Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

5 spacákových vychytávek, které rozhodují o výběru

Ve spacákovém světě existuje hned několik základních rozdělení - dle tvaru a velikosti, použití i izolačních náplní. Je tady ale spousta dalších vychytávek a parametrů, které mají na kvalitu spacího pytle vliv. Podívejme se na spacáky trochu více do detailu.
 

Spací pytle Hannah nabízí vysoký komfort spaní

1. Komorová konstrukce spacího pytle

Komorová konstrukce outdoorového spacáku je zásadní pro jeho funkčnost. Nejdůležitější je, aby spací pytel neměl studené švy, kterými by dovnitř spacáku proudil chlad. Díky komorovému systému šití (typ Z, typ X) se dosahuje toho, že spacák není na žádném z míst prošitý tak, že je vnitřní vrstva přímo sešita s vnější.

 

V komorách je rovnoměrně rozložena izolační náplň. Na nejcitlivějších místech (v oblasti nohou) bývá někdy izolačního materiálu více.

2. Vodoodpudivost svrchního materiálu

Spacák je třeba chránit i před vnější vlhkostí - kvůli tepelnému komfortu vašeho těla i dlouhodobé výdrži izolačních materiálů. Proto musí být jeho vnější materiál dostatečně vodoodpudivý - obvykle je řešením úprava DWR. Díky této úpravě je dosaženo vyšší odpudivosti vůči vodě, ale zato horší prodyšnosti pro vodní páry. 

 

Tato technologie se obvykle používá pro spací pytle, které jsou určeny primárně do vlhka a tepla - třeba do subtropů či tropických podmínek.

 

Vlhkost na spacák nepůsobí jen při spaní pod širákem, ale také ve stanu.

spaní pod širákem má své kouzlo pro děti i dospělé

3. Praktické a odolné zipy

Se spacáky se zipem se setkáte pravděpodobně nejčastěji - na boku jsou osazeny na mumiových spacích pytlech, zejména pak na těch s dutým vláknem.

 

Zipy mohou být z boku po celé délce pytle, do poloviny délky nebo i šikmo. Je-li zip zabezpečen proti vnikání zimy dostatečně širokým pruhem materiálu (zvaným léga), může při horku plnit termoregulační funkci, aniž by ubíral spacáku schopnost udržovat teplo za mrazu. 

 

Bonusem je vyztužení légy proti zadrhávání zipu. U zipu po celé délce je dobré, když má dva jezdce - můžete být zapnutí a zároveň odvětrávat nohy. Nebo naopak.

 
 

4. Sepnutí spacáků

Jezdíte-li ven se svým protějškem a chcete být v jeho blízkosti i v noci, je tu řešení i pro vás. Můžete si pořídit dva spacáky osazené s průběžným zipem na jiné straně - tím je zajištěna možnost sepnutí do jednoho velkého spacáku.

 

Ač se lásce meze nekladou, je nutno podotknout, že je teplotně výhodnější si vyhřívat vždy vlastní, jediný spacák, než oba spojené a vytápěné ve dvou.

 

Zipy na spacácích se dělají na levém (L) i pravém (R) boku. Obecně platí, že praváci upřednostňují levý zip a leváci naopak. Při zapínání pravou rukou zipu na levé straně nemusíte tolik kroutit zápěstím - jde to snadněji. 

kvalitní zipy na spacích pytlích jsou základem pro bezproblémové používání

5. Ramenní zateplovací límec

U žádného spacího pytle do chladnějších podmínek by neměl chybět ramenní zateplovací límec. Pomocí stahovačky umožňuje uzavřít tělo ve spacáku nad rameny. Stažení kapuce pak slouží především k zateplení hlavy. U zimních spacích pytlů je pak ramenní zateplovací límec podmínkou.  

Kapuce (svršek) spacáku bývá někdy opatřen šňůrkami, kterými se dá spacák (podobně jako kšandami) připevnit na ramena. Díky tomu budete mít volné ruce například pro vaření, což je využitelné především při zimním táboření. 

Základní informace o péči o spacáky

Péči o spacáky jsme věnovali samostatný článek, ale opakování je matka moudrosti. Víte o všem, co byste pro svůj spací pytel měli udělat?

 
  • před ranním sbalením spacího pytle řádně spacák protřepejte - usnadní se odvod tělesné vlhkosti balení spacáku do obalu - spacák nikdy neskládejte, ale pěchujte do obalu
  • skladování spacáku - když spacák nepoužíváte, nechte ho vyvěšený nebo složený ve skříni mimo kompresní obal
  • praní spacáku - čas od času byste měli spacák něžně vyprat (syntetiku v pračce, péřový ideálně ve speciálním přípravku na praní prachového peří) - vypraný spacák sušte ve stínu klidně několik dní
 

Máte jasno nad výběrem spacího pytle, znáte rozdíly mezi syntetikou a peřím a víte jak se o spacák starat? Pak je na řadě pořízení spacího pytle, který s vámi procestuje kus světa!

 

Rock Point

Další outdoorové čtení

Objevte kouzlo Jizerek a užijte si výhledy na okolí Ještědu. Kam vyrazit na lyžích s tuleními pásy...
V Krušných horách na vás čeká několik skialpových tras různých náročností i délek. Podívejme se na ně více zblízka...
Šumava je krásná v létě i v zimě. Kudy se tedy můžeme vydat a obdivovat krásy Národního parku...

Skialpové trasy na Šumavě

28. 11. 2021
3 min čtení
Rady a tipy