Tip na skialpinistický výstup - Kolový štít

3 min čtení 12. 04. 2022

Není nic nového, že ty nejlepší zážitky tě potkají, když to vůbec nečekáš. A platí to samozřejmě i v horách. S Lukym jsme měli za sebou začátkem března už více i méně úspěšné tři dny (mimo jiné jsme vylezli tatranský Eiger) v okolí Brnčálky, byli jsme unavení a po lezení v severních stěnách také pěkně vymrzlí. A tak jsme se chtěli před odjezdem domů konečně trochu ohřát na sluníčku a také si užít prašanu. Jako cíl vybíráme Kolový štít (2418 m), který nám připravil famózní skialpinistický zážitek!

 

Jako cíl túry vybíráme Kolový štít

Po vydatné snídani na Brnčálce vyrážíme vstříc Malé Zmrzlé dolině, kterou Kolový štít zavírá.  Ráno je ve stínu u Zeleného plesa pekelná kosa, teploměr na hůlce mi ukazuje poctivých -15 °C! Dole pod Tatrami se drží inverze, na hoře je vymeteno. Zahříváme se rychlým krokem na pásech a těšíme se na sluníčko.

Přístup do Malé Zmrzlé doliny není úplně zadarmo. Buď se sem dá exponovaně natraverzovat z Velké Zmrzlé doliny od závěru populárního žlabu Flaška nebo rovnou direkt žlabem zakonečeným ledopádem přes práh doliny.

Tuhle přístupovou variantu volíme i my a po cca 100 m lehčího lezení za max WI3 se konečně ocitáme na sluníčku.
 

Namáhavé sápání po zmrzlé vodě s lyžemi na zádech se vyplatilo! Je neděle, luxusní pořasí a Ta3 praskají ve švech pod náporem skialpových nadšenců. My jsme ale v celé dolině úplně sami a neporušeným jižním svahem se sápeme do Čierneho sedla. Ze sedla už je potřeba dobýt vršek po svých.

Západní hřeben je pěkně exponovaný a z vrcholu si užíváme dechberoucí inverzi nad Beliankami.

 

Zbývá už jen vychutnat si jeden z nejhezčích sjezdů letošní zimy, nadvakrát slanit zpátky ledopád, pořádně počmárat žlab pod ním a po čtyřech vydařených dnech v Tatrách si trochu vydechnout.
 

hodí se vědět...


Lokalita, mapa: Malá Zmrzlá dolina, Vysoké Tatry
Popis túry: popis včetně nákresu sjezdu JV stěny Kolového štítu najdete na webu slovenského alpinisty a horského vůdce Mira Pěťa
Převýšení: cca 900 m
Délka túry: 4 hod.↑, 2 hod.↓ (výchozí bod Brnčála)
Náročnost: komplexní náročná skialpinistická túra, led WI3, sjezd max 45°
Kdy vyrazit: doporučuji prosinec, duben
Kde složit hlavu: Chata pri Zelenom plese
Parkování a příjezd: placené parkoviště Biela voda
Nutné vybavení: kompletní skialpový setup, lavinový set, lezecké cepíny a mačky, jednoduché lano 60 m, 4-6 šroubů do ledu  

Foto: Lukáš Klingora, Lukáš Ondrášek

LUKÁŠ KLINGORA

Horský průvodce a instruktor lezení. Baví ho všechny druhy horolezectví, skialpinismu a pohybu v horách. Od lezení sportovek, tradičního lezení na písku a zimního lezení ve Skotsku přes ledolezení a výstupy v Alpách až po skialpové túry v Krkonoších a Beskydech, ferratové přechody v Dolomitech nebo trekování v Himalájích. Rád jezdí také i na horském kole.

lukymountain.cz
IG: @lukymountain.cz


Fotogalerie


Další outdoorové čtení

Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...
Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey