Tatranský Eiger v rychlém tempu

4 min čtení 22. 03. 2022

Severní stěna Malého Kežmarského štítu (2 514 m) je se svojí výškou 900 metrů nejvyšší tatranskou stěnou vůbec a jednoznačně také patří mezi největší alpinistické výzvy ve Vysokých Tatrách. Výzvu přijímáme i my a jako výstupovou trasu vybíráme kombinaci cest legendární Weberovky (VI) a v horní polovině stěny pak klasickou Szczepanského cestou (II-III) na vrchol. Tatranský Eiger is calling!
 

Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) - Tatranský Eiger (severní stěna MKŠ)Tatranský Eiger (severní stěna MKŠ)


Do stěny jdu společně s Lukym a popravdě se ani na vteřinu nepozastavuji nad tím, že jsme se společně vlastně dosud nikdy nenavázali na lano. Je to ostřílený Sokolík a na svém kontě má mimo jiné i čestné uznání od ČHS za výstup roku. Je mi ctí!

Je 6.00 ráno, stojíme pod monstrózním koutem Weberovky uprostřed stěny a rozkaz zní jasně. Navázat a valit!
 

Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) - Cajky ven!
Cajky ven!
 
 První lehčí délku lezeme v nejoblíbenějším lezeckém stylu Alexe HonnoldaPrvní lehčí délku lezeme v nejoblíbenějším lezeckém stylu Alexe Honnolda


Po úvodním zahřívacím sólu přichází na řadu první jištěná délka. Luky s lehkou nervozitou odlézá od štandu lehčím mixem, zakládá první jištění a najednou hlasitě výská. Naráží na luxusní firn! Mizí mi z dohledu tak rychle, že nestíhám ani podávat lano. Hroty cepínů a maček krásně chrumkají. Podmínka storočia!
 

Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) - Pětihvězdičkový sněholedPětihvězdičkový sněholed


Podmínka je tak suprová, že vlastně vůbec nic neřešíme a jen valíme Weberovkou vzhůru. Některé štandy vynecháváme a výjimkou nejsou ani pouhá dvě cvaklá jištění na celou lanovou délku. Žádný zdržování.
 

Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) - Luky ve třetí délceLuky ve třetí délce


Jediné, co nás ve Weberovce trochu zbrzdí, je čtvrtá délka s nepříjemným traverzovým oblezem ve skále. Zbytek na vrchol Pavúkovy veže jdeme na průběh.
 

Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) - Výlez čtvrté délky Výlez čtvrté délky


Na vrcholu Pavúkovy veže, kde Weberovka končí, jsme už v 8.40 a ani se nám nechce věřit, jak jsme tu brzy. Slaňujeme na Nemecký rebrík (výrazná rampa, která dělí stěnu cca v polovině). Svačíme a jdeme hledat nástup do Szcepanského cesty. Díky lehce zafoukaným stopám od Ondry s Danem, kteří měli včera totožný program, a také díky detailnímu popisu v průvodci máme orientaci hodně snadnou a začínáme se hrabat druhou polovinou stěny k vrcholu.
 

Szczepanského cesta začíná delikátním průlezem pod vklíněným balvanemSzczepanského cesta začíná delikátním průlezem pod vklíněným balvanem


Terén je sice lehčí, podmínka je ale výrazně jiná než ve Weberovce. Tutový firn střídají prašanem zaváté police s příměsí volných lokrů. Zkrátka, klasické tatranské lezení první kategorie. Jsme ale stále celkem v laufu.

Naší postupovou flow v první polovině Szczepanského trochu naruší Lukyho lehké usmeknutí zrovna v momentě, kdy máme mezi sebou 30 metrů lana a pouze jeden průběžný mini friend. Naštěstí to ale ustojí a zanedlouho se opět na chvíli pokorně vracíme k postupovému jištění.
 

Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) - Poslední nepříjemná délka vychází na měPoslední nepříjemná délka vychází na mě
Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) - Poslední metry ve stinném severu Poslední metry ve stinném severu


Tenhle marast naštěstí netrvá věčně a za nedlouho se přehupujeme na severozápadní hranu, kudy už je to lehkým terénem na vrchol.
 

Na západní hraně klid. V pozadí Vidlový hřeben a LomničákNa západní hraně klid. V pozadí Vidlový hřeben a Lomničák
Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) -  Teď už jen lehčím terénem na vrcholTeď už jen lehčím terénem na vrchol


11.40. Máme posekáno. Pokud jste už někdy lezli jakoukoliv severní stěnu v horách, tak se určitě shodneme na tom, že ten moment, kdy se konečně s parťákem přehoupnete na sluníčko, je k nezaplacení.
 

Luky s Lukym a jejich první společné vyvrcholení - vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m)Luky s Lukym a jejich první společné vyvrcholení


Sestup řešíme víc než elegantně (především opět díky stopám od kluků a také Zobanovým radám). Vyhýbáme se zdlouhavému šmatlání okolo Svišťovky, sestupujeme direkt Huncovskou kotlinou a po dvou slaněních jsme krátce po 13. hodině zpět na Brnčále.
 

Huncovská kotlinaHuncovská kotlina


Co s načatým dnem? Luky nevydrží a jde ještě na lyže. Já už dávám rest. Přeci jen tu budeme ještě tři dny.

Na závěr se, myslím, ještě sluší dodat, že náš relativně rychlý průstup stěnou rozhodně neřadíme do kategorie bůhvíjakých lezeckých výkonů. Určitě se najdou borci, kteří náš čas ve stěně stlačí klidně na polovinu. Na druhou stranu v severce MKŠ nejsou výjimkou ani vícedenní výstupy s “romantickým bivakem” na Nemeckom rebríku. Lezení v horách je zkrátka, víc než kde jinde, o podmínce a ta byla ve Weberovce letošní sezónu (možná ještě i je) nejlepší klidně za posledních deset let, jak jsme se později dozvěděli od místních guidů.
 

Výstup na vrchol Malého Kežmarského štítu (2 514 m) - Pokračování z březnové Brnčály zase příštěPokračování z březnové Brnčály zase příště

 

Text: Lukáš Klingora
Foto: Lukáš Ondrášek, Lukáš Klingora

LUKÁŠ KLINGORA

Horský průvodce a instruktor lezení. Baví ho všechny druhy horolezectví, skialpinismu a pohybu v horách. Od lezení sportovek, tradičního lezení na písku a zimního lezení ve Skotsku přes ledolezení a výstupy v Alpách až po skialpové túry v Krkonoších a Beskydech, ferratové přechody v Dolomitech nebo trekování v Himalájích. Rád jezdí také i na horském kole.

lukymountain.cz
IG: @lukymountain.cz


Fotogalerie


Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey