Test batohu Osprey Mutant 28

7 min čtení 02. 05. 2018

Již delší dobu jsem se díval po batohu na jednodenní rychlé výpady do hor. Jsem hrdým vlastníkem batohu Osprey Xenith 88, Osprey Variant 52 se kterými jsem moc spokojený, takže při výběru jsem se chtěl prvně podívat po batozích Osprey. Mé oko a výběr nakonec padly na batoh Mutant 28.  Pojďme se podívat, proč jsem si batoh vybral a jak jej hodnotím po 3 měsících užívání?
 

Batohy Osprey není třeba představovat. Kdo se trochu pohybuje v outdooru, určitě o nich slyšel. V dnešní době je můžete často potkat i ve městech, protože hrdě konkurují svým designem i „městským“ batohům, které dají hodně na vzhled.

Využití

Batoh má 28 l, je tedy jasné, že není stavěn na vícedenní přechody. Já jsem hledal technický batoh, který bych použil při jednodenních výpadech do hor. Ať už na řádný alpský výstup, lezení ledů v Tatrách nebo jen při pohodovém výletu v Beskydech.

Vše s důrazem na nekompromisní váhu. Při troše vůle by se do něj daly sbalit věci na nečekaný bivak nebo přespání na chatě.

Martin Ksandr s batohem Osprey Mutant 28

Hlavní je nízká hmotnost

Velkou roli při výběru pro mě hrála váha, byla to pro mě priorita při výběru. Klidně bych kvůli nižší hmotnosti oželel i něco na funkčnosti, hlavně ať má batoh pod kilo. Ideálně ještě méně. Osprey Mutant 28 má uváděnou váhu 0,96kg v základu a po odstrojení některých prvků má mít 0,68kg, což jsou velmi zajímavá čísla. Kde je ale pravda? Pokud jsou čísla pravdivá, řadí se mezi jeden z nejlehčích batohů na trhu. Udělal jsem malý experiment.

Mutant 28 na váze

Když obdržíte batoh, má „na sobě navěšeno“ všechno příslušenství. Jedná se o popruhy, síťku na helmu atp. Po převážení mi displej na váze ukazoval 1041g. To mě moc nepotěšilo, protože je to skoro o 100 gramů víc, než se uvádí. Pak jsem začal odstrojovat. Postupně se dá sundat prakticky všechno – boční popruhy, vrchní popruh, síťka na helmu, dvojitý systém zad, dokonce i bederák. Odnímatelné komponenty jsem posléze převážil.

Test váhy batohu Osprey Mutant 28 l

Celková váha batohu - 1041g

Váha příslušenství: bederák – 32 g, pěnová záda – 44 g, pevná záda – 196 g, boční popruhy =21 x 2 = 42 g, síťka na helmu + šedý popruh = 46 g.
Celková váha příslušenství = 360 g
Celková váha po úplném „odstrojení“ = 681g.

Po odstrojení měl batoh přesně, kolik výrobce avizoval, tzn. 0,68 kg, což je paráda. Samozřejmě je nerozumné sundat úplně všechno. Minimálně bederák a jedna ze zádových vrstev (pěnová) by tam měla zůstat, jinak se z batohu stane pytel bez žádné zádové výztuhy. Ale s bederákem a výztuhou jsme stále na váze 757 g a to je moc pěkné číslo. Myslím si, že výrobce u standardní váhy nepočítá síťku na helmu, protože ta je přeci jen „navíc“. Pak by byla základní váha 995 g, tedy pod limit 1 kg.

Martin Ksandr s batohem Mutant 28 - na břiše :-)

Jak se nosí odlehčený batoh

Pokud se ptáte, jaké to je chodit s batohem bez skořepinové výztuže zad, tak věřte, že docela v pohodě. Šel jsem takto s batohem celodenní túru a nijak mě to neomezovalo. Samozřejmě záleží i na zátěži v batohu, já jsem se vešel pod 10 kg. V tom případě dokáží docela dost absorbovat záda a bez sofistikovaného zádového systému se obejdete. Něco jiného by to bylo s těžším nákladem, kdyby měl batoh přes 15 nebo dokonce 20 kg.

Suma sumárum – lezecký batoh po zredukování příslušenství připravený k plnohodnotnému použití má 757g! A pokud neřešíte každý gram a batoh chcete mít na procházky, tak se taky dostanete pod 1kg. To je to co jsem hledal!

Velikost zad

Při prvotním výběru jsem chtěl tlačit na váhu ještě více, a proto jsem si vzal verzi zad S/M, tvrdě jsem narazil. Při mé velikosti 177 cm jsem hned cítil, že mi jsou záda vyloženě malá a musel jsem si jít batoh vyměnit za verzi M/L. Menší velikost doporučuji lidem vysokým 170 cm a méně.

Detaily batohu

Batoh se řadí mezi lezecké batohy, podle toho je i stavěn. Konstrukce je jednokomorová. U batohu této velikosti nic zvláštního. Uvnitř je velké kapsa po celé ploše zad. Co mě překvapilo, je víko, které má 3 menší kapsičky. To je praktické. Dvě jsou z venku a jedna zevnitř. Největší je velká vrchní, kam se vleze spousta drobností. V menší vrchní kapse je schovaná síťka na helmu a dala by se tam dát i pláštěnka, která není součástí batohu.

Klasikou jsou dvě poutka na cepíny nebo trekové hole. Batoh má dlouhé nastavitelné boční kompresní popruhy, umožňují připnutí karimatky, maček, lana atp. Dále má poutka na bederním popruhu k připnutí karabin a drobnosti jako otvor na camelback nebo třeba píšťalka. Ramenní popruhy jsou prodyšné, dostatečně vyztužené a pohodlné.

Pří výstupu na Munku Sardyk v Mongolsku. Poutko na cepín v akciText: Pří výstupu na Munku Sardyk v Mongolsku. Poutko na cepín v akci

Kvalita zpracování

Já vím, možná je to už klišé, spousta lidí to může považovat za pozitivní diskriminaci nebo slovutnost značky… A přesně to, co od Osprey očekáváte, to také dostanete. Když batoh dostanete do ruky, zpracování je vyloženě sympatické, nic tam nepřebývá ani nechybí.  I přesto, že batoh je lehký a svrchní materiál se zdá subtilní, moje zkušenost říká, že je to pouze pocit. Materiál je kvalitní i švy jsou kvalitně zpracované. Batoh spíše roztrhnete o ostrý hrot, než aby se Vám prodřel nebo povolil ve švu.

U vzhledu nechť si rozhodne každý sám, zda se mu líbí. Za mě je batoh, hlavně v zelené barvě, moc pěkný. Není nic jednoduššího, než si ho zajít osahat na prodejnu.

Moje testování v akci

Batoh jsem používal na expedici v Mongolsku a zimní lezení v Tatrách. Hlavním cílem expedice bylo přejít zamrzlé jezero Khovsgol a vylézt na horu Munku Sardyk 3492m.

Batoh jsem měl v průběhu expedice neustále na zádech, ale přiznám se, že jsem v něm nevláčel plnou nálož, ale jen věci denní potřeby, zbytek byl v saních.

Nečekaný zátěžový test? Hned první den jsem si zranil koleno, takže jsem ho nemohl ohnout. Proto jsem musel chodit nepřirozeně a druhý den mě začalo bolet pravé tříslo. Do jisté míry za to mohl i sedák, přes který se přenášela veškerá tažná váha saní do mých beder a třísel. Od druhého dne jsem tedy musel saně vážící 40 kg zaháknout za materiálová poutka na bederáku Mutantu, abych ulevil tříslům. I když na to poutka určitě nejsou stavěné, tak v pohodě s celým batohem vydržela. Nic se po 100+ km nerozviklalo, ani nerozjelo!

Martin Ksandr na expedici v Mongolsku

Batoh jsem měl dále při lezení ledů v Tatrách a na běžné nošení ve městě. V Tatrách se na batoh pohodlně vlezlo lano, poutka na cepíny fungují tak, jak mají, a do vrchní kapsičky dáte všechno, co lezec potřebuje (brýle, tyčinku, čelovku atp.).

Batoh pěkně sedí na zádech a jsem s ním zatím spokojený. Nezbývá mi, než ho doporučit a těším se na další dobrodružství v jeho doprovodu.

Martin Ksandr - Na expedici v MongolskuText: bederní poutka dostávala někdy pořádně zabrat

 


Lezecký batoh Osprey Mutant 28 lTechnické detaily

Batoh Osprey Mutant 28 l


vstup: vrchem přes zip
max rozměry: 56 x 30 x 30 cm
váha: 0,96 kg (M/L); 0,90 kg (S/M)
váha po sundání odnímatelných prvků: 0,68 kg (M/L); 0,60 kg (S/M)
objem: 28 l (M/L); 26l (S/M)


DMOC: 3.399 Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

TESTOVAL:

MARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.

 

Text a foto: Martin Ksandr (horolezec)

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey