Test batohu Osprey Aphelia

5 min čtení 23. 09. 2019

Americká firma Osprey je známá výrobou špičkových batohů na jednodenní i dlouhé treky do přírody, propracovaných speciálů na kolo, běh, horolezectví nebo zimní sporty. Jejich cestovní batohy, tašky a kufry se také těší velké oblibě pro svou praktičnost. Ale věděli jste, že Osprey vyrábí i batohy do města?

Dostala jsem možnost otestovat batoh Aphelia, který je dámskou verzí pánského batohu Apogee. Je to jednoduchý elegantní batoh do města, který skloubí u Ospreye neobvyklý minimalismus vychytávek a designu s praktičností, kterou ve městě oceníte.

S batohem Osprey Aphelia v italských Benátkách

Fakta o batohu Aphelia

Na začátku bych ráda představila batoh spíše z technického a funkčního hlediska a až pak se věnovala praxi. Aphelia je vyráběna v objemu 26 litrů, váží 0,7 kg, jako hlavní materiál je použit velmi odolný nylon a je možné vybírat z několika barevných provedení. Rozměry batohu při maximálním naplnění jsou 47x30x25 cm, což je velmi praktické, jelikož se vejde do omezených rozměrů příručního zavazadla většiny leteckých společností. Samozřejmostí u Osprey je, že objem batohu lze zmenšit dvěma bočními popruhy.

postranní popruhy batohu Osprey Aphelia

Vysoký standard značky je zachován i u městských batohů

U Aphelie zvolil Osprey velmi oblíbený zádový systém Airscape, který znáte hlavně z trekových batohů, ovšem chybí zde klasický bederní pás. Ten byl nahrazen pouze jednoduchým páskem, který je možné zcela odepnout.

detail na zádový systém batohu Osprey Aphelia

Ramenní popruhy jsou vytvarovány pro ženskou postavu a lze je sepnout prsním popruhem s klasickou ospreyovskou píšťalkou. Navíc na každém popruhu najdete gumičku pro přichycení hadičky od vodního vaku pro pohodlné používání. Nechybí ani reflexní prvky v podobě loga značky Osprey.

jasný znak všek Osprey batohů - píšťalka na prsním popruhu - Osprey Aphelia

Organizace uvnitř batohu a kapsy

Vnitřní prostor batohu je rozdělen do tří hlavních kapes na zip. První je malá, pouze na drobnosti a končí zhruba ve třetině výšky batohu. Druhá kapsa je již přes celou výšku batohu a v její horní třetině jsou tři malé elastické kapsičky, dva nenápadné fochy „na propisku“ a praktická karabinka na klíče.

vnitřní uspořádání batohu Osprey Aphelia

Třetí komora je hlavním prostorem batohu. Nejblíže zádům je oddělené místo pro vodní rezervoár, další oddělený prostor pro notebook a pak hlavní kapsa, do které s přehledem naskládáte všechny věci do školy, práce nebo na nákup.  K tomu jsou ještě zvenku, na bocích batohu, dvě kapsy z elastického materiálu.
 

Polstrovaná kapsička na mobil, brýle, cennosti na batohu Osprey Aphelia
ideální velikost taháčků na batohu Osprey Aphelia

Jak to zvládá Aphelia v každodenním městském shonu?

Jedním slovem perfektně. Dobře padnoucí zádový systém a výborné ramenní popruhy, obojí uzpůsobené ženskému tělu mi zpříjemnilo nošení těžkých nákupů a myslím, že bych jej ocenila i jako studentka při přenášení hromádky učebnic. Velice se mi líbilo, že věci, které nosím denně, jsem schopná umístit do dvou menších kapes a hlavní prostor využívám na nákupy. Je fajn, že se mi v ní nepletou všechny ty drobnosti, co potřebuji mít v batohu dennodenně.


zádový systém a ramenní popruhy batohu Osprey Aphelia jsou uzpůsobené ženskému tělu

Elegantní design ve městě boduje

Batoh jsem se rozhodla využít i na několik městských výletů, protože přece jen má elegantní design, na rozdíl od batohů do přírody. Velice mě potěšilo, že jsem se do něj byla schopna sbalit na „lowcost“ výlet do italských Benátek, kam jsem vezla na holku poměrně velkou svačinu a nazpět zase dárky z výletu.

S batohem jsem se velmi sžila a je mým každodenním společníkem na cesty do práce i na občasné výlety spíše městského charakteru. Dokonce si umím představit jeho použití na jednodenní výlet v horách.

městský batroh Osprey Aphelia

Vodní vak nebo notebook?

Musím podotknout, že jsem zprvu netušila, jak u městského batohu najdu využití pro prostor na vodní vak. K mému překvapení to přišlo samo a vše funguje dokonale. Do prostoru na vak ukládám notebook a do prostoru pro notebook knihu, pokud s sebou potřebuji mít obojí.

uspořádání hlavních kapes batohuu Osprey Aphelia

Shrnutí

Batoh bych určitě doporučila každému, kdo je zastáncem čistého designu, má rád pohodlný batoh a prakticky řešený prostor. Jedinou nevýhodu, kterou jsem u batohu za celou dobu našla, je to, že nemá vlastní pláštěnku, což jsem vyřešila na výlety tak, že jsem si sebou vzala pláštěnku ze svého trekového batohu. Ale při běžném nošení po městě při lehčím zapršení se mi nestalo, abych měla v batohu potopu, takže ten kousek ze šaliny do práce vlastně zvládám i bez pláštěnky.  

logo na batohu Osprey Aphelia je reflexní
 


Výhody

  • elegantní vzhled
  • praktické kapsy
  • prostor pro vodní vak


Nevýhody

  • nemá pláštěnku

 


Technické detaily:

dámský městský batoh Osprey ApheliaBatoh Osprey Aphelia

objem: 29 l
rozměr: 47 x 30 x 25 cm
zádový systém: AirScape™ s pěnovými výstupky
kapsa na notebook: ANO
hmotnost: 700 g

MOC cena: 2 399,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


TestovalA:


Eva SládkováEVA SLÁDKOVÁ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Brno Masarykova
Outdoorové sporty provozuji od roku: su z lontu (venkova), takže odjakživa
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2018
V Rock Pointu jsem od roku: 2018
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: výšlapy a běhání se psem kdekoliv a kdykoliv, lezení po stěně...

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey