odpovědět na záludnou otázku. Letošní soutěžní otázka se týkala legendárních závodů Red Bull X-Alps, a tak není divu, že termín akce a úvod programu byl spojen právě s tímto závodem.

Rock Point Salewa na Red Bull X-Alps

Muzeum RedBull Hangar -7

Naše první kroky tak vedou do rakouského Salzburgu. Tady nás čeká návštěva muzea Red Bull Hangar 7. Ne, nejde o muzeum nápojů stejnojmenné značky, ale muzeum se všemi možnými i nemožný přibližovadly, se kterými kdy Reb Bull spojil své jméno. A bylo se opravdu na co koukat!

Rock Point Saleva Mountain Experience v muzeu Red Bull Hangar-7

Poté s už přesouváme do městečka Schönau am Königsee, které se po dvě noci stává naším útočištěm. Stany Salewa stavíme pod tíhou dešťových mraků v místním kempu Grafenlehen. 

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Start legendárních Red Bull X-Alps

Red Bull X-Alps patří k jedněm z nejtěžších závodů své kategorie na světě. Jejich historie se píše od roku 2003, kdy se uskutečnil první ročník. Od té doby se konají každé dva roky a těší se čím dál větší popularitě.

těsně před startem Red Bull X-Alps

Napětí na startu v Salzburgu si od rána užíváme i my. Se zájmem sledujeme množství příznivců i usměvavé, natěšené tváře všech závodníků. Město žije závodem. I samotná socha legendárního Mozarta na místním náměstí drží v ruce vlaječku Red Bull. Atmosféra na startu na Mozart Platz vyplavuje endorfiny nejen závodníkům, ale i nám, kteří jen přihlížíme. Možná i proto, že temná mračna nevěstí pro závodníky nic pozitivního.

chystání před závodem Red Bull X-Alps

Vše vrcholí seskokem nebo spíš sletem z výšky několika kilometrů a bezpečným přistáním dvojice „létajícíh Red Bull mužů“.

před startem úvodní slev dvou

Po startu závodu se autobusem přesouváme na vrchol Gaisberg, kam závodníci samozřejmě běží a kde je čeká první start do vzduchu. S napětím sledujeme boj 31 udýchaných borců a jejich paraglidů s povětrnostními podmínkami i ne zcela ideální termikou při vzlétnutí a odletu.

při závodech Red Bull X-Alps 2019

Vyrážejí vstříc 11dennímu dobrodružství, během kterého budou po předem určené trasy s povinnými checkpointy křižovat Alpy s vidinou cíle v Monaku. Pohled vzhůru na temně šedou oblohu kontrastující se sluncem osvětlenou krajinou a závodníky ve vzduchu je vskutku dech beroucí. Dnes už víme, že v časovém limitu trasu zvládlo 5 borců.

závody Red Bull X-Alps 2019

Den končíme lehkou procházkou v okolí krásného, turisticky atraktivního jezera Königsee.
 

Rock Point Saleva Mountain Experience na treku u jezera Konigsee
Rock Point Saleva Mountain Experience na treku u jezera Konigsee

Rock Point Saleva Mountain Experience u jezera Königsee

Cesta na Watzmannhaus

Po snídani v podobě dobrot od českých značek LifeFood a Adventure Menu vyrážíme, po dvou dnech v údolí, na trek jehož cílem je masiv Watzmannu. Od jezera Königsee stoupáme postupně vzhůru. S přibývající výškou se ráz krajiny mění.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Husté lesy střídají horské louky plné pestrobarevného kvítí a nám se otevírají okouzlující výhledy na vrcholky Berchtesgadenských Alp. Techničtější, kamenitou pasáž místy lemují ocelová lana. Ta nás postupně přivádí k rozcestníku pod chatou Watzmannhaus (1930 m). Čeká nás kus cesty s  nemalým převýšení. Zhruba po půl hodině stoupání, odhazujeme s úlevou batohy ze zad na terase před horskou chatou.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Je ještě relativně brzy, a tak se mužská část výpravy vydává vstříc 2.651 m vysokému vrcholu Hocheck. Po návratu na chatu hodinky ukazují téměř 20 km a lehce přes 2000 výškových metrů nahoru plus 700 dolů.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019 - na vrcholu Hocheck

Po společné velechutné horské večeři nás čeká ještě jeden neplánovaný zážitek – dech beroucí západ slunce barví oblohu do sytě červené barvy. To jsou ty okamžiky, kvůli kterým se stojí za to, lopotit do kopce s batohem na zádech!

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Změna v programu

Budíme se do jasného rána. Modrou oblohu protínají teplé sluneční paprsky, které jsou jasným signálem, že i dnes nás čeká horký den. Původně jsme měli na programu výstup na třetí nejvyšší vrchol Německa – Watzmann 2713 m a přechod celého masivu. Ten však z důvodu avizovaného velkého množství sněhu ve vrcholových partiích vzal za své už dole v údolí a včera se nám správnost rozhodnutí po výstupu na Hocheck jen potvrdila.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Místo toho volíme sestup dolů do údolí Wimbach a cestu na chatu Wimbachgrieshütte 1327m absolvujeme tímto „obchvatem“ kolem Watzmannu. Cestou z Watzmannhaus jsme svědky padající laviny, která se v doprovodu uvolněného kamení hlasitě řítí z vedlejšího svahu. Zdlouhavý sestup končí u dravé říčky, podél níž se téměř okamžitě vydáváme znovu směrem vzhůru.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Největším protivníkem nám je nepříjemné vedro. Když šlapeme vyschlým korytem řeky, připadáme si jako na poušti.. Rozpálené suťovisko je skutečným peklem. Je to sice jen pár metrů, ale i to stačí, abychom s úlevou uvítali stín stromů. Cesta i nadále kopíruje vyschlou řeku, znovu se na ni naštěstí napojuje až u cíle naší dnešní cesty – chaty Wimbachgrieshütte. Den druhý v součtu výškových 1600 m dolů, 700 m nahoru a v celkem 15 km.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Návrat lodí přes Königsee

Prší! Krátce, ale konečně! Po úmorných vedrech přichází mírné ochlazení a my na pár minut testujeme i bundu Salewa Pedroc 2 z materiálu Gore Tex Active. Poslední výškové metry v serpentýnách do sedla Trischübel 1760 m nás tak čekají v příjemné teplotě.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Sestup k jezeru připomíná překážkový závod. Četná sněhová pole, která někteří z nás nedobrovolně sjíždějí po zadku, popadané a polámané stromy, sesutá půda. Letošní zima byla ke zdejší krajině nemilosrdná. Stopy po lavinách jsou tu značné.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Cesta se zdá být nekonečná, když se před námi konečně zjevuje modrá hladina jezera. Ještě nás několik desítek výškových metrů dolů čeká, ale pohled na jezero, nad nímž se tyčí hory, je ohromující. 

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Náš výlet končí u kostela St. Bartholomäus. Pochodový účet uzavíráme 11 km, 400 výškovými metry nahoru a 1100 m dolů. Nasedáme na loď a míříme napříč jezerem zpět k zaparkovaným autům. Loučíme se výhledem na magickou východní stěnu Watzmannu a neřidiči i nějakým tím „Wajcnem“.

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Rock Point Salewa Mountain Experience byla znovu krásným zážitkem, za nějž patří organizátorům velké díky. S Rock Pointem a Salewou se prostě vyplatí soutěžit!

Testované produkty Salewa

Během našeho putování jsme otestovali produkty Salewa a již brzy budou na blogu rockpoint.cz jejich recenze. Jaké produkty jsme testovali:
 

 

Za pomoc s nejlepším pojištěním pro outdoorové aktivity děkujeme alpenverein.cz a za skvělou stravu pak Adventure menu a LifeFood.

Krátké video
 

 

Vychutnejte si horskou atmosféru také z dalších fotek:

Rock Point Saleva Mountain Experience 2019
Rock Point Saleva Mountain Experience 2019
Rock Point Saleva Mountain Experience 2019
Rock Point Saleva Mountain Experience 2019
Rock Point Saleva Mountain Experience 2019

Rock Point
Foto:Jakub Cejpek

Další outdoorové čtení

Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...
Kolega Martin je nadšený běžec a když se naskytla příležitost, vyběhl směr Sněžka. Z Horní Břízy je to dobrých 246 km! Zeptali jsme ho...
Aleš Sedlák, jeden ze členů Rock Point běžecké výzvy "napříč krušnými horami"  bravurně zvládl závod UTMB - 167, 6 km/+ 6 515 m...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey