Test batohu Osprey Mutant II 38 l

5 min čtení 17. 05. 2019

batoh pro horolezce

Touto recenzí jsme se podívali na zoubek jednomu kousku od americké firmy Osprey. Jedná se o batoh Osprey Mutant II 38. Tento výrobek působením přírodního výběru evolučně zmutoval do horského speciála. Jasně, můžete jej nosit i po městě a na výlety do libovolného českého pohoří, ale tenhle kousek chce prostě do hor.
 

Svou stavbou a prvky je určen k jednodennímu až čtyřdennímu alpinismu všeho druhu. Dobře poslouží také na skialpinismus a vícedélkové lezení. Jeho maximální váha 1.280 g (lze ji minimalizací snížit) patří ke standardu ve své kategorii. Tou kategorií jsou právě batohy na alpinismus, na kterých můžete nosit lyže, mačky i cepíny a být sbaleni na pár dní. Při tom všem však musí být zachována dobrá pohyblivost při lezení. Toto určení je potvrzeno i srovnáními horolezeckých batohů ze západních zemí, kde se v testech umístil většinou na těch nejvyšších příčkách. Podívejme se tedy postupně na jeho skladbu…

Batoh Osprey Mutant má speciální systém na uchycení cepínů Dual ToolLockTM

Dostatečné polstrování

Záda, ramenní a bederní popruhy jsou z jednolitého polstrování, díky kterému se na něm udrží mnohem méně sněhu a špíny. To, co zbyde, můžete díky použitému materiálu jednoduše smést, vyklepat nebo otřít. Tento prvek je pro horské použití jedním z klíčových detailů. Polstrování je tak akorát tuhé - plně ověšený batoh si tak stále zachová komfort při nošení. Přitom ale není polstrování robustní a nepřekáží.

Záda, ramenní a bederní popruhy batohu Osprey Mutant 38 jsou z jednolitého polstrování

Odolný materiál

Zbytek batohu je tvořen hlavně syntetickou tkaninou 420HD Nylon Packcloth. Tento materiál se nám velmi líbí - je pevný a odolný. Váhově zůstává stále v pohodě, ale batoh při tom stále hodně vydrží. Rozhodně bychom se ho v těžkých pasážích nebáli za sebou haulovat (tahat na laně po skále) a také nemáme strach, že by se nepřiměřeně ničil ostrými hranami lyží.

batoh Osprey Mutant 38 l je z velmi odolného materiálu doplněného syntetickou tkaninou 420HD Nylon Packcloth

Čím dalším Mutant oplývá?

zesílené, dvojité dno, což se hodí proti promoknutí i odření. Bederní pás tentokrát není oddělávací. Každá strana však obsahuje prakticky umístěné poutko na portera  - nosiče materiálu a hned za ním i materiálové poutko. Tyto prvky jsou pro jištěný pohyb v horách základem komfortu a rychlosti. Velmi praktické je stahování bederáku směrem k břichu.

Osprey Mutant 38 má zesílené dno proti promoknutí a odření

Vyjímatelné části

Skvělé je, že můžete ze zad vyndat plastovou výstuhu. Tím snížíte váhu batohu a zároveň kus plastu poslouží jako další podložka v bivaku. Váhu batohu také snížíte prakticky řešeným odepínatelným víkem. Díky systému druhého víka FlapJacket se však batoh dá stále suprově uzavírat a chránit před vniknutím sněhu. Ve víku také najdete malou kapsičku, ve které je schovaná odnímatelná síťka na helmu. Užitečná věcička!

Osprey Mutant 38 - ideální batoh pro horolezce a alpinisty

Velký nebo malý, záleží na…

Testéři shledali lehce nepraktickou samotnou velikost batohu. Mutant II 38 by mohl být trochu širší. Potom by se do něj daly pohodlně schovat nohy při nouzovém bivaku a lépe by se do něj balilo na více než čtyři dny. Také popruhy na bocích jsou krátké – karimatku jsme se do nich upínali s velkým úsilím. Díky prošívaným popruhům na čelní straně si však můžete cokoliv pomocí nějaké šňůry, třeba lavinovky, pohodlně přidělat právě sem, jak bylo otestováno na hlavním hřebeni Tater v zimě.

Na batohu jsme velmi ocenili několik zdánlivých detailů, které však ocení každý, kdo leze v horách. Poutka zipu se opravdu skvěle ovládají i v rukavicích. Také „zvedací“ poutko na poponášení báglu v ruce je konečně opravdu takové, jaké jej chceme mít - pěkně široké a velké, se zachovalým minimalismem. Batoh jsme na čtyřdenní horomisi nacpali výbavou a skvěle u toho také zafungoval pásek na lano, který se dá připnout přes vstup batohu.

Batoh Osprey Mutant 38 disponuje s dobře ovladatelnými poutky i v rukavicích

Jaký je tedy závěr?

Mutant je pořádná nůše na alpinismus, kterou můžete nafutrovat výbavou a stále se dobře ponese (i když na krysu na zádech budeme nadávat všichni a pořád, že ano). Pro těžší lezení se dají oddělat záda a víko a vy získáte několik set gramů k dobru, což se hodí. Díky vychytané konstrukci zbytečně neomezuje ani při těžším lezení (do 7 UIAA). Váha se skvěle rozkládá. Materiál batohu rozhodně něco vydrží a nemusíte se vyhýbat každé větvičce a skále, abyste náhodou Mutantovi neudělali nějakou jizvu. Tenhle tvrďák má několik skvělých prvků, díky kterým ten pobyt v horách bude zase o něco příjemnější.

Batoh Osprey Mutant 38 má vychytanou konstrukci a skvěle rozkládá váhu
 


Výhody:

  • velmi odolný povrch
  • batoh je lehký
  • promyšlené funkční detaily
  • pohodlně se nese i při plném naložení


Nevýhody:

  • malá velikost pro vícedenní lezení
  • boční postranní popruhy jsou krátké
  • bederní pás není odnímatelný

 batoh Osprey Mutant 38 lTechnické detaily

Batoh Osprey Mutant II 38 l

vstup: horní vstup přes vrchlík
systém uchycení cepínů: Dual ToolLockTM
poutka na výstroj: ANO / na bederním pásu
poutka na lyže: ANO
rozměr: 73 x 32 x 30 cm
hmotnost: 1280 g (vel. M/L)

MOC: 3 999,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Testovali:

Testovali, napsali a vyfotili: Honza Polášek a Honza Haráč

 


 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey