Test batohu Osprey Fairview wheels 65

4 min čtení 20. 11. 2019

Tohle je náš první kufr na kolečkách. Ale všechno je jednou poprvé. Dřív jsme taky neměli mimino, kočárek a dalších milion věcí, které potřebujeme přepravovat. Když vyrážíte na alpskou túru, vystačíte si s malou třicítkou, do které všechno našlapete. Když ale chcete sbalit rodinu, hodí se zavazadlo, ve kterém bude všechno přehledně sbalené a ve kterém zachováte pořádek i po týdnu cestování.

Batoh Osprey Fairview wheels 65 l - kurf na kolečkách i propracovaný batoh v jednom

Záda místo koleček

Fairview wheels ale není jen pojízdný kufr. Když je potřeba – například když máte sejít 10 pater po schodech, projít po lesní cestě, nebo dojet na kole na nádraží – stačí otevřít zadní krycí panel a hodit si batoh na záda. A rozhodně se nejedná o nouzovou variantu. Zádový systém je dobře propracovaný, pohodlný a dobře odvětrávaný.

Batoh Osprey Fairview wheels 65 l - když nejednou kolečka jednoduše hodíte na záda
Batoh Osprey Fairview wheels 65 l - detail na propracovaný zádový systém

Velmi praktické zavazadlo

Při prvním pohledu na tenhle kus vybavení jsme byli jaksepatří skeptičtí. Hranatá krabice na kolečkách? Představili jsme si letištní halu a navoněné byznysmany, což má s outdoorem jen pramálo společného. Tyto předsudky ale rychle vzaly za své. Fairview nás rychle svou praktičností přesvědčil, že se nejedná jen o nějaký designový výstřelek. Po více než půlroce používání se stal naším pravidelným zavazadlem na vícedenní cesty.

Batoh Osprey Fairview wheels 65 l - vnější kapsy a popruhy ještě o něco zvětší objem zavazadla

Dost prostoru a přehlednost

Z našeho pohledu lze hlavní výhody shrnout do 3P: Praktičnost, Přehlednost, Přístupnost. Hranatý tvar sice nejspíš nevyhraje soutěž krásy, ale nabízí nejlepší možnost, jak naskládat oblečení tak, aby následně nevypadlo, jako když ho vytáhnete krávě z čumáku. Po otevření hlavní kapsy máte hned jasno, co jste kam dali a na jedno sáhnutí máte v ruce, co potřebujete. Bez toho, abyste přehrabovali všechno ostatní. Věci v hlavní kapse můžete navíc i fixovat vnitřním popruhem. To jsme nikdy nepotřebovali, batoh máme vždy nacpaný a vše se fixuje navzájem.

Batoh Osprey Fairview wheels 65 l - naprosto přehledný a dostupný obsah batohu

Z vnitřní strany víka najdete 2 síťované kapsy na drobnosti. Menší věci se tak nemusí válet mezi oblečením a hned vidíte, kde je jaká mastička. Hlavní kapsu zavírá robustní dvoucestný zip, kterým můžete v případě potřeby protáhnout i zámek. Pro nás je důležitější, že zip běhá hladce a snadno a vypadá, že i nějaký ten pátek vydrží. 

Batoh Osprey Fairview wheels 65 l  - detail na síťované kapsy na zip na vnitřní strně víka

Vnější kapsy a popruhy

I když máte narvaný hlavní úložný prostor, nemusíte zoufat. Ještě pár věcí s sebou vzít můžete. V horní části je jedna malá a jedna větší kapsa, které jsou snadno a rychle přístupné, i když máte batoh postavený svisle. Do síťovaných vnějších kapes můžete dát láhev s pitím nebo plyšáka a pod vnější kompresní popruhy jsme s oblibou připínali bundu, deku, nebo nosítko. Zavazadlo pak trochu připomíná vánoční stromeček, ale celková kapacita jaksepatří nabyde.

Batoh Osprey Fairview wheels 65 l - vnější kompresní popruhy udrží třeba i deku nebo golfky

Kolečka a madla

Nakonec zbývá to celé někam přepravit. Asi se nedá čekat, že byste s tímto zavazadlem podnikali dlouhé túry, ale zároveň má málokdo po ruce liftboye, který se s kufrem bude tahat za vás. My jsme nejčastěji využili kolečkovou variantu a dost se nám to líbilo. Sami tak k tomu totiž zvládnete přenést ještě další batoh, plný kočárek a případně ještě mimino na břiše. Transfer z bytu do auta se tak urychlí. Trochu. Na krátkou manipulaci jsou na boku i shora k dispozici festovní a měkká madla, která nikde nepřekáží. Naloženo? Můžeme jet!   

Batoh Osprey Fairview wheels 65 l - kurf nebo batoh, rozhodnete se v jedné vteřině

Co se nám na Fairview nejvíc líbí:

  • přehledná a snadno přístupná hlavní kapsa
  • vnější kompresní popruh na připnutí dalších věcí
  • kolečka a madlo – dá se snadno transportovat, i když máte záda už plná


Hledáme nevýhody:

  • zádový systém ubírá vnitřnímu prostoru. Ale to je něco za něco.
  • pevné dno s kolečky znesnadňuje nakládání do stísněného prostoru a skladování prázdného batohu.

 


Technické detaily

Zavazadlo Osprey Fairview wheels 65 l využijete jako kufr i batohBatoh Osprey Fairview wheels 65 l

materiál: 210D nylon
objem: 65 l
rozměr: 70x41x34 cm
rukojeť: vysouvací ergonomická rukojeť ve tvaru T
rozepínání: zip ve tvaru U
hmotnost: 2,8 kg

MOC: 5 599,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Jakub CejpekJAKUB CEJPEK

Šéfredaktor časopisu Everest, fotograf, horský průvodce, horolezec a dobrodruh tělem i duší.  Z nejrůznějších outdoorových aktivit dává přednost veškerému vertikálnímu pohybu – ať už jsou to prosluněné skály nebo zasněžené vrcholky šestitisícovek. Kromě nesčetných výprav do oblíbených Alp ho v uplynulých letech vítr zavál do všech koutů světa – od pustého Pamíru až po bolivijské Altiplano.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Spacák, se kterým se skvěle cestuje. Je malý, lehký a skladný. Nesměl chybět jako doprovod na Vltava run. Jak se m
Čím vás dostane tahle technická mikina italské značky Crazy? Kolega Michal ji pořádně vyvětral v Krušných horách i na Šumavě a prozradil...
Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey