Test batohu Osprey Levity 45l

7 min čtení 25. 12. 2018

Superlehký batoh Osprey Levity 45/M

Slovo dalo slovo a dostal jsem na testování tohoto „miláčka“. Zbrusu nový model od Osprey – Levity 45/M. Hodně jsem od něho očekával, protože je to „nejodlehčenější“ batoh, který tato americká firma vyrábí.

Dlouho mi trvalo, než jsem mohl Levity pořádně otestovat. Není to totiž batoh pro každou příležitost. Prvně jsem ho chtěl vzít na Elbrus, což byla blbost. Výbava na ledovec a 5denní trek a pak výstup na vrchol. Ne, to se do něj nevejde. Pak jsem ho chtěl vzít na dvanáctidenní putování po kazašských horách, což taky nevyšlo, protože jsem jel s přítelkyní a tahal jsem i společné věci. Správná chvíle nastala při 4denním přechodu rumunské Rodny a potom při výletě na Podkarpatskou Rus.

Batoh Osprey Levity 45 při testování

Využití Osprey Levity

V posledních letech si v outdooru našla pevnou pozici kategorie ultralight výbavy. Pokud jsi zrovna ty fanoušek odlehčených věcí, věř mi, že tento batoh bude mít ve tvé skříni přední pozici. Na první pohled je vám jasné, že to není batoh na lezení, skialpy nebo treky na těžko. Ani do těchto odvětví nemíří. Popruhy s materiálem na to nejsou stavěné. Levity chce maximálně využít své přednosti – nízké váhy. Batoh s nejlepším poměrem hmotnost/objem váží pouhopouhých 830 gramů! Tenhle výstavní kousek míří na ultralight dálkové treky, kratší treky nebo prostě tam, kde se klade důraz na každý gram. Pokud jste příležitostní turisti a vydáváte se občas na jednodenní výlety, tak bych vám ho taky nedoporučil. I přesto, že je zpracovaný dobře, tak riziko, že podlehne běžnému opotřebení bude určitě větší, než u robustnějších batohů. Byla by škoda si batoh zničit tam, kde pár stovek gramů nehraje zase takovou roli.

Zpracování batohu

Osprey Levity nedělá kompromisy ve váze. Kde se to ale projevilo? První věc, která vás napadne potom, co batoh vezmete do ruky, bude: „Vždyť to nic neváží!?“ Ten "wow efekt" je opravdu silný, každému ho doporučuju. Klidně si ho na prodejně jen zkuste potěžkat bez tendence koupit ho. Hned druhá myšlenka ale povede tímto směrem: „vždyť je to jako z papíru, to nemůže vydržet“. Pojďme se nejprve kouknout, co stojí za tím „wow efektem“ a co je pravdy na tom, že batoh něco vydrží.

Batoh Osprey Levity 45 při testování

Cordura s ripstopem

Batoh byl „osekán“ úplně všude, ale přitom se Osprey pokusil zachovat funkčnost. Nejvíce materiálu samozřejmě spotřebuje svrchní materiál. Ten je z materiálu NanoFly UHMWPE Ripstop a z cordury. Je to věc, nad kterou se dle mého názoru pozastaví nejvíce lidí. Na první pohled a dotek to opravdu vypadá jako papír nebo šusťák. Dokonce je to tak tenké, že výraznější barvy prosvítají (viz můj žlutý spacák na fotce níže). Je to ale daň za lehkou váhu a kdo zná vlastnosti materiálu cordura, tak ví, že minimálně látka (švy jsou jiná story) by měla vydržet, pokud ne na věky věků, tak alespoň na dlouhou dobu. Dalším pozitivem je způsob tkaní ripstop, který zabraňuje následnému rozšíření díry.

Batoh Osprey Levity 45 při testování

Zádový systém

U každého zájemce o batoh přichází druhý otazník u zádového systému. Ten se skládá z jedné velké síťky a tvrdého drátu. Vyztužení zad je tedy velmi jednoduché. Batoh ovšem neslouží pro nošení těžkých věcí, je avizovaný na zátěž 3-9 kg. V této váhově kategorii je zádový systém dostatečný a pohodlně sedne a obklopí celá záda. Já jsem v batohu tahal dokonce 12 kg a taky to šlo. Každému samozřejmě doporučuji, aby dodržoval limit určený výrobcem.

 

Batoh Osprey Levity 45 při testování

Popruhy na batohu Levity 45l

  • Ramenní popruhy – ty jako jedny z mála vypadají plnohodnotně a nebál bych se jim naložit i více kilo.
  • Bederák – ten je i přes odlehčení v pohodě a při váze kolem 10 kg úplně dostatečný. U prsáku dokonce zůstala píšťalka.
  • Ostatní popruhy – ty jsou osekány na minimum. Zůstaly z nich jenom provázky, které ale plní svoji funkci. To samé platí i pro přezky. Byly totálně zredukované na nejmenší objem. Určitě bych je nechtěl zapínat v palčácích, ale funkční jsou stále.


Odolnost proti oděru

Alfa a omega odolnosti je odolnost proti oděru a zpracování švů. Mě se na batohu po 2 x 5 dnech intenzivního používání žádná vada neprojevila. Věřím, že materiály a zpracování jsou na té nejlepší Osprey úrovni, ale buďme upřímní. Batoh nevydrží určitě tolik, jako jeho 2x až 3x těžší bratříčkové. To prostě není reálné. Kdo chce batoh používat velmi často po několik let, měl by hledat jinou cestu. Zárukou nechť je materiál cordura a ripstop.

Batoh Osprey Levity 45 při testování

Rozložení kapes

Kromě standardní velké kapsy s přístupem jen shora má batoh samozřejmě i kapsičku ve víku. Největší překvapení jsou ale boční kapsy. Ty jsou totiž obrovské, určitě vyplňují tak 15 litrů z celkového objemu 45 l. Otázkou je, proč se tomu tak stalo. Lepší rozložení váhy, stability, kvůli zádovému systému? Určitě to nebylo kvůli váze, protože to stálo více látky, než kdyby byl jeden centrální vak. Každopádně kapsy jsou hodně z venku. Ideální na větší věci, které se dají zmuchlat. V úvahu připadá jídlo, deka, věci pro psa, oblečení, atd. Já osobně jsem se tam bál dát něco dražšího, aby to nevypadlo. Je pravdou, že za celou dobu se mi z batohu nic neztratilo, ale toho pocitu jsem se nezbavil za celou dobu.

Moje zkušenosti

Jak jsem psal, měl jsem batoh na 4denním přechodu v Rumunsku, kdy jsem nesl kromě spaní (stan, spacák, karimatka) vaření, jídla, lékárny, oblečení atd. i 2kg tašku s věcmi pro psa. A zvládl jsem to. Rovněž jsem měl batoh s sebou na Ukrajině, na Podkarpatské Rusy, kde jsem absolvoval spíše jednodenní výlety.

I přesto, že jsem byl průvodce a měl i věci navíc, jsem měl po naložení bezkonkurenčně nejlehčí batoh. Nic se mi na něm neroztrhlo, ani nepoškodilo. Jednou jsem promokl a s ním i celý vnitřek batohu, protože nemá pláštěnku a sám není moc voděodolný. Suma sumárum - batoh obstál.

Batoh Osprey Levity 45 při testování

Doporučení na závěr

Věc se má tak…Batoh Levity vás sám o sobě přinutí brát si odlehčené věci. Kdyby měl člověk jen odlehčený batoh, pořád je to super. Má nonstop cca o 0,5 kg méně na zádech. Ovšem až při odlehčení všech věcí udělá batoh to správné „kombo“, kdy si budu připadat jako na jednodenním výletě a přitom mít na zádech věci na více dnů.

I z pohledu financí, kdy batoh patří mezi ty dražší kousky na trhu, by mi přišla škoda si ho pořídit a nevyužít jeho potenciál. A ten potenciál představují všechny věci v kategorii „ultralight“.

Věřím, že si Osprey Levity 45 své zájemce najde. Míří určitě na užší klientelu, než batohy obdobného objemu (např. Osprey Talon 44), ale v segmentu ultralehkých batohů bude velmi těžko hledat konkurenta. Mimochodem, vzhledem je to pěkně hipster batoh
 


Lehký batoh Osprey Levity 45 lTechnické detaily

Batoh Osprey Levity 45 l

zádový systém: AirSpeed​​™
ramenní popruhy: perforované, ExoForm™
kapsa na hydrovak: ANO
boční kompresní šňůry: odnímatelné, InsideOut​​™
hmotnost: 45 L / vel.M

MOC: 6 899,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

TESTOVAL:

Martin KsandrMARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Tahle bludička se stala mou oblíbenkyní pro spoustu aktivit. Kde všude ji využijete a jaký výkon dokáže podat si přečtěte v Káti recenzi...
Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey