Test batohu Osprey Farpoint wheels 36

6 min čtení 04. 11. 2019

Batoh Farpoint Wheels je novinka z cestovatelské řady zavazadel od americké značky Osprey. Tento batoh jsem testoval déle než půl roku, měl jsem dost možností pořádně ho vyzkoušet. Testovaná varianta má objem 36 litrů, což je pro mě ideální, jak na víkendové či několikadenní výlety po ČR, tak i aktivní dovolenou v zahraničí.

Díky rozměrům 55x36x24 cm a EU certifikaci palubního zavazadla si ho můžete vzít bez obav i do letadla a máte jistotu, že se vejde do příslušného úložného prostoru. Farpoint kombinuje výhody kufru na kolečkách a batohu. Jedná se tak opravdu o všestranné zavazadlo a v podstatě mě ani nenapadá situace, kde by nebyl dobrým společníkem.

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - batoh a kurf v jednom

Farpoint je léty osvědčená klasika

Byť po vybalení vypadá Farpoint Wheels 36 spíše jako kufr, není tomu tak. Pokud si zadní stranu pozorně prohlédnete, zjistíte, že se na každé straně nachází zip a ve spodní části jsou navíc mezi kolečky dvě přezky a suchý zip. Pokud vše rozepnete a odepnete, najdete dva popruhy a pružnou, děrovanou síťovinu, která tvoří kontaktní plochu zádového systému.

Nylonovou látku, která kryje zádový systém, lze pohodlně zastrčit pod síťovinu a nikde nepřekáží. U popruhů si můžete klasicky nastavit jejich délku i výšku. Dokážete si tak batoh na zádech pohodlně usadit.

Ramenní popruhy pohodlně sedí na ramenou, nikde netlačí a navíc jsou z prodyšného materiálu, což opět zvyšuje komfort při nošení. Tohle platí beze zbytku i pro tenhle Wheels. Jelikož se jedná opravdu o univerzální cestovní zavazadlo, nechybí ani prsní popruh s bezpečnostní píšťalkou a bederní pás.
 

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - prodyšná síťovina zad

Bederák chrání před kolečky

Bederní pás je pohodlný, nikde netlačí a dá se utáhnout, jak potřebujete. Navíc je navržen tak, že krásně kryje kolečka a nemusíte tak mít strach, že se o ně ušpiníte. Jediné co bych mu vytkl, je absence kapsiček na drobné věci.

Vzhledem k velikosti a šířce zavazadla jsem měl trochu obavy, aby mě kolečka netlačila do boků. V praxi se ukázalo, že obavy byly liché a dokonce si myslím, že s tím nebudete mít žádný problém ani v případě nějakého toho kila navíc.

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - bederách chrání záda před kolečky

Záda jsou skvěle odvětraná

Zádový panel ze síťoviny (angl. mesh) je kompletně děrovaný, navíc je mezi ním a batohem dost prostoru. Proudění vzduchu tak nic nebrání a v horkém počasí se nebudete potit tolik, jak byste čekali. Celý zádový systém je opravdu propracovaný, batoh tak můžete mít bez problému na zádech klidně i celý den.

Dvě kolečka, rukojeť, velký zip – a kufr je na světě!

Edice Farpoint Wheels disponuje dvěma nízkými a velmi odolnými kolečky a výsuvnou rukojetí ve tvaru T, což univerzálnost batohu ještě zvyšuje. Když přijdete na letiště nebo se přepravujete autobusem k hotelu, není nic pohodlnějšího, než během minutky udělat z batohu kufr a celý náklad už si jen tak vozit na kolečkách.
 

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - jako batoh
batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - jako kufr

Kolečkám nemám co vytknout, avšak k rukojeti malou výhradu mám. Byť v Osprey použili kvalitní materiály a batoh se skvěle ovládá i při vyšší váze, chybí mi možnost nastavit délku vysunutí rukojeti, jak tomu obvykle bývá u klasických kufrů. Rukojeť může být buď zcela zasunutá, nebo úplně vysunutá. Pokud jste však na místě, kde je vyšší saturace lidí a jste nižší postavy, uvítali byste i mezipolohu, aby bylo zavazadlo blíže k tělu.

Na spodní části Farpointu jsou ještě dvě kovové „spirály“, díky kterým kufr dobře stojí. Batoh má dva polstrované úchyty, jeden v horní části, druhý na boku. Můžete si vybrat, jak v případě potřeby batoh ponesete.

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - spirály zajišťují skvělou stabilitu

Osobně jsem z možnosti, že si mohu vybrat, zda z Farpointu udělám batoh nebo kufr, velice nadšený. Je ale férové dodat, že si to vybralo i svoji daň v podobě ztráty objemu 4 litrů, o které přijdete oproti klasické verzi. Je tedy na každém, co je pro něj důležitější.

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l má dva úchyty. Na kratší i delší straně.

Kapsa, kapsa a další kapsa?

Batoh má celkem 6 kapes - 4 na zip a 2 síťované na přední straně batohu. Na přední části batohu najdete dva kompresní popruhy. Jako velmi praktické hodnotím i uzamykatelné zipy a malá očka, do kterých můžete připnout další batoh. Obecně jsou Farpointy plně kompatibilní s produktovou řadou Osprey Daylite.

Velká hlavní kapsa má zip do tvaru U, a tak se dá rozepnout celá přední strana batohu a získat do ní snadný přístup. Na této, odklopné straně jsou ještě dvě kapsy na zip, které zabírají celou její plochu - jedna je z vnější a druhá z vnitřní strany.
 

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - svtup ve tvaru Kapsa na zip do tvaru "U" umožňuje do batohu snadný přístup.
batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - kapsa na hygienické potřeby či elektroniku Z vrchní části se dostanete do kapsy, která je ideální na hygienické potřeby nebo elektroniku.

Vnější kapsa je skvělá na cestovní dokumenty, pasy, lístky, jízdenky, letenky, prostě na vše, co potřebujete mít stále po ruce. Vnitřní kapsa je síťovaná, je tedy ideální například na použité oblečení. Do hlavní kapsy máte velmi pohodlný vstup tak, jako jste zvyklí u kufru. Osobně hodnotím toto velmi pozitivně. Věci se do batohu snadno skládají, ale i hledají, což velmi oceníte nejen u cest, kdy často přejíždíte z místa na místo. Uvnitř najdete dvě kompresní klopy k zajištění sbalených věcí.

Do hlavního prostoru zasahuje ještě jedna menší, přesto ale dostatečně velká kapsa, která má vstup z vrchní části batohu. Její velikost je ideální pro taštičku s hygienickými potřebami nebo elektronikou, případně na mikinu, kterou potřebujete mít po ruce. Uvnitř nechybí ani karabinka na klíče. Na zadní straně batohu najdete kapsičku na identifikační štítek.
 

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - komperesní klopy pro zajištění věcí Kompresní klopy vám zajistí sbalené věci. Zůstane tak vše na svém místě.
batoh Osprey Farpoint wheels 36 l - zipy se dají uzamknout Uzamykatelné zipy jsou velmi praktickou vychytávkou, kterou při cestování oceníte.

Ať pojedete kamkoli, bude skvělým parťákem

Batoh je opravdu velice univerzální. Skvěle poslouží, pokud pojedete na několikadenní výlet s ubytováním na jednom místě, ale i na delší cestu, kdy budete přejíždět z místa na místo. V takovém případě je pak na místě zvážit, zda nezvolit raději větší 65litrovou variantu nebo dokonce carry-on kufr do letadla pro cestu k moři nebo na služební cestu.
 

batoh Osprey Farpoint wheels 36 l Dobře sedí na zádech, kolečka jsou krytá bederákem, takže vás nikde netlačí.
batoh Osprey Farpoint wheels 36 l Nese v sobě výhody batohu i kufru. Ideální cestovní zavazadlo.

TECHNICKÉ DETAILY

batoh a kurf na kolečkách v jednom - Osprey Farpoint wheels 36 lBatoh Osprey Farpoint wheels 36 l

objem: 36 l
rozměry: 55x36x24 cm
materiál: 210D nylon
kolečka: ANO
výsuvná rukojeť: ANO (ve tvaru T)
palubní zavazadlo : ANO
(dle standardů EU)
hmotnost:  2,4 kg

DMOC: 4 999,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Ondra Pohanka
ONDRA POHANKA

Ondra u nás pracuje v marketingu už nějaký ten pátek a procestováno toho má spoustu. Kromě zajímavých míst v Evropě prozkoumal i řadu destinací v Asii, konkrétně v Thajsku či Vietnamu. Jako ideální dovolenou považuje i kempování pod stanem tady u nás v Čechách. Nejraději chodí pěšky, protože u toho stíhá fotit. Kromě toho, že spojuje práci s koníčkem, se také věnuje cyklistice. Oblíbené cyklotrasy má na Šumavě, ale brázdí také břehy Berounky a okolí Plzně či Českého lesa. Fyzičku si utužuje nejen venku, ale i pěkně pod střechou na squashovém kurtu. 

 

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey