Test batohu Osprey Aether Pro 70

7 min čtení 16. 04. 2021

Tento batoh mě dostal hned na první pohled. Minimalistický, aerodynamický a elegantní ve všech směrech. Jelikož jsem hledal batoh stoprocentně spolehlivý, oslovil mě také fakt, že tento model absolovoval s Nirmalem Purdžou (ambasadorem značky Osprey) jeho loňskou akci 14 osmitisícovek za 7 měsíců

Vzhledem k ceně jsem koupi dlouho zvažoval. Hodně jsem od batohu očekával. Možnost si nejprve batoh otestovat na vlastní kůži, jsem proto přijal s nadšením.  Pojďme si jeden z nejvymakanějších outdoorových batohů rozebrat v recenzi a podívejme se na Aether Pro 70 l podrobněji. 

Batoh Osprey Aether Pro 70 má odnímatelný vrchlík i kapsy na bederním pásu
Batoh má odnímatelný vrchlík i kapsy na bederním pásu. Během okamžiku tak vytvoříte jeho menšího bráchu.

první dojem

Hned od začátku jsme si dobře padly „na záda“. Jak konstrukčně, tak prakticky svým uspořádáním kapes a utahovacích popruhů i dalších  vychytávek. Na batohu je vidět, že nad ním vývojáři z Osprey  hodně dlouho přemýšleli a pořádně své nápady otestovali.  Nenajdete zde žádné zbytečnosti, které by se mohly po čase užívání opotřebovat nebo rozbít. 

Batoh má  neskutečně nízkou hmotnost 1,8 kg (bez vrchlíku a bederních bočních kapes 1,5 kg). Hodí se proto k rychlému pohybu i s těžkým nákladem na dlouhé expedice nebo delší outdoorová dobrodružství. Současně se osvědčil jako velmi odolný, což od takového parťáka na svých expedicích očekávám.

zádová KONSTRUKCE batohu 

Celý batoh je po obou stranách vyztužen dvěma pruty, které drží správný tvar.  Síťovaná zádová deska z akordeonové pěny (AirScape ™) přesně kopíruje páteř, takže  mě nikde nic netlačilo ani po několikahodinovém užívání.
 

Osprey Aether Pro 70 - detail na zádovou část Zádová část se perfektně přizpůsobí tvaru páteře, ramenní popruhy jsou výškově nastavitelné
Osprey Aether Pro 70 - úchyty na cepíny Nechybí úchyty na horolezcké nezbytnosti jako jsou cepíny, ale přichytíte i sněžnice, karimatku...

Ramenní popruhy a bederní pás 

Polstrování ramenních popruhů je důkladné a vůbec vše, co přenáší váhu batohu na záda je dostatečně široké a pohodlné . K tomu přispívá i bederní pás. Na první dojem byl na můj vkus až příliš tuhý.  Při „nazouvání“ se do batohu vždy jedna jeho strana zůstala opřená o záda, ale jedná se o něco, co se dá rychle vychytat. 

Jakmile se zakousnou přezky do sebe, působí vše jako jeden dokonalý celek. Po stranách bederáku jsou odnímatelné kapsy. Jedna pro uložení láhve s vodou, druhá na zip třeba pro mobil a peněženku. Obzvláště ta na vodu je chytře a jednoduše řešena. Žádné fórové síťky nebo pásky, ale hluboká strečová kapsa, kde láhev drží, jak má.

Uchycení trekových holí

Po stranách bederního pásu a ramenního popruhu se nachází uchycení na trekové hole Stow-on-the-Go™. Hole na treku skoro vůbec nepoužívám, jelikož právě při připnutí na batoh v místech k tomu určených mi vadí, jak vyčnívají jakoby pod rukou do podpaží. Pokud je však používáte více a na batoh odkládáte spíše sporadicky, uchycení je velmi snadné a hole jsou dobře a rychle dostupné.  Toto bude zcela individuální přístup každého z vás.
 

Osprey Aether Pro 70 - systém uchycení holí Systém uchycení holí umožňuje jejich uchycení i vyjmutí za chůze, je to velmi snadné
Osprey Aether Pro 70 - popruhy na přichycení karimatky, sněžnic... Batoh umí skvěle rozložit váhu, hodí se tak na rychlé a náročné přesuny s velkou zátěží

Materiál

Batoh Aether Pro 70 je vyroben z materiálu NanoFly™ fabric a ve spodní části je ještě zesílen, čímž je  dobře chráněn proti případnému prodření. 

Kompresní popruhy

Po stranách batohu se nachází kompresní popruhy, které se dají  v případě potřeby odstranit. Dva kompresní popruhy se nacházejí ještě v přední části batohu, pomocí kterých je možné uchytit např. sněžnice nebo karimatku, což jsem praktikoval já. 

Na karimatku jsou tu ještě dvě smyčky v zadní spodní části batohu, ale jsou poměrně úzké a nedají se tak dobře stáhnout. S pěnovou karimatkou by nebyl asi takový problém, ale těžší věci, jako spacák nebo stan bych radil dát spíše do vnitřku batohu, protože se při chůzi mohou chovat poněkud nestabilně. Samozřejmostí jsou také dvě očka na fixování cepínů.
 

Osprey Aether Pro 70 - pohled do hlavní komory batohu Vnitřní obsah batohu je možné zafixovat kompresním popruhem hlavní komory
Osprey Aether Pro 70 - vnitřní kapsa na hydrovak Prostor pro hydrovak. Batoh je kompatibilní se systémy Hydraulics™

Vnitřní prostor batohu

Vnitřní objem batohu je představován jednou vanou, což při správné organizaci a ukládání věcí nevidím jako problém. Naopak, toto ocení zkušení horalové, kteří využívají efektivity v systému organizace věcí určených právě pro své vlastní potřeby. V horní části je pak stahovací popruh, kterým je možné veškerý obsah zpevnit.

Prostor pro hydrovak

Vnitřek batohu nabízí i prostor pro uložení hydrovaku, čímž se ale malinko zmenší celkový objem. Jelikož při nevhodném rozložení vnitřních věcí může dojít k případnému defektu hydrovaku, (což by znamenalo problém v podobě zamezení průtoku obsahu),  proto jsem raději vždy volil variantu láhve v boční kapse bederního pásu.

Odepínací vrchlík

Co se mi dost líbilo a oceňuji, je možnost odepnutí vrchlíku. ,  Po jeho odstranění zůstává na batohu  tzv. „FlapJacket™“, tj. měkké přetahovací víko  na uzavření batohu bez vrchlíku. 

Po odejmutí vrchlíku společně s kapsami z bederního pásu a stažení všech kompresních popruhů se stává z batohu menší bratr, což je super v okamžiku, kdy jde člověk do hor a po zakotvení v „základním“ táboře nemusí řešit druhý menší batoh na samotný výstup.
 

Osprey Aether Pro 70 - odnímatelná strečová kapsa např. na láhev Odnímatelná hluboká strečová kapsa na láhev s pitím
Osprey Aether Pro 70 - odnímatelná kapsa na zip např. na mobil  Odnímatelná kapsa na zip např. na mobil, peněženku...

Zhodnocení

Celkově u batohu nenacházím žádnou slabinu. Firma Osprey má zkrátka s výrobou batohů zkušenosti od roku 1974 a batohy umí.  Nyní jsem přesvědčen, že i přes poměrně vysokou cenu, stojí za to batoh Aether Pro 70  mít na zádech. Ať už kráčíte dosud neprobádanou krajinou, jste na extrémní expedici nebo šumavském treku spolu s dalšími dobrodruhy.
 


Výhody:

  • perfektně padnoucí konstrukce
  • upravitelná výška ramenních popruhů
  • odepínací vrchlík udělá z batohu menšího bratra
  • snadné uchycení sněžnic či karimatky
  • velmi odolný materiál
  • hluboká strečová kapsa kde je obsah skvěle usazen


Nevýhody:

  • zatím si nemůžu zcela zvyknout na systém uchycení holí pod rukou
  • jeden velký úložný prostor nebude vyhovovat všem uživatelům

 


Technické detaily

batoh Osprey Aether Pro 70 lBatoh Osprey Aether Pro 70 l

litráž: 70 l
rozměr: v 87 cm x š 45 cm x h 37 cm (vel M - 70 l)
počet komor: 1 hlavní kapsa + vnitřní kapsa na hydrovak
svrchní materiál: NanoFly™ fabric
uchycení holí: ANO, systém Stow-on-the-Go™
uchycení cepínů: ANO
kompatibilita s hydrovaky: ANO, Hydraulics™ a Hydraulics™ LT Reservoir
odnímatelný vrchlík: ANO

hmotnost: 1,79 kg (vel. M/70 l)

MOC: 9 399,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Filip TomešFILIP TOMEŠ

V mládežnických kategoriích nadějný běžec na dráze. Závodil za Baník Stříbro a pravidelně se účastnil atletických republikových šampionátu dorostu a juniorů v běhu na 800 m. Později se studiem na vysoké škole objevil kouzlo skalního a následně vysokohorského lezení. V posledních letech se věnuje trailovému běhání S Martinem Mužíkem společně trénují v rodném Tachově a podnikají spolu trailové výzvy  např. jednodenní přeběh Českého lesa v délce lehce přes 100 km. Nebo s Honzou Krabcem třeba 22hodinový nonstop speedhikingový traverz alpského hřebene Jubileumsgrat mezi vrcholy Alpspitze a Zugspitze.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Komplet, který využijete na běžkách, ale i dalších zimních aktivitách otestovala multisportovkyně Lucka Davídková...
Zimní lezecká sukně, ve které jde skvěle jistit a ještě dobře vypadá. Rafiki Autana vyzkoušela nejen spolupráci se sedákem, ale i s batohem při turistice...
Celoročně využitelná bunda do nepříznivého počasí. Kolegyně ji testovala již od loňské zimy a jak bundu hodnotí? Přečtěte si recenzi...

Test bundy Ternua Karsa

29. 10. 2022
5 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey