Srovnání funkčního spodního prádla

6 min čtení 19. 11. 2019

Tento článek není úplně typickou produktovou recenzí, ale spíše srovnáním jednotlivých druhů prádla, které má Rock Point v nabídce. Jeho cílem je zejména pomoci vám, zákazníkům, s výběrem prádla, které je nejvhodnější pro vaše sportovní i relaxační aktivity.

 

Syntetika nebo merino

Základní otázka spočívá ve volbě materiálu. Nejprve musím sám sobě položit dotaz, na co budu funkční spodní prádlo využívat a co od něho očekávám. V závislosti na intenzitě pohybu se každý materiál chová odlišně.

Odvod potu a rychlost schnutí

Jednou ze základních vlastností spodního prádla, zvaného také termoprádlo je jeho funkce odvádět pot od pokožky. Toto kritérium splňují výborně jak syntetické materiály, tak vlna merino. Zatímco syntetické materiály mají tendenci tlačit vlhkost (pot) od pokožky na povrch, odkud se rychle odpaří, merino vlhkost absorbuje (až do 30% svého objemu) a ta se odpařuje postupně. Z toho důvodu schne merino vlna pomaleji než syntetické materiály.

Odolnost vůči zápachu

Velkou devízou vlny merino je její přirozená schopnost neabsorbovat pachy. Díky tomu tak můžete vlněné spodní prádlo používat opakovaně a po aktivitě ho jen vyvětrat. U syntetiky je naopak potřeba prakticky po každém intenzivnějším pohybu prádlo vyprat. Navíc je citlivé na zatuchnutí, které z něj už prakticky nikdy vyprat nejde. „Stačí“ ho zapomenout v tašce mokré po sportování, nevysušit ho nebo ho hned nevyprat.

Termoizolační vlastnosti

Čím vyšší je gramáž prádla, neboli tloušťka látky, tím vyšší je hřejivost prádla. Merino má velmi dobré termoregulační schopnosti a hřeje, i když je vlhké. Takovou schopnost syntetické materiály nemají. Zde si seřadíme prádla z naší nabídky podle jejich gramáže, která má přímý vliv na to, jak je prádlo teplé, přesněji jak dobře izoluje teplo, vyprodukované tělesným pohybem. Před každým typem prádla je uvedené, zda je lepší pro nízkou nebo vysokou intenzitu pohybu.

Jaro, podzim

  • vysoká intenzita pohybu - CRAFT Active Intensity – 140 g/m²
  • nízká intenzita pohybu - CRAFT Fuseknit Comfort – 155 g/m²


Zima

  • vysoká intenzita pohybu - Dynafit Speed Dryarn – 195 g/m²
  • vysoká intenzita pohybu – Icebreaker Winter Zone – 260 g/m² (panely 180 g/m²)
  • nízká intenzita pohybu - CRAFT Warm Intensity – 190 – 265 g/m²
  • nízká intenzita pohybu – Dynafit Tour Dryarn – 230 g/m²
  • nízká intenzita pohybu – Icebreaker Tech Top – 260 g/m²
  • nízká intenzita pohybu - Smartwool Merino 250 Baselayer – 250 g/m²


Jaro, podzim, zima

  • nízká intenzita pohybu - Icebreaker Oasis – 200 g/m²
  • nízká intenzita pohybu - Smartwool Merino 200 Baselayer – 200 g/m²


Dopad na životní prostředí

V dnešní době je velké množství syntetických materiálů, používaných v outdoorovém průmyslu, vyrobeno z recyklovaných surovin. Nicméně i samotná recyklace představuje určitou energetickou a procesní náročnost. V případě vlny merino sice dochází při zpracování k chlorování vlákna, ale finální produkt z vlny je biologicky odbouratelný. S nadsázkou lze říct, že pokud si děravé vlněné prádlo zakopete na zahradě, nebude to mít žádný negativní dopad na přírodu a materiál se v půdě rozloží.

Mechanická odolnost, životnost

Obecně platí, že čím vyšší gramáž materiálu, tím lepší životnost a trvanlivost. Syntetické produkty mohou sice na povrchu v důsledku oděru žmolkovat, ale budou držet pohromadě. Vlna merino je však kvůli své jemnosti náchylnější na opotřebení a vytvoření děr. V případě gramáže 200 nebo 250 g/m² je ale i vlna poměrně pevná a trvanlivá a pokud nebudete chodit 14 dní v kuse s těžkým batohem na zádech, bude vám i ona sloužit dlouho.

VYZKOUŠENÉ TYPY PRÁDLA

CRAFT Active Intensity

Báječné spodní prádlo na intenzivní aktivity v mírných podmínkách (jaro, podzim) má na svědomí švédská firma CRAFT. Velmi příjemný materiál o poměrně nízké gramáži 140 g/m² předurčuje triko na běh, jízdu na kole a další podobně intenzivní aktivity. Prádlo velmi dobře schne, je elastické a dostatečně dlouhé v těle i rukávech. Složení materiálu: 55% recyklovaný polyester, 45% polyamid.

triko Craft Active Intensity

CRAFT Fuseknit Comfort

Ideální prádlo pro nízkou intenzitu pohybu - pro trekaře a výletníky. Dobře odvádí pot, zároveň poskytuje dostatečnou tepelnou izolaci. Spolehlivě funguje i na běh a další aktivity, ale schne pomaleji než řada Active Intensity. Velmi kladně se dá hodnotit délka - triko je velmi dlouhé, díky čemuž se nevyhrnuje. Složení materiálu: 67% Polyester (z toho 30% recyklovaný), 31% Polyamid, 2% Elastan.

Triko Craft Fuseknit comfort

CRAFT Warm Intensity

Jednoznačná volba pro lyžaře, který preferuje syntetiku před vlnou merino. Díky vysoké gramáži materiálu je prádlo velmi teplé, což mu neubírá nic z jeho schopnosti výborně odvádět pot. Zapomeňte však na intenzivní aktivity v tomto prádle – na běhání si ho vezměte pouze v případě, že poběžíte zimní maraton za polárním kruhem. Složení materiálu: 66% Polyester, 28% Polyamid, 6% Elastan.

Dynafit Tour Dryarn

Velmi zajímavý produkt ze směsového materiálu Merino Dryarn vyvinula značka Dynafit. Díky hydrofobnímu polypropylenu vlákna skvěle odvádí vlhkost od těla a uživatel nemá pocit vlhka. Materiál i velmi dobře schne, znatelně rychleji než čisté merino. To vše při zachování „pachuvzdornosti“ merina. Složení materiálu: 77% merino, 16% polypropylen, 4% polyamid, 3% elastan.

triko Dynafit Speed Dryarn
foto: Dynafit Speed Dryarn

Recenze funkčního spodního prádla

Samostatné recenze na některé konkrétní modely funkčního termoprádla Icebreaker, Craft a Dynafit z naší nabídky si můžete přečíst zde:
 

 


napsal:

Tomáš Krpata TOMÁŠ KRPATA

Tenhle rodák z východních Čech skvěle doplňuje náš sympatický tým produktového oddělení. V Rock Pointu působí od roku 2015, ale outdoorových zkušeností už stihnul nasbírat až až. Kromě toho, že procestoval snad celý svět díky práci v cestovce (ne, nemluvíme o delegátovi na pláži v Itálii), a dobrodružně poznával zajímavé kouty planety, je venku kdykoliv je to možné. Na otázku, co dělá ve volném čase, odpověděl: Do narození dcery cestování, MTB, horská turistika, běžky, skialpy. Od narození dcery přebalování, krmení, občas běh a MTB, uspávání, občas výlet…
Jako produktový specialista se zaměřením na textil si užívá privilegium vidět jako jeden z prvních všechny outdoorové novinky, vybrat do Rock Point obchodů to pravé a ještě navíc při tom komunikovat se stejně naladěnými lidmi.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Cloudvista, svižná trailovka, kterou Filip dokonale proběhal v rakouských Alpách. Jak se osvědčila a na jak dlouhé trasy je vhodná...
Městský batoh musí být odolný, s kapsou na notebook, v moderním designu a musí být na záda pohodlný. Jak se osvědčil při testování Osprey Transporter Roll Top...
Lehký technický batoh, který patři mezi bestsellery značky Osprey. Splnil všehna očekávání kolegy Tomáše? Více v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey