Test batohu Osprey Aura AG 50 II

5 min čtení 03. 08. 2018

Když se v Rock Pointu objevila soutěž o výlet do kosovských hor, věděla jsem, že chci jet, a tak jsem se zapojila. Vyhrála jsem. Už jsem měla skoro sbaleno ve svém starém nejlepším batůžku Ariel 65, když se naskytla možnost otestovat batoh Osprey Aura. Přebalila jsem, nahodila Auru na záda a vyrazily jsme vstříc společnému kosovskému dobrodružství.

Aura AG je batoh, oplývající spoustou vychytaných technologií, jako jsou odvětraný zádový systém AntiGravity, bederní pás Fit-on-the-Fly™, popruhy ExoForm™/ BioStretch™, které bych mohla technicky popisovat, ale raději řeknu, jak se mi batoh nosí a používá.

dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l

Velikost a vstup do batohu

Batoh má dva vstupy, spodní a vrchní. Při této litráži bych ocenila i třetí, boční vstup ale lepší dva než jeden. Ale na druhou stranu se dvěma vstupy je batoh lehčí. V hlavní komoře je kapsa na vodní rezervoár, a taky příčka rozdělující prostor na dvě části. Víko batohu má dvě kapsy zvenku. V jedné je pláštěnka, tu už se mi bohužel „povedlo“ roztrhnout o ostrý kosovský šutrák. A na druhé je zip se dvěma jezdci, což umožňuje rozepnutí kapsičky z pravé, nebo z levé strany, podle toho, jak se vám to hodí. Znáte to, jak máte batoh uložený v kufru auta a potřebujete něco vytáhnout z téhle nafukovací kapsičky plné drobností, které se zaručeně vysypou? Tak u Aury se vám to nestane.

dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l

Nastavitelné, odepínatelné víko

Vrchlík má samozřejmě nastavitelnou výšku, podle toho, jak moc máte naplněný batoh. Popruhy jsou provlečené přezkami tak, že se výška nastavuje při odklopeném vrchlíku, což mi nepřipadá úplně dobré řešení. Naštěstí, to jde předělat, a pak se dá vše nastavit komfortněji zvenku se zapnutým víkem, které se dá pohodlně odepnout a batoh tím odlehčit. Batoh můžete nosit bez něj, protože Osprey Aura má pod hlavním víkem ukryté ještě druhé - FlapJacket™.

dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l

Kapsy

Na batohu najdeme i několik kapes. Dvě menší, přesto praktické na bederáku, dvě z boku batohu, dostatečně hluboké, aby vám z nich nevypadla ani velká flaška, a jedna velká pružná je k dispozici na čele batohu.

Na bocích jsou kompresní popruhy, které jsou, alespoň na moji karimatku, krátké. Jediným místem, kam si ji tedy můžu připnout je spodní část, kde se nachází dva odnímatelné popruhy. Poutka na přichycení holí Stow-on-the-Go™ jsou u batohů Osprey samozřejmostí, stejně jako poutka na cepíny.

dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l

Zádový systém AntiGravity™ 3D

A teď k tomu, co je podle mě na batohu nejdůležitější - zádový systém a bederní pás. Batoh se vyrábí ve dvou základních velikostech zad, přičemž každá z velikostí má možnost samostatného nastavení.
 

dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l
dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l

Už při prvním pohledu je zřejmé, že se jedná o unikátní záležitost. Zádový systém, včetně bederního pásu, je konstruovaný tak, aby byl maximálně odvětraný a vy jste navíc měli pocit, že vlastně žádný batoh ani nenesete...

dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l

Příjemný bederák

A jaká je realita v praxi? Když jsem batoh vzala prvně do ruky, zdálo se mi, že bederní pás je napružený tak silně, že mě bude nepříjemně tisknout. Ve skutečnosti byly moje obavy liché. Ukázalo se, že bederák je skvělý. Nasazování sice není, tak pohodlné, jako u klasických bederních pásu. Ale když obě křídla pásu roztáhnete a umístíte batoh na záda, křídla se opět stáhnou a usadí se přesně tam, kam mají. Bederák vás příjemně obejme a ani se nehne. Dokonce i když ho rozepnete, tak drží téměř na místě. Nějakých otlačenin se také nemusíte bát. Další výhodou tohoto bederáku je systém Fit-on-the-Fly™, jenž na rozdíl od ostatních modelů, umožňuje nastavení délky polstrované části pásu, nejen obyčejného stahovacího popruhu. Materiál použitý na celý zádový systém a ramenní popruhy je příjemně měkký, takže se vám pěkně přizpůsobí.

dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l

Shrnutí

Musím říct, že celkový dojem z nošení tohoto batohu je prostě skvělý. I při desetikilové zátěži máte skutečně pocit, že téměř nic nenesete. Jediné, co z celého batohu cítíte, je obejmutí bederáku a lehce ramenní popruhy, mezi tím jako by nic nebylo. A odvětrání zad je skvělé. Dokonce tak, že jsem si chvílemi, když nám na hřebeni pořádně foukalo, přála, aby tak dobře nefungovalo.

Po prověření Aury AG několikadenním přechodem na těžko v Kosovu a výletem v Tatrách můžu říct, že se jedná o geniálního parťáka na cesty. Krom toho, že výborně funguje, tak i dobře vypadá. A takový batoh prostě chceš!

dámský turistický batoh Osprey Aura AG II 50 l

Výhody:

  • komfortní nosný systém
  • odepínatelné víko
  • dva jezdci zipu na hlavním víku
  • velké kapsičky na bederním pásu
  • hluboké pružné kapsy na bocích


Nevýhody:

  • kratší popruhy pro uchycení karimatky z boku batohu
     

dámský Batoh Osprey Aura 50 II LadyTechnické údaje

Batoh Osprey Aura 50 II Lady

objem: 50 l
zádový systém: AntiGravity™ 3D zádový systém
hmotnost: 2,01 kg (vel WM)

DMOC: 5.899,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 

 


TestovalA:

Eva DebnárováEVA DEBNÁROVÁ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Rock Point Olomouc, OC Olympia
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2010
V Rock Pointu jsem od roku: 2010
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: běh, lezení, turistika všeho druhu
Specialista na výrobky: outdoorová jídla, batohy
Specialista na značky: Osprey, Summit To Eat

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...
Cloudvista, svižná trailovka, kterou Filip dokonale proběhal v rakouských Alpách. Jak se osvědčila a na jak dlouhé trasy je vhodná...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey