Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Spacákový lexikon

V předchozích dvou článcích jsme probrali rozdělení spacáků a jejich izolační náplně. Ale je spousta dalších věcí, které mají vliv na kvalitu spacího pytle. Když už si spacák vyberete, je důležité se o něj správně starat…

Komorová konstrukce spacího pytle

Je zásadní pro funkčnost outdoorového spacáku. Nejdůležitější je, aby pytel neměl studené švy, kterými by táhlo dovnitř. Díky komorovému systému šití (typ Z, typ X) se dosáhne toho, že spacák není na žádném místě prošit tak, že je vnitřní vrstva přímo sešita s vnitřní. V komorách je rovnoměrně rozložena izolační náplň. Na nejcitlivějších místech, v oblasti nohou bývá někdy izolačního materiálu více. Tzv. sloních nohu dosáhnete jednoduše tím, že si nohy ve spacáku zabalíte do péřovky nebo flísky.

Vodoodpudivost svrchního materiálu

Spacák je třeba chránit i před vnější vlhkostí. Proto musí být jeho vnější materiál dostatečně vododopudivý, obvykle je řešením úprava DWR. Důsledkem vyšší odpudivosti vůči vodě je horší prodyšnost pro vodní páry. Na spacáky, určené do vlhka a tepla, třeba do tropů a subtropů je na místě zvolit vodoodpudivé materiály.

Peří nesmí ven

Velmi důležitý faktor, rozhodující o funkčnosti spacáku je materiál, který obaluje zvenku i zevnitř izolační náplň. U lepších spacáků se na obě strany – vnitřek i vnějšek používají lehké, prodyšné a rychleschnoucí materiály.

Kvalitní péřový spacák poznáte nejen podle komfortu spánku, ale také podle schopnosti udržet peří 100% uvnitř komor. Když ráno vylezete a spodní prádlo se hemží kousky peří, šlápli jste při výběru vedle. S peřím to prostě není úplně jednoduché, ale péřáky jsou prostě super „termo“ jistotou a navíc jsou to spacáky nejlehčí.

Zipy

Mumiové spacáky, zejména ty s dutým vláknem, bývají na boku často osazeny zipem. Zipy mohou být z boku po celé délce pytle, do poloviny délky nebo i šikmo přes horní povrch. Je-li zip zabezpečen proti vnikání zimy dostatečně širokým pruhem materiálu, zvaným léga, může při horku plnit termoregulační funkci, aniž by ubíral spacáku schopnost udržovat teplo za mrazu. Bonusem je vyztužení légy proti zadrhávání zipu. U zipu po celé délce je fajn, když má dva jezdce, odvětrávat nohy je pak snadné.

Spínací spacáky

Jezdíte-li ven se svým partnerem a chcete být v jeho blízkosti i v noci, pořiďte si dva spacáky, každý s průběžným zipem na jiné straně a po jejich sepnutí už nic nebrání společnému loži. Nutno podotknout, že i když se můžete vzájemně zahřívat, je výrazně teplotně výhodnější vyhřívat si jediný, vlastní spacák než oba spojené, byť vytápíte ve dvou. Každopádně mějte na mysli, že zipy se dělají na levém (L) i pravém (R) boku.

Spací pytel Hannah

Ramenní zateplovací límec

Neměl by chybět u žádného pytle do větší zimy. Umožňuje pomocí stahovačky uzavřít tělo ve spacáku nad rameny a stažení kapuce pak slouží především k zateplení hlavy. Kapuce neboli svršek spacáku bývá někdy opatřen šňůrkami, kterými se dá spacák podobně jako kšandami připevnit na ramena a uvolnit tak ruce např. pro vaření, což je využitelné především při zimním táboření.

Skladování spacáku

Součástí balení je u kvalitního spacáku i kompresní a skladovací obal. Protože spacák většinou používáte jen pár týdnů v roce, nechte jej po dobu volna dýchat. Spacák má rád, když není stlačen v kompresním obalu a nejlépe si hoví v rozloženém stavu ve skříni nebo alespoň ve volnějším vaku.

Aby vám spacák dobře a mnoho let sloužil, vyhněte se jeho dlouhodobému stlačení. Obětujte místo a uložte jej na suché a dobře větrané místo. Kompresní obal používejte jen na akci!

Údržba spacího pytle

Po vybalení z vaku a před ranním sbalením spacák protřepejte, provzdušní se a usnadní odvod tělesné vlhkosti. Úhledně je neskládejte, ale pěchujte do obalu. Když to nejde jinak a musíte sbalit vlhké spacáky, při první možné příležitosti je zase vybalte a snažte se je co nejdříve zcela vysušit. Starat se o spacák není žádná věda, udělejte z toho rutinu.

Praní spacáku

Ano, všechny spacáky je nejen možné, ale je třeba je občas prát. Něžně. Spacák s izolací z dutých vláken nebo mikrovláken lze většinou bez obav prát v automatické pračce na některý jemný program, aniž by hrozilo znehodnocení jeho izolačních vlastností. Ne každý ví, že bez problémů se dají prát i péřové spací pytle. Návod na praní je vždy uveden v návodu. Praní syntetiky je jednoduché, následující pokyny platí pro peří.

Používejte speciální přípravky na praní prachového peří, nepožívejte žádná rozpouštědla nebo agresivní prostředky. Perte ručně nebo v automatické pračce při 30℃, řádně vymáchejte a neždímejte – pouze ručně vytlačte vodu. Vypraný spacák sušte na pomalu (pár dní) ve stínu a při sušení občas promněte peří v komorách a protřepejte. Můžete použít sušičku, maximálně na 25 ℃.

Tuk je pro péřový spacák totéž, co krev pro člověka!

Pozor, příliš časté praní (více než jednou za rok) může mít za následek odstranění tuku ze struktury peří. Tuk dělá peří pružným a má lví podíl na schopnosti udržovat v okolí spáče prohřátý vzduch.

Odstranění tuku z peří je nevratné a má za následek zničení funkčnosti spacáku – takže s praním to nepřehánějte. Nadměrně čistotní se mohou vyřádit při praní hygienické vložky do spacáku, ta je nejlepší z hedvábí, případně merino vlny.

Vložku si můžete představit jako jednovrstvý nezateplený spacák či spíše vak. Pro spaní ji však můžete využít i samostatně, například v tropických zemích nebo při pobytech v hostelech, kde nechcete používat místní přikrývky. Vzhledem k tomu, že jsou vlastně všechny spacáky zateplené – mají izolační vrstvu, bylo by vám v noci opravdu velké teplo.

Věnujte svému spacáku jednoduchou a nenáročnou péči, on vás za to lépe ochrání před chladem a vlhkem.

 

detail zipu juniorského

 

Text: Michal Bulička
Foto: Hannah
 

Přečtěte se také:

Další outdoorové čtení

Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...