Test batohu Osprey Eja 38

5 min čtení 01. 03. 2019

Sbalit se na několik dní a ještě k tomu na různé aktivity vyžaduje trochu větší batoh. Pokud jsou však v plánu několikadenní treky se zajištěným spaním a občerstvovačkou po cestě, velká krosna není třeba. Chce to něco mezi. A to něco mi splnil batoh Eja s objemem 38 litrů, od světově proslulé značky Osprey.

Otestovala jsem ho v Krušných horách, Krkonoších a usnadnila mi sbalení do rakouských Alp. Eja je dámská verze velmi oblíbeného batohu Exos, dělaná přesně pro drobnější ženská záda. Tvarem tak trochu připomíná hrušku.

Dámský turistický batoh Osprey Eja 38 l - Alpy

Objem 38 litrů

Velikost 38 litrů je pro mě tak akorát, na sbalení věcí na týden, vícedenní trek, nebo když se chystáte na nějakou vícedenní sportovní akci a není vhodné táhnout tašku nebo kufřík.

Už při prvním balení se mi zdál batoh přímo bezedný. Potřebovala jsem se sbalit na týden do horského pensionu, a to jak na jednodenní treky v pohorkách, tak na trailové běhání po kopcích i relax dny v civilizaci – město, koupaliště apod.  Věci se mi do batohu vešly, ani bych nepotřebovala vrchlík, který batoh ještě o něco zvětší. A to většinou balím i takové ty „náhradní“ kousky oblečení, které pak při návratu zase přesunu do skříně.

Dámský turistický batoh Osprey Eja 38 l má

Váha

Batoh patří mezi ty nejlehčí ve své kategorii z celé Osprey kolekce, hned za speciálním odlehčeným modelem Levity.  Na svou velikost 38 litrů váží pouhých 1,13 kg. A je to znát. Když jsem Eju nosila celý den na zádech, takovou váhu jsem více než ocenila. Nosnost batohu je do 18 kg, ale jelikož jsem nebalila jídlo ani vaření, takové váze jsem se ani zdaleka nepřiblížila.

předností dámského turistického batohu Osprey Eja 38 l je jeho lehkost

Záda

Systém AirSpeed mě oslovil už při výběru „z katalogu“. Vyklenutá záda dávaly již dopředu předpoklad k tomu, že budou záda dobře odvětrávaná. A je to tak. Speciální 3D Mesh (vypadá jako takové větší včelí „plástve“) mi při nošení zaručil vynikající odvětrání. Samozřejmě nejsou záda úplně suchá jako bez batohu, ale nemáte na nich přilepené propocené triko. Pruhy od potu byly během letních treků v okolí Klínovce či Sedmihorek na merino tričku pouze pod ramenními popruhy a na bedrech. V chladnějších dnech mi zase vyhovovalo, že bederní pás pěkně obepíná a „hřeje“ kříž a chrání před ofouknutím těchto náchylnějších partií.
 

záda Dámskézho turistického batohu Osprey Eja 38 l
Konstrukce zad Dámského turistického batohu Osprey Eja 38 l

Kapsy

Uvnitř batohu najdete jednu hlavní komoru a oddělený prostor na vodní vak. Ten zatím nepoužívám, takže tuhle kapsu velmi často zneužívám k „uskladnění“ dokumentů, letáků, map apod., které nechci zmuchlat.

Po obou stranách batohu jsou síťované kapsy na láhev nebo jiné věci, které potřebujete mít za chůze po ruce. Výborně se mi osvědčil vychytaný přístup do těchto kapes. Je nejen klasicky shora, ale také ze strany. Během chůze si tedy nemusíte nijak „lámat“ ruku. Aniž byste batoh museli sundávat, jednoduše obsah vyndáte a zase snadno vrátíte zpět i za chůze. Z tohoto samého důvodu však nejsou kapsy vhodné pro uskladnění drobných věcí jako klíčů apod.

Co určitě hodně využijete, je elastická síťovaná kapsa z přední strany batohu. Není moc velká, ale osvědčila se mi jako skvělý nosič sbalitelné větrovky, mikiny nebo trika, které přitom máte hned po ruce nebo jako „přenosný sušák“ mokrého.

snadná manipulace s postranními kapsami - Dámský turistický batoh Osprey Eja 38 l

Popruhy

Preciznost a propracovanost batohu jsem poznala hned, jakmile jsem si batoh poprvé „nahodila“ na záda. Ramenní popruhy a bederní pás jsou ergonomicky upraveny pro dámská drobnější a užší záda, takže mi batoh přesně sedl. Ramenní popruhy jdou ještě přitahovat více či méně k zádům, dle toho jak máte batoh těžký. Váha batohu se mi tak správně rozložila na bedra a cítila jsem náklad mnohem lehčí. 

Na batohu je spousta dalších popruhů, úchytů a oček. Mají snad 100+1 využití. Vyjmenuji ty základní. Kompresní popruhy na zmenšení objemu celého batohu horizontálně i vertikálně. Systém „Stow on the Go“ na přichycení trekových holí (možné i za chůze). Dále oko na přichycení cepínu (to je vhodné předem natrénovat), očka na karabiny, kompresní popruhy na bočních kapsách pro stažení celé kapsy nebo pouze vnitřního objemu, popruhy na uchycení karimatky

nastavitelné popruhy Dámského turistického batohu Osprey Eja 38 l

Doporučení

Zřejmě za to může speciální konstrukce, ale batoh Eja 38 nemá svou vlastní pláštěnku. Kratší dobu batoh dešti odolal na jedničku, ale jak odolá dešti po celém dni, jsem díky suchému a dlouhému létu neměla možnost vyzkoušet. Já si stejně vždy záložní oblečení, které musí být za všech okolností suché, dávám zvlášť do igelitového pytle. Využít můžete i speciální Osprey Pack Liner, který je obdélníkového tvaru a optimálně vyplní prostor batohu.

Dámský turistický batoh Osprey Eja 38 l bez vrchlíku, zakrytý speciálním systémem FlapJacket™
Batoh bez vrchlíku, zakrytý systémem uzavírání FlapJacket™
 


Výhody:

  • lehkost
  • vynikající odvětrání zad
  • odnímatelný vrchlík, poté jednoduché uzavírání FlapJacket™


Nevýhody:

  • odepnutý vrchlík nelze využít jako např. ledvinku
  • chybí pláštěnka

 Dámský turistický batoh Osprey Eja 38 lTechnické detaily

Batoh Osprey Eja 38 l woman

objem: 38 l
odnímatelný vrchlík: ANO
konstrukce zad: AirSpeed
hmotnost: 1,13 kg

DMOC: 3 799,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 Testovala

Eva Votavová
EVA VOTAVOVÁ

Evča je zodpovědná za aktuality a články, které najdete na našem webu. Sepisuje pro vás podrobnosti prodejních akcí, aktuálních kolekcí, ale i řadu článků do blogu. Není tady žádným nováčkem. V minulosti se věnovala velkoobchodním zákazníkům. Být součástí Rock Pointu považuje za velkou výhodu, protože se díky práci dostane k novým sportům a aktivitám, které vždy ráda vyzkouší.

 

Testovali jsme další produkty »

Další outdoorové čtení

Tahle bludička se stala mou oblíbenkyní pro spoustu aktivit. Kde všude ji využijete a jaký výkon dokáže podat si přečtěte v Káti recenzi...
Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey