Termoska - nejlepší přítel na cestách

Horkou kávu nebo teplý čaj oceníte vždy. Dopřejte si svůj oblíbený nápoj i na cestách. Jak pracovat s termoskou či termohrnkem, aby vám vydržel váš nápoj teplý co nejdéle? To a ještě něco navíc vám prozradíme v našem článku.

Na co myslet při pořizování kvalitní termosky

Lahví, které zajistí tepelnou izolaci nápoje, je nekonečné množství. Dobrou termosku poznáte tak, že když ji otevřete po několika hodinách, z čaje se ještě kouří. Dobrá termoska má takovou úpravu povrchu, že neklouže a příjemně se tak drží i v rukavicích. No a jasně, že musí být lehká, ale i tak musí člověk počítat s váhou nad půl kila.

V Rock Pointu jsme otestovali izolační vlastnosti čtyř nejprodávanějších půllitrových termosek, jak to dopadlo, si můžete přečíst v našem testu termosek.

Litrová termoska má lepší využití

S váhou nad půl kila tedy počítejte u litrové termosky, přece jen menší objem je na delší, než půldenní výlet málo. Ty dražší, kvalitní litrovky váží mezi 500 až 600 gramy a stojí kolem tisícovky. Většina termosek se vyrábí z nerezové oceli, oproti plastovým mají výrazně lepší izolační vlastnosti.

Zajímavou vychytávku nabízí Esbit. Ve šroubovacím víčku se ukrývá plastový kalíšek navíc a tak proč si nedat kalíšek kouřícího čaje společně s parťákem nebo nenabídnout horký nápoj kolemjdoucímu.

Termosky mnoha výrobců, dostupné v prodejnách Rock Point

Termohrnky na kávu a čaj

Koupit si můžete i řadu termohrnků, jejichž objem bývá do půl litru. Schopnost izolace mají, ale často o dost horší než termosky, zejména když jsou plastové. Když si potrpíte na horkou kávu, pořiďte si raději hrnek se spolehlivě uzavíratelným víčkem.

Hydroflask hlavně pro chladivé letní osvěžení

Hitem poslední doby jsou pestrobarevné dvouplášťové nerezové láhve značky Hydroflask. Protože nemají kalíšek na pití, hodí se lépe na uchování chladného nápoje. Ve schopnosti udržet teplotu nápoje úspěšně konkurují klasickým termoskám.

Termoska na jídlo

Potřebujete si odnést oběd z jídelny nebo se chystáte na outdoorovou večeři při západu slunce? Skrz široké hrdlo nacpete kdejakou dobrotu, dokonce i ruku při umývání. Abyste se při „dobývání se“ k jídlu neopařili, stiskněte napřed na víčku termosky pojistný ventil. Tím vyrovnáte tlak uvnitř a navíc stejné víčko použijete jako jídelní misku.

V létě můžete potěšit děti, když otevřete termosku s čerstvou zmrzlinou.

Termoska na jídlo může pomoci při vaření. Nasypejte rýži, zalijte vřelou vodou, vložte do batohu a než přejdete kus hor, bude příloha uvařená. Esbit dodává v objemech 0,5 L, 0,75 L nebo 1 litr.

Jak vyčistit nerezovou termosku

Udržovat termosku čistou je jednoduché. Během výletu stačí vypláchnout vodou, stejně jako při každodenním používání ve městě. Občas neškodí vymýt vnitřek termosky štětkou na láhve s pomocí saponátu a neuškodí ani důkladná očista termosky v myčce na nádobí.

Tak teď už stačí jen načepovat lahodný nápoj a vychutnat si ho v optimální teplotě i po pár hodinách výletu!
 

Termoska v zimě nápoj uchová horký Na lyžích zahřeje
Jakou teplotu nápoje do termosky nalijete, takovou vám uchovává - teplé či studené Na treku občerství
termoska i v parném létě dokáže udržet nápoj mnohem déle chladný V létě osvěží

 

Text: Michal Bulička
Foto: GSI, Hydroflask, Rock Point

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey